Video: "Psychopatologia życia politycznego" - prof. Adam Chmielewski

Kraj | Świat | Kultura | Tacy są politycy | Wideo

Spotkanie autorskie z prof Adamem Chmielewskim, autorem publikacji “Psychopatologia życia politycznego Podręcznik ilustrowany.”, które odbyło się 16 grudnia w kawiarni Falanster we Wrocławiu.

Obejrzyj: "Psychopatologia życia politycznego" - prof. Adam Chmielewski

Książka Adama Chmielewskiego jest zbiorem ilustracji dla tezy, zgodnie z którą obecny kształt polskiej przestrzeni politycznej jest rezultatem zjawisk patologicznych o podłożu psychicznym, skutkiem tych psychopatologii jest zaś powolne osuwanie się polskiej polityki w stan degeneracji, która pod wieloma względami wydaje się już nieodwracalna. Autor argumentuje, że degeneracja ta ma źródło w porażce, jaką poniosły polskie elity polityczne w trafnym odczytywaniu, rozumieniu i adekwatnym zarządzaniu społecznymi emocjami polskiego społeczeństwa.

Porażka ta jest kumulatywnym skutkiem nierozumienia roli, jaką odgrywa „emocjonalna zmienna polityczna” w życiu społeczeństw; nieumiejętności w zarządzaniu ludzką subiektywnością; rezultatem patologicznej uległości elit politycznych wobec niej; oraz cynicznego jej podsycania i wykorzystywania we wzajemnej walce politycznej, prowadzonej bez względu na jakkolwiek rozumiane dobro wspólne. Degeneracyjny trend polskiej polityki autor przypisuje zwłaszcza patologicznym formom organizowania emocji społecznych przez postacie niektóre dominujące na polskiej prawicy. Choć książka ta ukazuje się w dwudziestą rocznicę zapoczątkowania przemian politycznych w Polsce, nie ma ona charakteru rocznicowego.

prowadzenie: Maciej Wełyczko

Adam Chmielewski, profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, działacz społeczny i publicysta polityczny. Studiował filozofię na uniwersytetach we Wrocławiu, Oxfordzie i Nowym Jorku. Jest autorem kilku książek, wśród nich Filozofia Poppera. Analiza krytyczna (1995); Niewspółmierność, nieprzekładalność, konflikt (1997), Społeczeństwo otwarte czy wspólnota? (2001) oraz Dwie koncepcje jedności (2006). Jest także autorem licznych przekładów filozoficznych z języka angielskiego, w tym dzieł Bertranda Russella, Karla Poppera, Alasdaira MacIntyre’a, Richarda Shustermana, Slavoja Žižka oraz dzieł literackich. Jest redaktorem naczelnym „Studia Philosophica Wratislaviensia” oraz członkiem rad redakcyjnych polskich i zagranicznych pism filozoficznych.

Jak idzie kolektywizacja

Jak idzie kolektywizacja Falanstera?

Po co kolektywizować

Po co kolektywizować Falanster? Żeby inicjatywa się rozwaliła w 3 miesiące?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.