Warszawa - Muzea nie muszą przynosić zysków, 6-7 października

2012-10-06 16:00
2012-10-07 18:00

 plakatZapraszamy wszystkich chętnych na pikietę oraz spotkanie otwarte na temat powszechnego dostępu do wiedzy i dóbr kultury.

Sobota - pikieta pod Metrem Centrum (na "Patelni"), godz. 16:00
Niedziela - spotkanie otwarte, dyskusja na temat powszechnego dostępu do wiedzy i dóbr kultury, Infoszop ul. Targowa 22, godz. 18:00

Muzea nie muszą przynosić zysków!

W dobie powszechnego konsumpcjonizmu, gdzie wszystko musi przynosić zyski kapitałowi, stajemy się niewolnikami grupki ludzi, chcących zagarnąć jak najwięcej naszej wolnej przestrzeni. Tak jest mi. in. z placówkami muzealnymi, które nie zostały powołane do tego by przynosić korzyści finansowe. Muzea są, podobnie jak inne instytucje oświatowo - kulturalne, rugowane z naszego życia publicznego. Samorządy argumentują to kiepską sytuacją finansową swoich budżetów. Jest to ewidentne nadużycie z ich strony, co pokazują poprzez finansowanie bez opamiętania imprez związanych z Euro 2012, które jak na razie nie przyniosły oczekiwanych profitów oraz wzrostu liczby turystów. Są też pieniądze na fajerwerki w postaci nikomu nie potrzebnych fontann i innych zbędnych inwestycji. Muzea pełnią rolę dydaktyczną, stanowią element oświaty, a także są miejscami pracy dla wielu ludzi. Stanowią część naszego lokalnego życia, tak jak szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki publiczne czy domy kultury. Jeśli ich zabraknie, co w zamian otrzymamy? Prywatne kolekcje, dzieła sztuki do oglądania za zgodą prywatnych osób, których kaprysy będą uzależniać nas od dostępu do kultury wyższej? Nie każdego stać na indywidualizm w tym zakresie. Oświata i kultura są jedyną wolną przestrzenią, do której mamy dostęp i za którą nie trzeba będzie płacić bajońskich sum. I niech przestrogą będzie los Zamku Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim. Agencja Rynku Rolnego chce go sprzedać prywatnej osobie w imię zysku. Powstanie tam najprawdopodobniej hotel dla burżuazyjnej "arystokracji", a muzeum pójdzie do likwidacji.
A może tu chodzi o coś innego? Brak bowiem dostępu do oświaty i kultury, generować będzie ludzi nie tylko biednych materialnie, ale również mających niski zasób wiedzy oraz świadomości. Doprowadzi to do tępoty intelektualnej rzeszy ludzi, a wtedy łatwiej będzie manipulować nimi w imię zysków i bogacenia się nielicznej grupki wyzyskiwaczy.

Związek Syndykalistów Polski

Na facebooku: http://www.facebook.com/events/491615620857512/

Kutura to nie tylko muzea

Kultura ta prawdziwa jest teraz w sieci. Zdjęcia z wędrówek, tych dalekich i bliskich z opisami jak dotrzeć, portale pisarskie, zdjęcia obrazów tu także z muzeów jak Narodowego w Warszawie, tak chomik i inne takie źródła kultury w tym wiedzy o dawnych zespołach ich pierwszych utworach, i tandetnych początkach. Tu właśnie jest coś tworzonego bezpłatnie /także kopiowanego/ dla innych. I świetne bezpłatne już legalne programy komputerowe, taka muzyka i Wikipedia. Pro Publiko Bono. Muzea też są potrzebne, ale nie tak dożo jak np w Warszawie Muzeum Drukarstwa, nie w tak wielkich obiektach jak Muzeum Historyczne i często te muzea nie otwierają horyzontów młodym ludziom, to skład staroci bez tła i możliwości zrozumienia tego co się widzi. To jest po prostu często martwe.

Wiedza w internecie jest

Wiedza w internecie jest zwykle powierzchowna i dopiero w bibliotece można znaleźć porządne opracowania, poza tym bezpośrednie obcowanie z kulturą i zabytkami pozwala bardziej poczuć klimat i zrozumieć przeszłość. Zresztą ciężko mi uwierzyć w to, że serwowanie w necie bardziej rozwija uczniów niż tradycyjna wizyta w muzeum.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.