Teksty CNT i MSP o strajkach 14 listopada

Publicystyka | Strajk

Dzień 14 listopada – mobilizacje, strajki generalne, akcje bezpośrednie i międzynarodowa solidarność

Dotykają nas wciąż nowe cięcia budżetowe, których skutkiem jest ciągłe obniżanie poziomu życia pracowników, by osłabić lub całkiem zniszczyć ich zdolność do organizowania się i walki. Zyski są prywatyzowane, a bogaci stają się coraz bogatsi, ale koszty, ryzyko i represje są uspołeczniane!

Biurokratyczny związek zawodowy CGTP wezwał do strajku generalnego w Portugalii, a CCOO i UGT wezwały do strajku generalnego w Hiszpanii w dniu 14 listopada, w proteście przeciwko cięciom socjalnym. W tym samym dniu, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) wezwała do strajków we Włoszech, Grecji, na Malcie i na Cyprze.

Stanowisko MSP, jego sekcji i przyjaciół, jest takie, że sprzeciwiamy się nie tylko władzy tzw. „troiki” i cięciom budżetowym, ale także społeczeństwu podzielonemu na klasy i ustrojowi opartemu na wyzyskowi pracy najemnej i zniszczeniu środowiska. Jesteśmy zwolennikami samoogranizacji i wyzwolenia pracowników. Nasza walka nie może zatem być prowadzona w ramach instytucji współpracujących z państwem!

Nasza siostrzana organizacja w Hiszpanii, CNT-AIT, napisała w swoim oświadczeniu, że reformistyczne związki CCOO i UGT mocno się wahały zanim wezwały do mobilizacji, w którą zostały wciągnięte niejako wbrew swojej woli: „Z jednej strony mamy do czynienia z wzrastającymi niepokojami społecznymi i protestami ulicznymi, a z drugiej, z coraz silniejszymi działaniami antypracowniczymi rządu pozostającego na usługach elit finansowych. Ten rząd wyraźnie nie ma zamiaru iść na nawet najdrobniejsze ustępstwa wobec instytucjonalnych związków, a tym samym podważa sensowność ich istnienia.

Jak czytamy dalej: „CNT zgodziło się na wezwanie do strajku generalnego w dniu 14 listopada, ale na nasz własny sposób i z własnymi żądaniami. Uznajemy strajk za konieczny, ale niewystarczający. Wzywamy do wyjścia poza sterylny i frustrujący scenariusz, który proponują nam instytucjonalne związki zawodowe, do których społeczeństwo się przyzwyczaiło.”

AIT sekcja Portugalska napisała w biuletynie zewnętrznym MSP o zachęcających demonstracjach, które odbyły się 15 września, które w przeważającej mierz zostały zorganizowane przez internet. Oceniono, że około 500 tys. ludzi demonstrowało w Lizbonie i 100 tys. w Porto. W całej Portugalii, demonstracje odbyły się w około 30 miastach.

Jak donoszą nasi portugalscy przyjaciele, od tamtego czasu demonstracje odbywały się prawie co tydzień. Oczywiście łatwo dostrzec słabości i sprzeczności ruchu, który jest nastawiony wyłącznie na cele polityczne, takie jak wcześniejsze wybory, zagrożenie nacjonalizmem, itp... Jeśli te ruchy ograniczą się do pełnienia roli ruchów nacisku, a nie staną się „rosnącym ruchem społecznym dążącym do samoorganizacji walk w perspektywie radykalnych zmian ekonomicznych i społecznych.”

Sekretariat Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (MSP) wyraża swoje poparcie dla mobilizacji hiszpańskiego CNT-AIT i AIT-Portugalia i wszystkich dalszych kroków koniecznych, by nasilić akcje bezpośrednie i solidarność.

W takich właśnie czasach staje się jasne, że „wolność” oznacza dla kapitalistów jedynie dyktat ekonomiczny i sprowadzenie większości do roli niewolników. Sekcje oraz przyjaciele MSP wyrażają wsparcie dla naszych siostrzanych organizacji w dniu 14 listopada w ich proteście przeciwko cięciom socjalnym, wyzyskowi i represjom!

Za wyzwoleniem i samoorganizacją pracowników!

Niech żyje MSP i anarcho-syndykalizm!

Oslo, 5 listopada 2012
Sekretariat MSP

CNT wzywa do strajku generalnego w dniu 14 listopada, przeciw reformom prawa pracy, przeciwko cięciom socjalnym i obrabowywaniu klasy pracującej.

Od początku kryzysu, CNT broniło strajku generalnego, jako najlepszej broni klasy pracującej przeciwko atakom ze strony banków i szefów.

Odrzucamy proces negocjacyjny w którym związki zawodowe wezwały rząd do spowolnienia reform prawa pracy po strajku generalnym z 29 marca. W ten sam sposób odrzuciliśmy tzw. „szczyt społeczny”, który wzywał do usunięcia najbardziej rażących nadużyć rządu PP, jednak zachowując podstawy systemu politycznego, który doprowadził do sytuacji, w której się znajdujemy. Odrzucamy też sposób, w jaki próbuje się opóźnić i zepchnąć na niewłaściwy tor reakcje społeczeństwa, za pomocą bezużytecznych propozycji, takich jak wniosek o referendum.

Trudna sytuacja społeczna w której się znajdujemy wymaga mocnej odpowiedzi. Odpowiedzi, która nie poprzestanie na jednorazowym działaniu, ale będzie długoterminowa. Musimy być gotowi zerwać więzy z politycznym i ekonomicznym systemem, który stanowi źródło problemu.

Po wahaniach, które trwały miesiącami, CCOO i UGT wezwały w końcu do strajku generalnego w dniu 14 listopada. Zostały do tego zmuszone z jednej strony przez rosnące niepokoje społeczne i mobilizacje uliczne, a z drugiej strony przez nasilające się antypracownicze działania rządu, realizowane w interesie elit finansowych i pracodawców. Rząd nie ma nawet zamiaru zostawić okruchów, które pozwalają instytucjonalnym związkom zawodowym usprawiedliwić swoje istnienie.

CNT zgodziło się na udział w strajku generalnym w dniu 14 listopada, jednak weźmiemy udział na naszych własnych zasadach, z naszymi własnymi żądaniami. Uznajemy ten strajk za konieczny, ale nie wystarczający. Musimy wykroczyć poza sterylny i frustrujący scenariusz serwowany nam przez instytucjonalne związki zawodowe, do których ludzie się przyzwyczaili.

Stoi przed nami wyzwanie, by ten strajk wzmocnił wolę walki i samoorganizacji w coraz szerszych warstwach klasy pracującej, umożliwiając rozszerzanie globalnej walki w najróżniejszych branżach.

Wzywamy do strajku w dniu 14 listopada z nadzieją, że stanie się on zaczynem trwałego ruchu. Jesteśmy przekonaniu, że by dokonać konfrontacji z elitami, z europejskimi instytucjami finansowymi i marionetkowymi rządami, konieczne jest promowanie jedności klasowej ponad sztucznymi granicami narodowymi. Dobrym początkiem jest strajk taki jak ten z 14 listopada, jednak pamiętajmy, że obecny sposób prowadzenia strajków jest niewystarczający, by doprowadzić do zmiany polityki.

Wyzwanie, które stoi przed nami polega na tym, by wyjść poza 24-godzinne strajki, które funkcjonują w izolacji od siebie, sprawić by nie ograniczały się do tradycyjnych branż, by znaleźć sposób zatrzymania całego procesu konsumpcji i produkcji i by zmobilizować całą klasę pracującą, która jest tak podzielona i doprowadzona do tak skrajnego ubóstwa. Spowodowanie jak największych strat interesom ekonomicznym elity gospodarczej i finansowej jest głównym celem strajku generalnego.

Wzywamy związki zawodowe i antykapitalistyczne ruchy społeczne do gremialnego przyłączenia się do strajku w dniu 14 listopada. Wyjdźcie na ulice.

Udział w strajku generalnym stał się czymś więcej niż tylko hasłem: naszym celem jest, by strajk stał się realnym narzędziem walki. W dniu 14 listopada będziemy o krok bliżej od tego celu. Musimy do tego dążyć ze wszystkich sił, gdyż tak wiele od tego zależy.

Za: www.cnt.es

Tłumaczenie: http://www.zsp.net.pl

dajcie znac czy w pyrlandii

dajcie znac czy w pyrlandii cos sie dzieje bo rozbrat mi nie odpisuje

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.