XKeyscore wie o nas wszystko

Świat | Technika

 Elementy systemu XKeyscore Według Guradiana, który ma tajne dokumenty od Edwarda Snowdena, PRISM to zaledwie dziecinna zabawa w porównaniu do najnowszych doniesień o programie XKeyscore.

XKeyscore to kolejny program inwigilacji obywateli, stosowany przez NSA. Jego zasięg jest zdecydowanie największy i dotyczy całej naszej działalności w sieci. Oznacza to, że agenci służb specjalnych mogą czytać nasze prywatne maile, rozmowy na Facebooku, sprawdzać historię wyszukiwani oraz oczywiście odwiedzane przez nas strony. Działanie tego programu jest tak daleko posunięte, że NSA może wręcz sprawdzać naszą działalność w czasie rzeczywistym. Niewykluczone, że pracownik służb właśnie widzi to, że akurat czytacie ten artykuł.

Dane mają być zbierane przez około 700 serwerów, umieszczonych na całym świecie. Guardian udostępnił nawet dokładną mapkę, z której można się dowiedzieć, że najwięcej tego typu placówek znajduje się w Europie i na Bliskim Wschodzie. Bardzo dużo znajduje się ich w Niemczech czy też Wielkiej Brytanii. Mapka nie jest do końca czytelna, ale najprawdopodobniej żadnego z serwerów nie ma na terytorium Polski, ale już dookoła naszego kraju jest ich całkiem sporo – we wspominanych już Niemczech, Czechach, a nawet na Ukrainie, w Kijowie. Najprawdopodobniej są one rozmieszczone w placówkach dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych.

W każdym miesiącu system XKeyscore ma zbierać 41 miliardów plików. Danych jest aż tak dużo, że są przetrzymywane na serwerach tylko przez tydzień, a te uproszczone maksymalnie przez miesiąc. Nie tylko pokazuje to skalę zjawiska, ale też jasno daje do zrozumienia, że agenci muszą przez cały czas przeglądać dane, aby niczego nie ominąć.

Program oczywiście nie podlega szczególnej kontroli. NSA może rozpocząć dochodzenie, a tym samym śledzenie danego użytkownika, tylko po wypełnieniu prostego formularza, który nie musi być zatwierdzony przez sąd ani nawet przełożonych. Dotyczy to wszystkich obcokrajowców. W przypadku obywateli Stanów Zjednoczonych, konieczna jest już decyzja sądu.

Afera, którą rozpoczął Edward Snowden, zatacza coraz większe kręgi. O ile PRISM zbierało informacje tylko z konkretnych serwerów największych firm technologicznych, tak XKeyscore śledzi całą naszą działalność.

Za: http://www.spidersweb.pl/2013/08/xkeyscore-kolejny-program-nsa.html

tia

Plotki o prism krążyły już od dłuższego czasu. Myślę, że organizacja, która zrobiła stuxneta, flame'a czy dugu, nie poprzestaje tylko na wirusach....

Sic transit gloria

Sic transit gloria Interneti. Jeśli Int. okaże się wielkim cyfrowym gułagiem, to nikt nie będzie z niego korzystać. Historia tyranów uczy, że nigdy nie udało się utrzymywać władzy w nieskończoność.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.