Wielkanoc i konsumpcja

Gospodarka | Kultura | Ubóstwo

Dziś w niektórych religiach obchodzone jest święto - tzw. "Wielkanoc". Wczoraj - masowe szaleństwo. Ludzie odwiedzali supermarkety, gdzie kupowali plastikowe figurki, plastikowe kwiaty i - czekoladę.

Tymczasem wczoraj organizowano międzynarodową akcję przeciwko niewolniczej pracy dzieci zatrudnionych przy zbiorach ziarna kakaowego. Różnie organizacje, m.in. Stop the Traffic i Amnesty International wystąpiły z apelem do producentów czekolady, by zagwarantowali, że ziarno kakaowe używane przez nich do produkcji czekolady nie było owocem niewolniczej pracy dzieci.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy, 12 tys. dzieci z Mali i Burkina Faso zostało sprzedanych do pracy na plantacjach kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej, często przez własnych rodziców żyjących w nędzy. Pracują tam długie godziny bez wynagrodzenia, w zamian za mizerne wyżywienie.

Oprócz tego, setki tysięcy dzieci pracuje na rodzinnych gospodarstwach w Zachodniej Afryce, często w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia.

Czekoladowe jajka kosztują coraz mniej, ponieważ supermarkety uznały, że są sposobem na przyciągnięcie klientów i nakłonienie ich, by świąteczne zakupy zrobili u nich. Świąteczne jajka są wielkim biznesem, nawet sprzedawane ze stratą.

Innym problem jest to, że wszystkie te świeczki w kształcie jajek i zajączków, jak i większość ozdób świątecznych jest produkowana w Chinach. Nikt nie wie w jakich warunkach.

Lepsze to od śmierci głodowej.

Jest to okropne, ale gdyby dzieci zostały z rodzicami pomarłyby z głodu

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.