Traktat Lizboński: Unia odchodzi coraz dalej od demokracji

Świat | Tacy są politycy

Dziś ma nastąpić podpisanie tzw. “Traktatu Lizbońskiego” przez premierów państw członkowskich w stolicy Portugalii. Traktat zawiera większość zapisów projektu Europejskiej Konstytucji, która została odrzucona przez społeczeństwa Francji i Holandii w powszechnych referendach. Aby nie ryzykować kolejnego odrzucenia tego projektu, tym razem nie będzie on poddany pod głosowanie obywateli, ale zostanie ratyfikowany przez parlamenty.

Tak jak podczas poprzedniej kampanii, politycy straszą „kryzysem politycznym”, który miałby nastąpić w przypadku odrzucenia pakietu zmian idących w kierunku większej centralizacji Unii Europejskiej i dalszego odsunięcia władzy podejmowania decyzji od zwykłych obywateli. Traktat ograniczy możliwość wyrażania odmiennej opinii w sprawach polityki zagranicznej przez poszczególne kraje i wprowadzi zasadę głosowania większościowego w kwestiach dotyczących sądownictwa i bezpieczeństwa w miejsce obecnie przyjętej zasady konsensusu. W 2009 r. rotacyjne przewodniczenie Unii przez kolejne kraje członkowskie zostanie zastąpione długoterminową prezydenturą Komisji Europejskiej.

Jedynie w Irlandii ma się odbyć referendum w sprawie przyjęcia traktatu.

gdzie go szukać?

wie ktoś gdzie można znaleźć treść właśnie podpisanego traktatu?

http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cmsUpload/cg00014.pl07.pdf

Ale nie wiem, czy ci się przyda, bo to po prostu poprawki do wcześniejszych traktatów. Tekstu jednolitego nie ma, moim zdaniem celowo.

Natomiast jest tam np. taki kwiatek, jak opisywałem:
http://sierp.libertarianizm.pl/?p=13

informacja

A z jakiego miasta jesteś towarzyszu? To jest bardzo ważne bo musisz się zgłosić do REGIONALNEGO CENTRUM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ w urzędach wojewódzkich też są książeczki z treścią traktatu. Poszukaj w googlach: RCIE. Ja mam taką stronę w Poznaniu: http://www.rcie.poznan.pl/

Wa-wa
http://www1.ukie.gov.pl/www/cie.nsf/0/3DDA57E229570CA9C1257020002A1924?O...

Chavez pewnie czerwienieje z

Chavez pewnie czerwienieje z zazdrosci ;)

gdy będzie głosowany w

gdy będzie głosowany w sejmie to zobaczysz ;)

referenda

Trzeba żądać od władzy referendum i zbierać podpisy od obywateli w/s rozpisania referendum. Zapraszam do współpracy: www.lepszyswiat.org.pl i www.attac.org.pl !!!!!!!!!!!!!!! - zajmujemy się takimi rzeczami

Bardzo miło - ale jak

Bardzo miło - ale jak pokazuje przykład tarczy nawet ten projekt nie potrafił skonsolidować działań - wiec nie opowiadajcie ze teraz się to uda.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.