Zakończył się szczyt UE: Traktat Lizboński wraca
Przywódcy państw UE na właśnie zakończonym szczycie w Brukseli zdecydowali, że Irlandia ma przeprowadzić kolejne referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego, który już raz został przez obywateli tego kraju odrzucony w czerwcu tego roku. Przypomnijmy, że jest to nowa wersja Eurokonstytucji, która została już wcześniej odrzucona w drodze referendów we Francji i Holandii.
Unijne elity zdecydowały, że traktat ma być przyjęty do końca 2009 r. Rząd irlandzki zgodził się na przeprowadzenie nowego referendum w zamian za utrzymanie zasady "jeden kraj, jeden komisarz".
Na szczycie przyjęto także pakiet energetyczno-klimatyczny, który zakłada zmniejszenie do 2020 r. emisji dwutlenku węgla o 20 proc. Polskie władze wynegocjowały, że elektrownie działające na terenie kraju nie będą musiały już od 2013 r. kupować wszystkich zezwoleń na emisję CO2, tylko część (30 proc. w 2013 r.). Ten okres przejściowy będzie obowiązywał do 2020 r. Polska dostanie też dodatkową pulę zezwoleń na emisję CO2, którą będzie mogła odsprzedać.