Włochy: Strajk lekarzy

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pół miliona wizyt oraz 30 tys. zabiegów i operacji odwołano w poniedziałek we Włoszech z powodu strajku generalnego lekarzy. Medycy protestowali przeciwko cięciom nakładów na publiczną służbę zdrowia, pogarszającym się warunkom pracy oraz brakowi etatów dla ok. 10 tys. młodych lekarzy.

Strajk zorganizował związek zawodowy pracowników służby zdrowia. Należy do niego 115 tys. lekarzy oraz 20 tys. pracowników administracyjnych. Wg organizatorów protestu, wzięło w nim udział 70 proc. włoskich lekarzy. Do strajku przyłączyli się także weterynarze, wstrzymując ubój w rzeźniach oraz kontrole sanitarne ryb i innych produktów spożywczych.

Pracownicy publicznej służby zdrowia we Włoszech od 4 lat czekają na nową umowę zbiorową. Jej brak pociągnął za sobą zamrożenie płac i nowych etatów. Liczba lekarzy zatrudnionych na stałe stale się zmniejsza – na stu odchodzących na emeryturę przypada tylko dziesięciu młodych, zaczynających pracę.

– Pacjenci mają trudności z uzyskaniem pomocy, godzinami oczekują w zatłoczonych izbach przyjęć, a tymczasem 10 tys. młodych lekarzy czeka na zatrudnienie. Zdążą się zestarzeć zanim dostaną stałą pracę – mówią związkowcy.

Wydatki, jakie włoski rząd zamierza przeznaczyć na ochronę zdrowia w 2013 r., są aż o miliard euro niższe niż w roku ubiegłym.

Za: http://www.medexpress.pl/start/niewloski-strajk-wloskich-lekarzy/17622/

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.