Uszkodzono podmorski nerw globalnego kapitalizmu

Świat | Gospodarka

W środę uszkodzeniu uległy dwa telekomunikacyjne kable podmorskie łączące Indie i Bliski Wschód z Europą i USA. Przyczyną uszkodzenia była prawdopodobnie kotwica jednego ze statków płynących do Aleksandrii w Egipcie.

Uszkodzenie spowodowało spadek przepustowości łączy telekomunikacyjnych o 70%. Odbiło się to szczególnie boleśnie na firmach Indyjskich oferujących usługi dla klientów w USA (Call Center, usługi IT, telemarketing, itp.). W ostatnich latach setki tysięcy miejsc pracy zostały przeniesione z USA do Indii w celu maksymalizacji zysków wielkich korporacji. Stało się to możliwe głównie dzięki sprawnym łączom telekomunikacyjnym pomiędzy Indiami a USA.

Organizacja TechsUnite! skupiająca specjalistów z branży IT w USA prowadzi na swojej stronie statystyki liczby miejsc pracy utraconych przez pracowników tej branży w USA: http://www.techsunite.org/offshore/

nie jest tak źle

przecież z tego zestawienia widać, że pracy przybyło. IBM rzeczywiście sporo miejsc pracy przeniósł, ale część firm np. Accenture zwolnił w USA 90 osób a zatrudnił (pewnie w Indiach) 13000.
Może nie jest to jakieś super podejście, ale netto więcej ludzi ma pracę. Tu nie tylko chodzi o pieniądze, po prostu w USA brakuje inżynierów i nawet jakby chcieli ich zatrudnić to nie mają kogo.

Tak, per saldo liczba miejsc

Tak, per saldo liczba miejsc pracy na całym świecie może się zwiększać, ale są to miejsca pracy gorszej jakości - z mniejszymi pensjami, bez stałych umów i bez świadczeń socjalnych.

rozumiem, że gorszej

rozumiem, że gorszej jakości niż w USA. czy również gorszej jakości niż przeciętnie w Indiach? i drugie: czy lepiej jest nie zarabiać niż zarabiać bez stałych umów i bez świadczeń socjalnych?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.