Strajk w Chung Hong po zwolnieniu związkowca

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

 Pikieta solidarnościowa pod zakładem W zakładzie Chung Hong w Biskupicach Podgórnych trwa strajk pracowników. Dyrekcja zakładu próbuje stłumić prawa związkowe.

Aktualizacja: Aktualizacja, 5 lipca: Pod zakładem odbyła się kilkunastoosobowa pikieta wspierająca. W strajku nadal udział bierze 21 osób z pierwszej zmiany oraz 9 osób z drugiej zmiany.

Aktualizacja godz. 16:30 Pikieta solidarnościowa pod zakładem zakończyła się, trwała nieprzerwanie od ok. godz. 6.45. Strajkujące wielokrotnie dziękowały pikietującym za wsparcie oklaskami. Wcześniej doszło do krótkiego spięcia, kiedy pikietujący próbowali połączyć się ze strajkującymi pracownicami i pracownikami i przesunąć w ich stronę ustawione w poprzek wjazdu barierki. Doszło do krótkiej przepychanki z ochroną. Spalono także kukłę prezesa, mimo bezskutecznej próby ugaszenia jej przez ochronę (zabrakło proszku w gaśnicach). Przemawiali także koledzy z Niemiec i USA podkreślając globalny charakter walki pracowniczej.

Zdjęcia z protestu

Ok. godziny 14. pojawiło się kilka busów i autobus z drugą zmianą, na której pracuje największa część pracowników. Ci pracownicy, którzy wcześniej podjęli strajk (przypomnijmy - prawie 30 osób) próbowały przekonać nową zmianę do przyłączenia się do strajku. Niestety dołączyło tylko kilka osób, które stoją pod zakładem.

Zarząd zagroził, że zlikwiduje transport pracowniczy, a biorących udział w strajku zwolni w trybie natychmiastowym (co jest niezgodne z prawem pracowniczym, ponieważ trwa legalny strajk). Zarząd nie chciał rozmawiać ani ze związkowcami ani z przybyłymi na miejsce mediami i jest od początku nastawiony konfrontacyjnie (podobnie jak ochrona). Kilka razy ochrona z firmy Nord-Wacht próbowała agresywnie prowokować pikietujących.

Aktualizacja godz. 11:30: do strajku po przerwie dołączyło kolejne 7 osób - strajkuje więc w tej chwili większość załogi (27 na 50 osób na zmianie). Strajkujący zostali w końcu wpuszczeni do zakładu, a pod bramą trwa cały czas akcja solidarnościowa.

Rozwieszono transparenty: "Precz z wyzyskiem, nie jesteśmy maszynami", "Lubią gnoić". Jest też kukła prezesa. Ochrona próbowała podpalić niektóre z transparentów rozwieszonych na ogrodzeniu. Podarła jeden z nich. Jeden udało jej się wyrwać przez pikietujących. Także pracownicy wywiesili na innym płocie swoje transparenty.

Aktualizacja 2 lipca, godz. 9:30: Pod zakładem Chung Hong trwa pikieta wspierająca, w której uczestniczy kilkanaście osób, m.in. z IP, ZSP, berlińskiej sekcji związku zawodowego FAU oraz amerykańskiej sekcji związku IWW. Grupa ok. 20 pracowników, którzy podjęli strajk, nie została wpuszczona na teren zakładu. Ochrona nie dopuszcza do połączenia obu grup. Nie wiadomo, jaka jest sytuacja na zakładzie i czy więcej osób przyłączyło się do strajku. O godz. 14:00 do pracy ma przyjść druga zmiana.

Zobacz też: Oświadczenie ZSP s. Wrocław w związku z sytuacją w Chung Hong Electronics | Warszawa: Protest przeciw łamaniu praw związkowych pod siedzibą LG

Jak donoszą związkowcy, w fabryce Chung Hong rozpoczął się strajk po zwolnieniu jednego z działaczy komisji zakładowej związku Inicjatywa Pracownicza. Wcześniej trwał spór zbiorowy z zarządem fabryki, który nie doprowadził do porozumienia. W tym tygodniu przeprowadzono referendum w którym większość biorących w nim udział opowiedziało się za strajkiem. Strajk miał rozpocząć się we wtorek, ale został najwidoczniej przyspieszony w wyniku zwolnienia.

Akcja protestacyjna pod Chung Hong - poniedziałek 2 lipca 6.30

Aktualizacje:
29 czerwca, 12.00 Dzisiaj jest w Chung Hong dzień wolny od pracy (ustalony wcześniej), więc nic się na zakładzie nie dzieje.

22.00 Protestujący pracownicy opuścili zakład. Podstawiono dla nich osobny autobus, aby nie mogli kontaktować się z pozostałymi pracownikami.

20:00 Pracownicy strajkujący siedzą w zamknięci w kantynie. Nie są wypuszczani na zewnątrz ani do palarni (która też jest na zewnątrz). Powiedziano im że albo mają siedzieć w kantynie i mogą tylko wyjść do toalety albo wychodzą z zakładu. Pracownicy wezwali policję, gdyż są przetrzymywani wbrew prawu. Policjant uzgodnił z kadrową - Dominiką Frydlewicz - że pracownicy będą wypuszczani z kantyny tylko do toalety albo mogą opuścić zakład. W związku z tym, że strajkujący są przetrzymywani w kantynie, nie mają kontaktu z resztą załogi. Pracownicy, którzy nie przystąpili od razu do straku i poszli na halę produkcyjną, w czasie przerwy w pracy nie zostali wpuszczeni do kantyny, gdzie przetrzymuje sie strajkujących!


Ok. 19:00
do zakładu przyjechała policja wezwana przez pracodawcę. funkcjonariusze z komendy Wrocław-Krzyki również nakazali strajkującym opuścić "prywatny teren" ponieważ "pracodawca sobie nie życzy ich obecności na zakładzie". Po interwencji telefonicznej u oficera dyżurnego, policja odstąpiła ponieważ nie stwierdziła przestępstwa, pouczyła pracodawcę także o prawie pracowników do swobodnego poruszania się po terenie zakładu - pomimo to, ochrona odmawia obecnie strajkującym możliwości wyjścia na dziedziniec. Strajkujący mają nadzieję, że więcej pracowników przystąpi do strajku niebawem, gdy rozpocznie się dwudziestominutowa przerwa.

Przed 15:00 Krzysztofowi wręczono pismo o rozwiązaniu z nim umowy o prace bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne) uzasadnione rzekomym "ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych" (pracodawca uznał za "ciężki naruszenie" wykonywanie obowiązków związkowych - organizowanie referendum, udział w pikiecie 15 czerwca i domaganie się aby bez zbędnej zwłoki zostało zawarte porozumienie o wyborze mediatora). Po zwolnieniu Krzyśka ok. 15:30 załoga pracująca na zmianie popołudniowej rozpoczęła strajk. Na 50 osób pracujących, 15 odstąpiło od pracy, wybrało komitet strajkowy i przebywa w kantynie zakładu pracy.

Pracodawca najpierw wzywał indywidualnie pracowników do biura, a gdy strajkujący odmówili, menager HR - Dominika Frydlewicz zeszła do kantyny i kazała wszystkim pracowniom podpisać informację, że pracodawca "zwalnia ich z obowiązku świadczenia pracy". Strajkujący odmówili podpisania dokumentów i oświadczyli, że trwa strajk. Przedstawicielka pracodawcy "odmówiła przyjęcia do wiadomości tej informacji" i argumentowała, że strajk należy zapowiedzieć 5 dni wcześniej (co nie jest zgodne z ustawą o sporach zbiorowych, która daje pracownikom prawo do natychmiastowego rozpoczęcia strajku gdy pracodawca zwolnił działacza związkowego prowadzącego spór). Następnie pracownikom nakazano opuścić zakład pracy w przeciągu 10 minut, a gdy to nie przyniosło rezultatu pracodawca zapowiedział że na pracowników czekają busy odwożące ich do domu (większość strajkujących dojeżdża z Wałbrzycha i Nowej Rudy). Po pewnym czasie w kantynie pojawił się ochroniarz z firmy Nord Watch, który zakazał strajkującym opuszczania stołówki z wyjątkiem wychodzenia do toalety.

Związkowcy proszą o pomoc i wysyłanie mejli:

Chung Hong Electronics Sp. z.o.o.
chunghong@chunghong.com.pl oraz dominika.frydlewicz@chunghong.com.pl

Prezes zarządu LG
lge@lge.pl oraz ewa.lis@lge.com
Agencja Rozwoju Przemysłu
biuro@tsse.pl

Strefy wyjęte spod prawa.

Wiadomo co u nich?

Trzymajcie się dzielnie! Powodzenia!

Krzysztof Gazda zastępaca

Krzysztof Gazda zastępaca przewodniczącej komisji zakładowej w Chung Hong został zwolniony dyscyplinarnie załoga przystąpiłą do strajku
PROSIMY O NACISK TELEFONICZNY DZIŚ i JUTRO na pracodawcę, strajk trawa pracownicy są na zakłądzie do 23.00, poniżej relacja z przebiegu strajku

probujcie, domagajcie sie przywrocenia Krzysztofa, zapowiadajcie sie ze bedziecie im patrzec na rece itd. lub dzowncie jako dziennikarze jakiejs tam gazety/portalu domagajac sie reakcji zarzadu, oraz żądajcie odstąpienia od represji wobec strajkujących którzy nielegalnie jak więźniowei przetrzymywani są w kantynie zakładu

nr telefonów:
prosić Dominikie Frydlewicz:
717694723, 71 339 54 93, 71 7694720

Kiedy się prosi Dominikę

Kiedy się prosi Dominikę F., rozłączają

co jeszcze można

co jeszcze można zrobić
pikiete solidarnosciowa pod LG na Bielanach we Wro i jutro ok 17.00 planowana jest akcja pod LG w warszawie,

Na 22:40, czwartek:

Na 22:40, czwartek: 717694723 (Telefonia Dialog Wrocław) jest wyłączony, 717694720 (Dialog Wrocław) i 713395493 (Tepsa Wrocław) -- nie odbierają.

http://nord-wacht.eu/standorte1.html

firma ochroniarska nazywa się Nord-Wacht, a nie Nord-Watch - tu ich strona jakby ich również ktoś chciał poinformować do czego przykładają ręce, w czasie pikiety solidarnościowej ochroniarze dość mocno przekraczali zakres swoich obowiązków więc może warto.

Ich strona mogłaby nabrać

Ich strona mogłaby nabrać wyglądu podobnego do tego, który onegdaj miała strona ochrony Skrzecz.

jesli chcecie zepsuc troche

jesli chcecie zepsuc troche krwi, jutro lg electronics w biskupicach odwiedza CEO z korei i wszyscy biegaja osrani. specjalnie na jego wizyte przebudowywane sa parkingi, wjazdy, na dwa dni wstrzymana zostala produkcja, by mozna zrobic doskonaly porzadek, jutro chyba malowana bedzie trawa na zielono. wiadomo mi, ze typ przylatuje kolo 14 do wroclawia, wiec niewiele pozniej witac go beda na bramie fabryki. moznaby uniemozliwic mu wjazd na teren firmy np...

poniżej info 2 warszawskich

poniżej info 2 warszawskich akcjach solidarnościowych z chung
hong

Strajk w Chung Hong Electronics i akcje solidarnościowe

W dniu dzisiejszym wybuchł strajk w fabryce Chung Hong Electronics w
Kobierzycach pod Wrocławiem. Głównym powodem przerwania przez pracowników
pracy było zwolnienie prowadzącego spór zbiorowy członka komisji
zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Krzysztofa Gazdy. Strajkujący
zorganizowali zebranie w stołówce trwające prawie 5 godzin, pomimo gróźb i
nacisków ze strony przedstawicieli pracodawcy żądających
„opuszczenia prywatnego terenu”. Protest jest obecnie
kontynuowany pod bramą zakładu pracy a strajkujący oczekują na autobusy
które odwiozą ich do Wałbrzycha i Nowej Rudy. Komisja IP w fabryce od
dwóch miesięcy domaga się podwyżek płac, przywrócenia Funduszu Socjalnego
i ograniczenia liczby nadgodzin.

Przed kilkoma minutami, otrzymaliśmy także zdjęcie banneru
solidarnościowego, wywieszonego w Warszawie przez nieznane nam osoby na
budynku na rogu Kruczej i Alej Jerozolimskich.

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/531281_338107319...

W piątek 29 czerwca w Warszawie, Wrocławiu i Berlinie odbędą się protesty
pod biurami LG Electronics – głównego odbiorcy produktów fabryki
Chung Hong.

Pikieta protestacyjna w Warszawie:
Godzina: 16:45
Miejsce: Siedziba LG Electronics w Warszawie: Aleje Jerozolimskie 162a,
przystanek WKD Al. Jerozolimskie, Budynek Compensy:
http://goo.gl/maps/l6DT

???

coś to dziwnie wszystko wygląda...

Co za barany z tej ochrony

Co za barany z tej ochrony :(

Ochrona to wespół z

Ochrona to wespół z policją psy kapitalistów.

Można było sie dzisiaj

Można było sie dzisiaj przekonać co to za skurwiele są. Kapitalistyczna prywatna policja z mokrych snów libertarian.

Ale ich chyba "można" lać

Ale ich chyba "można" lać po pysku?

Żal chwyta za gardło i bezsilna złość, że to też pracownicy i też wyzyskiwani, a mimo to kundle wyzyskiwaczy.

w obronie własnej.

w obronie własnej.

"a mimo to kundle wyzyskiwaczy"

Przecież to właśnie na takich kundelkach opiera się każda przemoc. Czy funkcyjnymi w kacetach albo np. zomowcami byli intelektualiści?

Takie typy zawsze rekrutowane są z dna społecznego. Dla nich być psem władzy (państwa lub kapitału) to zaszczyt, życiowe osiągnięcie, awans społeczny itp.

łagodniejsza wersja

Żal w gardło ściska i bezsilna złość, kiedy pomyśli się, że to też pracownicy i również wyzyskiwani, a mimo wszystko posłuszna psiarnia kapitalistów.

Następna pikieta po Chung

Następna pikieta po Chung Hong czwartek 5 lipca godz.14.00 do godz.17.00

przyjemniaczki z nord-wacht

ahaha

Dominiko, krotko - dobrze Ci tak :D

"ochroniarz z firmy Nord Watch, który zakazał"

A co ten pachołek kapitalistów ma do zakazywania???

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.