Tezy marcowe

Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Polscy politycy od blisko osiemnastu lat dążą do zrealizowania liberalnej utopii. Ograniczane są kolejne prawa pracownicze. Życie społeczne zostało podporządkowane bezwzględnemu działaniu rynku. Dzisiaj wolnym jest ten, kto może za wolność zapłacić. Jest to zaprzeczeniem ideałów, o które walczyła Solidarność.

Jednocześnie nie widać żadnej opozycji, która mogłaby się temu realnie przeciwstawić. Działacze radykalnej lewicy tkwią w jałowych sporach, które do niczego nie prowadzą. Brak jest im zorganizowania i pomysłu na działalność, część z nich upatruje szansy na zmianę w dołączeniu do politycznego establishmentu. Jako część radykalnej lewicy wierzymy w możliwość głębokich przemian. Aby jednak szansa na te przemiany zaistniała potrzeba jest konsolidacji ruchu wokół poniższych tez.

1) Rewolucja. Poprzez rewolucję rozumiemy walkę wynikającą z antagonizmów pomiędzy klasami. Konfrontację na wielu płaszczyznach z władzą kapitału i państwa. Rewolucja jest jedyną drogą do emancypacji, czyli urzeczywistnienia idei powszechnej wolności, równości i solidarności. Ma charakter permanentny, musi trwać, by realizować swoje postulaty.

2) Demokracja. Faktycznym skutkiem rewolucji jest demokracja. Podstawą demokracji musi być samorządność i wiążący system referendalny. W tym celu należy znieść instytucję parlamentu, rządu i prezydenta, a ich kompetencje przekazać bezpośrednio ludziom. Tylko tak rozumiana demokracja jest prawdziwą władzą ludu.

3) Syndykalizm. Gospodarka powinna służyć ludziom a nie na odwrót. Demokracja musi mieć swoje zastosowanie nie tylko w sferze politycznej, ale także w sferze ekonomii. W związku z tym postulujemy przejęcie środków produkcji przez samorządne organizacje pracownicze. Uznajemy też, że współpraca jest wydajniejsza niż konkurencja.

4) Antyklerykalizm. Poprzez antyklerykalizm rozumiemy walkę nie z poszczególnymi przedstawicielami kleru, a z instytucją kościoła, którą reprezentują. Kościoła, który od wieków mamił ludzi obietnicą raju po śmierci, umniejszając w ten sposób ich doczesne żądania godnego życia. W związku z tym żądamy całkowitego usunięcia kościoła z życia publicznego.

Tezy te powinny stać się podstawą do dyskusji nad programem politycznym radykalnej lewicy, który byłby wyrazem całościowego projektu zmian.

Zapraszamy do dyskusji na www.tezymarcowe.fora.pl, a także do wejścia na naszą stronę www.wrs.bzzz.net

Stowarzyszenie Wolność-Równość-Solidarność

Co znaczy demokracja?

Co znaczy demokracja? Pracownicza demokracja? Bardzo dobry początek ale moim zdaniem jest jeszcze zbyt mało konkretów, by o tym dyskutować.

Hm...

Pisaliśmy to właśnie po to by stworzyć podstawy do dyskusji nad programem politycznym. Dyskusji, która nie będzie opierać się na tematach w stylu "a może skorzystamy z opcji inicjatywy ludowej?", albo "dlaczego kapitalizm jest zły? ja jestem przecież anarchistą i kapitalistą zarazem!". Wiemy, że konkretów jest narazie mało, ale to się będzie zmieniać wraz z dyskusją na forum.

troszkę pomieszane... a

troszkę pomieszane... a już sformułowaniem żądamy całkowitego usunięcia kościoła z życia publicznego podtrzymujecie obiegową plotkę na temat WRS że to prowokatorzy.

Hahaha...

A to niezłe... Czyli według Ciebie żądanie całkowitego usunięcia kościoła z życia publicznego jest hasłem-prowokacją wymierzoną w ruch anarchistyczny? Nie mówiąc już o tym, że patrząc na dzisiejszy stan ruchu to tu nie trzeba żadnej prowokacji, żeby się pośmiać. I tacy ludzie mają nas za prowokatorów. :D

Ja wiem, że myśl anarchistyczna została ostatnimi czasy wywrócona do góry nogami, ale nigdy bym nie przypuszczał, że aż do tego stopnia.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.