10 mln dziewczynek zabitych w Indiach
Przez ostatnie 20 lat zabijali je rodzice marzący wyłącznie o męskich potomkach. Córki uważane są za dopust boży głównie z powodu posagu, w jaki trzeba je wyposażyć, by mogły wyjść za mąż. Obowiązek nierzadko rujnuje ubogie i wielodzietne rodziny. Społeczne przesądy i wierność tradycji nakładają na mężczyzn obowiązek zabezpieczenia bytu rodzinie sprawiają, że dziewczęta i kobiety spotykają się często z dyskryminacją w szkołach i na uniwersytetach oraz przy przyjmowaniu do pracy.
Przed laty dziewczęta były zabijane przez rodziców tuż po narodzeniu. Teraz dostępne badania ultrasonograficzne pozwalają rodzicom poznać płeć dziecka przed jego narodzeniem. Oznacza to często wyrok śmierci dla dziewczynek.
Plaga aborcji sprawiła, że w 1994 r. w Indiach wprowadzono prawo zakazujące lekarzom poddawania kobiet w ciąży badaniom w celu określenia płci dziecka. Zakazano też usuwać ciążę z powodu płci dziecka (aborcja jest w Indiach dozwolona). Powszechnie jednak to prawo sie narusza (zachodnie stany Radżastan, Pendżab i Harjana). Dziewczynki zabijane są nie tylko wśród biedoty, ale także w tradycyjnych, mieszczańskich, zamożnych i wykształconych rodzinach.