Stanowisko i stan aktywistów praw zwierzat w Austrii (stajk głodowy zatrzymanych aktywistów)

Publicystyka

Stanowisko Martina Ballucha (VGT): strajk głodowy

Od wtorku, 20.05.2008, czyli od 7 dni, nic nie zjadłem. Znajduje się w Wiener Neustadt w areszcie.

W srodze rano, jeszcze w ciemności, grupa mężczyzn w czarnych maskach wyważyła drzwi do mojego mieszkania, przyłożyli mi bron do głowy i zmusili mnie nago wstać z łóżka. Mój brat w pokoju obok został z podniesionymi rękoma postawiony twarzą do ściany, również jemu przystawili bron do głowy. Następnie policja przeszukała moje mieszkanie, wywróciła wszystko do góry nogami i opuściła je dopiero po 6 godzinach z moimi komputerami, książkami, kasetami video. Od tego czasu siedzę w celi.

Do tej pory nie zostałem poinformowany, co mi się konkretnie zarzuca, zacząłem wiec strajk głodowy. Po tylu dniach bez jedzenia czuje się bardzo słaby. Gdy szybko się poruszam, wszystko się kreci. Ale nadal wierze w to, ze u nas w Austrii nie można być traktowanym, bez uzasadnienia. I dlatego nadal pozostanę w stanie strajku, do czasu, gdy podadzą mi uzasadnienie, albo do czasu, gdy zostanę wypuszczony na wolność.

Mój prawnik przekazał mi akta przeciwko mnie. Jest ich bardzo dużo, pomimo tego nie podają przyczyny dla takiego traktowania mojej osoby. Na 1500 stronach moje imię jest tylko 3 razy wymienione: raz z powodu wywiadu, którego udzieliłem amerykańskiej gazecie poświęconej prawom zwierząt, raz z powodu artykułu ze mną w gazecie „Wiener" i raz z powodu audycji radiowej ze mną dla radia Orange. To przecież nie może być prawdą, ze z powodu mojej pracy medialnej, jestem tak traktowany i trzymany w areszcie.

1500 stronicowe akta składają sie w dużej mierze z policyjnych sprawozdań dotyczących 27 akcji ochrony zwierząt w ostatnich latach. Miedzy innymi : „Stalking (nachodzenie) jednej z zatrudnionych w sklepie sprzedającym futra" , „powieszenie plakatu przeciwko futrom nad autostrada" i „2 razy rozdawanie papierowych ulotek w sklepie sprzedającym futra" , aż do uszkodzeń samochodów, wybijania szyb i rzucania „śmierdzących" bomb. W całych aktach nie ma mowy o podłożeniu pożaru i napadami z gazem, a to, jak wiem, oskarżenie mówi mediom. ORF podaje, ze ostatni zamach z podłożeniem ognia, który mógłby być powiązany z ochrona zwierząt miał miejsce w 2000 roku, później już nie.

Wszystkie policyjne sprawozdania z tych 27 przypadków kończą sie stwierdzeniem, ze sprawcy są nieznani.

Pomimo tego w zeszłą środę zostało przeszukane moje mieszkanie, inne 24 mieszkania i 4 budynki biurowe rożnych organizacji ochrony zwierząt. 10 osób zostało aresztowanych. Według akt dochodzenia zostały wywołane przez demonstracje zorganizowana przez "Zielonych" przeciwko odrodzeniu się nacjonalistycznego socjalizmu (nazizmu) w roku 2006. W tym samym miejscu znaleziono graffiti antynazistowskie i również przeszukano mieszkanie organizatora demonstracji- oczywiście niczego nie znaleziono. Policja połączyła to graffiti z rozcięciem plakatu reklamującego wystawę gadów i od tego czasu toczą się dochodzenia przeciwko aktywistom od ochrony i praw zwierząt – ze znanym wynikiem.

Najpóźniej w 2004, kiedy to VGT udało się mimo woli przemysłu zwierzęcego wywalczyć zakaz trzymania kur noszących jajka w "bateriach" (małe klatki, gdzie jedna kura ma powierzchnie DIN A – 4 do życia), daje się odczuć polityczna kampanie przeciwko nam.

Ta kampania osiągnęła w opisanej akcji swój szczyt. Biuro naszej organizacji zostało pozbawione wszystkich komputerów i ordnerow z aktami - najwyraźniej na wiele miesięcy lub lat i jest przez to politycznie niezdolne do działania. Mieszkania prowadzących kampanię VGT również zostały przeszukane i ich komputery również zostały zabrane. Przeszukany został również budynek, w którym VGT składało wszystkie materiały. Oprócz mnie nie ma innych pracowników VGT w areszcie.

Żeby zataić, ze ta akcja została przeprowadzona bez konkretnych podejrzeń, i ze również po przeszukaniu mieszkań nie ma żadnych dowodów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpowiada plotki o spowodowaniu pożarów i trzyma mnie nadal w areszcie, jakby były ku temu powody.

Nie ma przeciwko mnie żadnych dowodów i dlatego zacząłem strajkować, żeby uczynić ten terror policyjny sprawą publiczną. Zagrażam tym samym swojemu zdrowiu i życiu.

Apeluje do wszystkich obywateli, dla których prawa ludzi się liczą, by mnie wspierali i uratowali moje życie. Proszę, nie pozwólcie, by konstytucja i nasze podstawowe prawa były tak zdeptane.

Dr. Martin Balluch

Przewodniczący VGT

Z więziennej celi

_________________

VGT News:

Samowolka policyjna przeciwko obrońcom praw zwierząt: coraz więcej szczegółów wychodzi na światło dzienne.

Skargi przeciwko policji zostały złożone

Przynajmniej 5 więźniów prowadzi strajk głodowy

Znanych jest coraz więcej szczegółów, które potwierdzają, ze zachowanie policji jest niezgodne z prawem.

Do tej pory oskarżonym nie zostały podane konkretne zarzuty. W aktach udostępnionym prawnikom nie znajdują się oskarżenia, które usprawiedliwiałyby takie zachowanie policji i zatrzymanie w areszcie.

Nie zostały przedłożone żadne konkretne zarzuty, obrońcy praw zwierząt powinni dlatego natychmiast zostać wypuszczeni na wolność.

Strajk głodowy.

Przynajmniej 5 aresztowanych prowadzi od czwartku wieczora, bądź soboty w południe strajk głodowy przeciwko tej samowoli policji. Piją tylko wódę, prośba o soki owocowe została oddalona.
Skargi przeciwko policji

Z powodu naruszenia praw człowieka w ramach przeszukiwań mieszkań, została złożona skarga przeciwko policji. Spustoszenie mieszkań, grożenie bronią i upokorzenia ze strony policyjnych urzędników (jednej kobiecie kazano nago się położyć, zagrożono jej bronią i wbrew jej woli zrobiono jej zdjęcia w tej pozycji) są podstawa oskarżenia. Niektórym aresztowanym zabroniono wykonania telefonu i poinformowania bliskich osób.

Przymusowe pobranie DNA

Pobranie DNA pod przymusem jest w tym przypadku niezgodne z prawem § 278a, pomimo tego zostały pobrane próbki od przynajmniej dwóch aresztowanych przeciwko ich woli i pod przymusem.

Międzynarodowe demonstracje solidarnościowe

Odbywają się w wielu krajach przed ambasadami austriackimi, miedzy innymi w Sztokholmie, Berlinie, Hamburgu i Monachium. Zachowanie policyjnych urzędników jest krytykowane, ludzie pokazują swoja solidarność z aresztowanymi obrońcami praw zwierząt.

W Wiener Neustadt codziennie odbywają się demonstracje i czuwania.

________________________________

Znajdujący się w stanie strajku głodowego obrońcy praw zwierząt żądają godnego traktowania

Ostra krytyka postępowania Prokuratury

Od 9 dni znajduje się 10 obrońców praw zwierząt w areszcie bez uzasadnienia. Nadal brakuje konkretnych zarzutów. Mówi się, ze obrońcy praw zwierząt należą do kryminalnej organizacji. Prokuratura milczy o tym, jakim osobom zarzuca się popełnianie jakich czynów.

„Postępowanie Prokuratury nie jest godne Państwa Prawa I jest skandalem. Prokuratura milczy wobec samych oskarżonych I ich przedstawicieli prawnych, ale mediom podaje oskarżenia, jak na przykład napady z użyciem gazu. To powinno sprawiać wrażenie, że są konkretne dowody, jednakże nie mogą one być opublikowane. Nie pracuje się tu na bazie faktów i można odnieść wrażenie, ze nie chodzi tu o wykrycie czynów karalnych, ale o rozbicie ruchu politycznego." , twierdzi Harald Balluch, przewodniczący VGT.

„W ten poniedziałek Prokuratura zapowiedziała mi, ze udostępni mi akt, w którym znajdują się fakty, które są podstawa do aresztowania. Po przestudiowaniu aktu okazało się jednak, ze nie zawiera on nic, co wskazywałoby na konkretne czyny karalne w odniesieniu do konkretnych osób." mówi Harald Balluch

Jak wynika z akt, 22 obrońcom praw zwierząt zarzucono przynależność do tej kryminalnej grupy, 10 z nich przebywa w areszcie na takiej podstawie, ze mogliby oni ukryć dane, które są potrzebne do śledztwa, bądź te czyny popełnić. Oskarżeni są blisko związani z 7 stowarzyszeniami ochrony praw zwierząt. Biura 4 takich organizacji zostały przeszukane i poprzez zarekwirowanie nie mogą funkcjonować.

7 z 10 aresztowanych prowadzi strajk głodowy. Stan ich zdrowia znacznie się pogorszył.

Chcą tak długo prowadzić strajk, dopóki nie wyjdą na wolność, bądź zostaną im przedstawione konkretne zarzuty.

LISTY PO ANGIELSKU I PO

LISTY PO ANGIELSKU I PO NIEMIECKU W SPRAWIE ARESZTOWANYCH AKTYWISTOW ORAZ
ADRESY, TELEFONY I FAXY AMBASAD - 4.06 - GLOBAL ACTIONS - AKTYWISCI PROSZA
O PISANIE LISTOW DO AMBASAD I DZWONIENIE TAM Z WYRAZAMI OBURZENIA
WB.LAMANIA PRAW CZLOWIEKA W AUSTRII ORAZ PROSZA O WSPARCIE PRZY KAMPANII
"Kleider Bauer", KTORA JEST JEDNYM Z GLOWNYCH POWODOW REPRESJI.

Sample letter in german and english:

Sehr geehrte Herr/Frau xy,

am 21.05.2008 wurden in Österreich zahlreiche Hausdurchsuchungen bei
Tierschutz- und Tierrechtsaktivist_innen durchgeführt sowie
Räumlichkeiten von Tierschutzorganisationen durchsucht. Des Weiteren
wurden 10 Aktivist_innen verhaftet und befinden sich nun auf Grund des
Vorwurfs der Bildung einer kriminellen Vereinigung in Untersuchungshaft.
Es ist meiner Meinung nach an Absurdität kaum zu überbieten, dass
bewaffnete Spezialeinheiten der österreichischen Polizei einen
derartigen Rundumschlag gegen eine soziale Bewegung durchführen. Dieser
Willkürakt ist demokratiepolitisch gesehen ein Armutszeugnis.

Ich schreibe Ihnen, um meine entschiedene Ablehnung gegenüber den gegen
Tierrechtler_innen ausgeführten Hausdurchsuchungen und Inhaftierungen
zum Ausdruck zu bringen! Ich fordere Sie, stellvertretend für die
Regierung Österreichs, auf, die betroffenen Aktivist_innen unverzüglich
frei zu lassen. Ich verstehe die Durchsuchungs- und Verhaftungswelle als
Versuch, legitimen Protest zu illegalisieren und spreche mich vehement
gegen diese Repression aus!

Die Konstruktion des §287a über die mutmaßliche Bildung einer
kriminellen Vereinigung lehne ich ab und verurteile die Versuche, die
österreichische Tierrechtsbewegung durch derartige Gewaltaktionen zu
schwächen, entschieden. Die Befreiung der Tiere aus ihrem Zustand
gesellschaftlich vermittelter Ausbeutung und Unterdrückung ist weder
"kriminell" noch in irgendeiner anderen Form abzulehnen, sondern
notwendige Bedingung einer freien Gesellschaft. Der Kampf unserer
Genoss_innen ist ein Kampf, der die tierlichen Opfer vor weiterer Gewalt
und Ausbeutung bewahren soll. Es ist mir unverständlich, warum der
österreichische Staat diese Menschen bekämpft, anstatt mit daran zu
arbeiten, die Ausbeutung der Tiere zu beenden!

Aus diesem Grund fordere ich:

Sofortige Freilassung der Betroffenen österreichischen Tierrechtler_innen!
Sofortige Einstellung aller eventueller Verfahren!

Dear Mr./Mrs. Xy

On the 21st of May there have been a lot of raids against animal rights
and animal welfare activists and groups. Furthermore, 10 activists have
been arrested and are now blamed to be part of a criminal organization.
In my opinion, it is more than absurd, that armed special forces of the
Austrian police carried our such a big strike against a social movement.
This act of arbitrariness
is an evidence of incapacity for a democratic society.

I`m writing you to express that i´m totally opposed to the raids and
arrests of the animal rights activists. I demand of you - in place of
the Austrian government -- to release the animal rights activists
immediately. I understand this amount of raids and arrests as an attempt
to criminalize legitimate protest and I condemn this repression in every
way.

I reject the construct of §287a concerning the suspected formation of a
criminal organisation and condemn the attempt to weaken the Austrian
animal rights movement with such acts of violence. The liberation of
animals from their state of socially institutionalized exploitation and
oppression is neither "criminal" nor to reject in any other way but a
necessary condition for a free society. The fight of our comrades is a
fight to safe the animal victims from further violence and oppression. I
don`t understand why the Austrian state fights against those human
beings instead of working for the abolition of animal exploitation .

Therefore I demand:

Immediate release of the Austrain animal rights activists!
Immediate dismissal of all prosecutions!

Find austrian embassies / consulats here:

http://www.bmeia.gv.at/en/foreign-ministry/service/austrian-representati...

e-maile do wysylania protestow:

post@bmi.gv.at, berlin-ob@bmeia.gv.at, Oesterr.konsulat@thb-bremen.de, oesterreich@konsulat-dresden.de, hamburg-gk@bmeia.gv.at, konsulat@vhv.de, austriahoko-kiel@t-online.de, muenchen-gk@bmeia.gv.at, info@oesterr-honorarkonsulat-nuernberg.com, oesterreich@konsulat-rostock.de, konsulat@raethiery.de, info@oesterreichisches-konsulat.de, dominique.kraft@helvetia.ch, bern-ob@bmeia.gv.at, wunderlich_law@bluewin.ch, genf-ov@bmeia.gv.at, austria@generalkonsulat-genf.org, oe.konsulat.vd@bluewin.ch, n.lucchini@fiduciarialucchini.com, Konsulat-at@bluewin.ch, info@oe-konsulat-sg.ch, zuerich-gk@bmeia.gv.at ,
bordeaux@borie-manoux.fr, consulat-autriche-lille@bvp.fr, consulat.a.lyon@wanadoo.fr, consulatautriche@renardassocies.com, consulat.autriche@wanadoo.fr, paris-ob@bmeia.gv.at, paris-kf@bmeia.gv.at, dl.austria@unesco.org, strassburg-gk@bmeia.gv.at, strassburg-ov@bmeia.gv.at, toulouse-hk@wanadoo.fr, helsinki-ob@bmeia.gv.at, roger.talermo@amersports.com, toimisto@raiha.fi, miettiset@koti.luukku.com, ilkka.lantto@antell.fi, erkki.solja@kiilto.com, tiina.niemi@kiilto.com, heikki.sippolainen@simsport.com, marjatta.vehkaoja@netikka.fi ,
dirk.boelens@sd.be, bruessel-ob@bmeia.gv.at, bruessel-ov@bmeia.gv.at, pol.abt.bruessel-ov@bmeia.gv.at, besucherdienst.bruessel-ov@bmeia.gv.at, presse.bruessel-ov@bmeia.gv.at, verwaltung.bruessel-ov@bmeia.gv.at, psk.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bka.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmf.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmgfj.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmi.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmj.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmlfuw.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmsk.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmukk.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmvit.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmwa.bruessel-ov@bmeia.gv.at, bmwf.bruessel-ov@bmeia.gv.at, post@bruessel.vst.gv.at, stb-bxl@skynet.be, oegemeindebund@skynet.be, sabine.meyer@oenb.co.at, eu@eu.austria.be, office@akeu.at, brux@lk-oe.be, europabuero@oegb-eu.at, psk.bruessel-ov@bmeia.gv.at, fcbx@eupen.com, jean-paul.macharis@vpk.be, j.thomas@metalinject.com, philippe.delaunois@verslavenir.be ,
tallinn-ob@bmeia.gv.at, aneum@talk21.com, austrianconsulate@focusscotland.co.uk, richter@candw.ky, london-ob@bmeia.gv.at, consulate.london-ob@bmeia.gv.at, london-kf@bmeia.gv.at, dublin-ob@bmeia.gv.at, marzio.musolino@emmeemme.it, consolatoaustria.bo@libero.it, cons.austria@albinipitigliani.it, consolatoaustria.ge@libero.it, mailand-gk@bmeia.gv.at, mailand-kf@bmeia.gv.at, consaustriana@virgilio.it, consolatoaustria.pa@hotmail.it, rom-ob@bmeia.gv.at, bmlv.vait@austria.it, rom-ka@bmeia.gv.at, rom-kf@bmeia.gv.at, cons.austria.ts@alice.it, cons.austria.to@gmail.com, consolato.austria@zoppas.com, puntigam@puntigam.it ,
mail@oehgk.nl, den-haag-ob@bmeia.gv.at, hans.vanmoorsel@simmons-simmons.com, anders.alm@online.no, gerhard.runshaug@dnah-group.net, erikhodne@hotmail.com, oslo-ob@bmeia.gv.at, bjorn.conradi@if.no, conra@online.no, harald.overvaag@adm.uit.no, egil.tegnander@intra-group.com, konsulataustrii.wroclaw@onet.eu, konsulat@prokom.pl, krakau-gk@bmeia.gv.at, rektor@wsmib.edu.pl, warschau-ob@bmeia.gv.at, warschau-kf@bmeia.gv.at, moskau-ob@bmeia.gv.at, moskau-ka@bmeia.gv.at, moskau-ob@bmeia.gv.at, administration@austria-generalkonsulat.spb.ru, franziska-vikgren@tcg.nu, lindstrom.lulea@telia.com, william.marschall@svedala.mail.telia.com, stockholm-ob@bmeia.gv.at, sga@telia.com ,
barcelona@consuladodeaustria.com, cons.austria.bilbao@corzac.com, juan@cullenabogados.com, madrid-ob@bmeia.gv.at, madrid-ob@bmeia.gv.at, consulado.austria@bufetejaimelamas.com, oksevilla@yahoo.es, consuladoaustriaco@hernandez-marti.com, seb@holst-law.com, ptn@abena.dk, kopenhagen-ob@bmeia.gv.at, pma@mollex.dk, bb@mollex.dk, president@captaincook.com, ferdinands@seefriedproperties.com, consul@austria-bos.org, auskonclt@aol.com, chicago-gk@bmeia.gv.at, fbohm@nbbj.com, wegherfirm@aol.com, acwegher@aol.com, aschwarzpc@aol.com, otmark@earthlink.net, owensappeal@aol.com, info@austrianconsulatelasvegas.com, los-angeles-gk@bmeia.gv.at, Brama21@aol.com, plorio@dkslaw.com, new-york-gk@bmeia.gv.at, info@austria-ny.org, new-york-kf@bmeia.gv.at, desk@acfny.org, new-york-ov@bmeia.gv.at, tobyunwin@austriaconsulate.org, edgar.braun@andritz.com, austrianconspit@aol.com, crhermann@stoel.com, hcatricva@comcast.net ,
herbk@crowntonka.com, ausconsutah@kolb1.com, pfredericks@austrianconsulatesf.org, Dmorrow269@aol.com, austrianconsulaz@cox.net, AustrianConsWa@aol.com, dieteru@ungerboeck.com, jhhindels@earthlink.net, washington-ob@bmeia.gv.at, consularsection@austria.org, washington-id@bmeia.gv.at, austroinfo@austria.org, washington-kf@bmeia.gv.at, culture@austria.org,
eaustria@cable.net.co, autriabot.@intelnet.net.gt, austria@isb.comsats.net.pk, buenos-aires-ob@bmeia.gv.at, consuladosp@austria.org.br, santiago-de-chile-ob@bmeia.gv.at, casilla153@hotmail.com, miampaglia@infodema.cl, taipei@austriantrade.org, prague@austriantrade.org, kairo-ob@bmeia.gv.at, kairo-kf@bmeia.gv.at, helsinki@austriantrade.org, berlin-ob@bmeia.gv.at, muenchen-gk@bmeia.gv.at, tokio-ob@bmeia.gv.at, pressburg-kf@bmeia.gv.at, pressburg-ob@bmeia.gv.at, holiday@austria.info, urlaub@austria.info, urlaub@austria.info, vacances@austria.info, Holiday@austria.info, vacanze@austria.info, vakantie@austria.info, informacio@austria.info, info@rakousko.com, aoit@austria.info, austria@austria.info, stockholm@austria.info, moskau@austria.info, info@austria.info, moskau@austria.info, travel@austria.info, tokyo@austria.info, info@antosyd.org.au, warschau-ob@bmeia.gv.at, krakau-ob.@bmaa.gv.at, rektor@wsmib.edu.pl, konsulat@prokom.pl, konsulataustrii.wroclaw@pf.pl

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.