Zmiany w ustawie o systemie oświaty
Senat poparł zniesienie obowiązku noszenia mundurków przez uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty dyrektor placówki może wprowadzić mundurki jedynie za zgodą lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców lub samorządu uczniowskiego. Szkoły, w których uczniowie nie będą zobligowani do noszenia mundurków będą musiały określić zasady dotyczące stroju noszonego przez uczniów na terenie szkoły.
Nowelizacja ustawy zakłada również zniesienie ograniczeń co do wyboru podręczników dla danej szkoły i realizowanego przez nią programu nauczania. Z ustawy zostaną wykreślone artykuły mówiące, że szkoła może wybrać do trzech podręczników do danego przedmiotu na odpowiednim poziomie kształcenia i nie może zmienić wyboru przez trzy lata. Pierwotnie te ograniczenia miały doprowadzić do obniżenia cen podręczników i były pomysłem Romana Giertycha.
Od wejścia w życie nowelizacji ustawy minister edukacji będzie mógł wydać rozporządzenie co do wysokości wynagrodzeń nauczycieli i egzaminatorów. Rozszerzona została odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego oraz że osoba ubiegająca się o pracę nauczyciela będzie musiała przedstawić zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
Niespełnienie obowiązku szkolnego będzie rozumiane jako nieusprawiedliwiona nieobecność ucznia na 50% obowiązkowych zajęć w miesiącu.
Nowelizacja jest wynikiem pracy Sejmu nad projektami LiD, PO, PiS i rządowego. Ponieważ Senat wniósł poprawki, ustawa wejdzie powtórnie pod obrady Sejmu.