W Warszawie odbyła się kolejna rozprawa przeciw firmie Lionbridge

Kraj | Prawa pracownika

W środę 13 sierpnia miała miejsce kolejna rozprawa dotycząca bezprawnego zwolnienia działacza związkowego z firmy Lionbridge Poland mieszczącej się w Warszawie.

Podczas rozprawy jako świadek zeznawała szefowa kadr firmy. Pytano ją o powody zwolnienia Jakuba G. tuż po założeniu związku zawodowego w firmie. Świadek nie była w stanie podać żadnych dowodów, które miałyby uzasadnić zwolnienie dyscyplinarne związkowca. Przyznała ponadto, że nikt z kierownictwa firmy nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, czy Jakub G. jest rzeczywiście winny zarzucanych mu czynów.

Przypomnijmy, że firma oskarżyła Jakuba o autorstwo artykułu Lionbridge: globalizacja niskich płac twierdząc, że tylko pracownik firmy mógł mieć dostęp do opublikowanych w nim informacji. To twierdzenie jest w oczywisty sposób nieprawdziwe, o czym świadczy analiza poszczególnych informacji zamieszczona tutaj.

Firma Lionbridge otrzymała listę źródeł informacji zawartych w artykule od rzeczywistej autorki, która przyznała się do autorstwa tekstu. Firma miała dostęp do tych informacji jeszcze przed podjęciem bezprawnej decyzji o zwolnieniu działacza związkowego. Zeznająca przed sądem świadek określiła dowody niewinności Jakuba jako „nieistotne”.

Bezprawny charakter zwolnienia potwierdził w swoim raporcie inspektor pracy PIP, który stwierdził: „Czynności kontrolne przeprowadzone w podmiocie Lionbridge Poland Sp. z o.o. miały na celu ustalenie czy podniesione w piśmie kwestie [chodzi o skargę do PIP] występują i czy stanowią naruszenie obowiązujących przepisów prawa. [...] Nieprawidłowości na tym etapie kontroli częściowo potwierdziły się, w szczególności co do bezprawnego rozwiązania stosunku pracy z Przewodniczącym związku zawodowego [w rzeczywistości chodziło o przedstawiciela związku, gdyż statut związku KFP nie przewiduje funkcji przewodniczącego].”

Zdając sobie sprawę z faktu, że zwolnienie działacza związkowego było bezprawne, firma Lionbridge złożyła propozycję ugody w postaci odszkodowania pieniężnego w zamian za odstąpienie od uprawnionego roszczenia przywrócenia do pracy. Jakub jednak nie przyjął tej propozycji i nadal trwa przy swoich żądaniach.

Sprawa została odroczona do 22 października.

Więcej o kampanii w sprawie zwolnionego związkowca: https://cia.media.pl/warszawa_proces_przeciwko_korporacji_lionbridge_lami...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.