Zmiana listy leków refundowanych: Kto zarobi dzięki państwowej kasie?
Przed świętami, ministerstwo zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej uzupełnioną listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia. Nowa lista była bardzo złą wiadomością dla niektórych koncernów farmaceutycznych, które do tej pory korzystały z państwowych dopłat do swoich produktów, zyskując dzięki temu dominującą pozycję na rynku. Dotyczy to m.in. firm Roche i Abbott, które sprzedają paski do glukometrów z których korzystają cukrzycy, by mierzyć poziom cukru we krwi. Tych pasków używało około 80% pacjentów.
Paski przestały być sprzedawane na ryczałt (3,2 zł) a przechodzą na częściową odpłatność. Cena najtańszych wyniesie ok. 11 zł. Ktoś, kto nie będzie chciał zmieniać glukometrów musi być przygotowany na duże wydatki – paski firm Roche i Abbott bez refundacji kosztują ok. 50 zł. W tej sprawie firma Roche opublikowała protest, licząc na zmianę niekorzystnej dla siebie decyzji.
Firma napisała w swoim oświadczeniu:
W związku z nieuwzględnieniem na nowej liście leków refundowanych produktów Accu-Chek Active i Accu-Chek Go będziemy wykorzystywać wszystkie dozwolone prawem środki, aby ta niekorzystna sytuacja uległa zmianie.
Kilka dni po pierwszej opublikowanej liście leków refundowanych, Ministerstwo opublikowało kolejną, na której już znalazły się niektóre wcześniej wykreślone leki, m.in. produkowane przez Roche leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, Valcyte i Cellcept. Naciski w tym przypadku okazały się skuteczne.
Również polscy biznesmeni potrafią docenić dopływ państwowej gotówki i korzystają ze zmian na liście leków refundowanych. Inwestor giełdowy Ryszard Krauze dokupił 119,9 mln akcji Biotonu dzień przed publikacją nowej listy refundacyjnej leków. Całkiem "przypadkiem" jej zapisy są korzystne dla Biotonu. Przede wszystkim nie znalazły się na niej długo działające analogi insuliny, których od kilku lat domagają się pacjenci z cukrzycą, m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Ich wprowadzenie do refundacji mogłoby spowodować spadek sprzedaży ludzkiej insuliny, którą produkuje Bioton. Firma otrzymuje jedną szósta całej kwoty, jaką NFZ przeznacza na refundacje insulin (500-600 mln zł).