Tylko 6 proc. w związkach zawodowych

Kraj | Prawa pracownika

Sześciu na stu Polaków deklaruje członkostwo w związkach zawodowych - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej należą oni do NSZZ "Solidarność". 48 proc. badanych ocenia, że związki nieskutecznie bronią interesów pracowniczych, a według 29 proc. robią to skutecznie.

Jak wynika z sondażu opublikowanego w środę przez CBOS, na początku lat dziewięćdziesiątych liczba członków związków zawodowych była ponad trzykrotnie wyższa niż obecnie. Największy spadek nastąpił w latach 1991-1995 (z 19 proc. do 11 proc.). Od początku ubiegłej dekady odsetek osób należących do organizacji związkowych nie przekracza jednej dziesiątej ogółu dorosłych; w ostatnich sześciu latach utrzymuje się na stabilnym poziomie 6-7 proc.

Badanie pokazało, że związkowcy są przeważnie starsi niż pracownicy nienależący do związków. Średni wiek pracownika należącego do związku zawodowego to 44 lata, a pracownika niezrzeszonego - 39 lat.

"Do związków zawodowych częściej należą osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych. Ponad trzykrotnie rzadziej należą do nich pracownicy firm prywatnych, a ponad dwukrotnie rzadziej - pracownicy zakładów o mieszanej formie własności (spółkach właścicieli prywatnych i państwa). Relatywnie najwięcej związkowców jest wśród osób pracujących w przemyśle, a także oświacie, ochronie zdrowia oraz administracji publicznej, z kolei stosunkowo najmniej - wśród zatrudnionych w handlu i usługach. Związkowcy to przeważnie osoby pracujące w dużych przedsiębiorstwach. Rzadko w organizacjach pracowniczych zrzeszeni są ludzie z małych firm" - poinformował CBOS.

15 proc. zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach, w których działają związki, postrzega ich działalność jako skuteczną. 39 proc. twierdzi, że związki w ich zakładach pracy starają się, lecz niewiele udaje im się osiągnąć, a 40 proc. nie dostrzega żadnych efektów ich działalności. Pozostali nie mają zdania w tej sprawie.

Jeśli chodzi o rolę związków zawodowych w całym kraju, to 44 proc. badanych ocenia ją jako korzystną, a 26 proc. jest przeciwnego zdania. Pozostałym respondentom trudno jest to ocenić. 48 proc. ocenia, że związki nieskutecznie bronią interesów pracowniczych, a 29 proc. - że skutecznie. 35 proc. respondentów wskazało na brak możliwości zakładania związków zawodowych lub zrzeszania się w już istniejących.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 8-14 marca na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Mimo trwającej od wielu lat

Mimo trwającej od wielu lat nagonki na związki zawodowe aż 44 proc. badanych ocenia rolę zz jako korzystną. Krytykowana za to ich nieskuteczność w obronie praw pracowniczych. Tym samym ogromna rzesza pracowników widzi potrzebę istnienia zz, ale chciałaby aby były skuteczniejsze niż dotąd. Także słabe uzwiązkowienie w sektorze prywatnym wskazuje na kierunki rozwoju.

Niemoc związkowa

Obserwuję związki w mojej firmie, która ma ponad tysiąc pracowników. Mamy 2 centrale, NSZZ i drugi jakiś OPZZ miejscowy. Obaj liderzy są na pasku prezesa, a symbolem ich walki o prawa pracownicze jest wygwizdanie przez sporą część załogi. Co do głównych związków to problem leży w tym, że najczęściej liderzy siedzą na etatach za dobrą kasę i dogadują się ponad głowami pracowników na wszystko co się da. Niezależnie od tego główne związki to tuby propagandowe dwóch partii politycznych - PiS-u i SLD. O małych firmach to lepiej nie mówić, bo tam wiemy jak jest z jakąś próbą założenia związku zawodowego. Zresztą ile czasu powstawał związek zawodowy w Agorze to już inna sprawa...

Związki zw

Co tu sie dziwić że związki zawodowe mają małą ilość osób np. Solidarnośc Zygmunta Wrzodaka w ZM Ursus tylko przyczyniła sie do rozwalenia zakładu i tyle. Teraz po latach ludzie, którzy tam należeli w starych czasach żałuje tego. Związki zawodowe to teraz klika dla wybranych żeby trzepać kase dla siebie. Zygmunt teraz siedzi w zarządzie jakies firmy prywatnie i ma w D... Ursus i plac 1976r.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.