25 tys. euro za "bluźnierstwo"

Świat | Klerykalizm | Represje

“Bóg Starego Testamentu jest najbardziej nieprzyjemną postacią w literaturze” czy „Pieprzyć buddystów” – takie stwierdzenia od 1 stycznia w Irlandii karane są grzywną 25 tysięcy euro. Miejscowi ateiści uważają, że nowe prawo jest „głupie i niebezpieczne” i rzucają mu wyzwanie: na swojej stronie umieścili 25 antyreligijnych cytatów.

O sprawie napisał „Guardian”. Nowe prawo uchwalone zostało w lipcu, a weszło w życie z początkiem tego roku. Od 1 stycznia bluźnierstwo – czyli „publikacja lub wypowiedź, która jest rażąco niewłaściwa i obraźliwa w stosunku do spraw świętych dla jakiejkolwiek religii, oraz świadomie powodująca gniew znacznej liczby jej wyznawców” - jest w Irlandii przestępstwem karanym grzywną do 25 tysięcy euro.

Rząd: rozszerza ochronę nie tylko na chrześcijaństwo

Według ministra sprawiedliwości Dermota Aherna, nowy przepis jest konieczny w sytuacji, gdy coraz liczniejsi emigranci wyznają najrozmaitsze religie, a konstytucja z 1936 roku chroni jedynie chrześcijan.

Innego zdania jest Ateistyczna Irlandia, która - jak twierdzi – reprezentuje prawa niewierzących. 1 stycznia opublikowała na swojej stronie internetowej 25 antyreligijnych cytatów, których autorami s m.in. Richard Dawkins, Björk, Frank Zappa, Mark Twain czy… Jezus Chrystus. Rzuca tym samym, jak przyznają jej liderzy, wyzwanie obowiązującym przepisom.

"Prawo głupie i niebezpieczne"

- Nowe prawo jest zarazem niebezpieczne i głupie. Głupie, bo w nowoczesnej świeckiej republice nie ma miejsca na średniowieczne prawa religijne – prawo karne powinno chronić ludzi, nie idee. A niebezpieczne, bo zachęca do religijnego oburzenia oraz dlatego, że islamskie państwa z Pakistanem na czele już używają irlandzkiego prawa do promowania anty-bluźnierczych praw na poziomie Unii Europejskiej – wyjaśnia przewodniczący grupy, Michael Nugent.

Zapewnia, że jest gotów spotkać się w sądzie z tymi, których cytaty obrażą, a ich publikacja to początek większej kampanii o bardziej świeckie państwo. Irlandzcy Ateiści chcą usunięcia z konstytucji Boga, zlikwidowania przepisów, które zabraniają ateiście zostać prezydentem oraz nakazują sędziom w przysiędze prosić Boga o kierowanie nimi w pracy.

Niektóre z 25 cytatów.

"(Jeśli zniesławienie religii byłoby nielegalne) popełniłbym przestępstwo mówiąc, że pojęcie przeistoczenia jest tak absurdalne, że nawet małe dziecko powinno dostrzec szaleństwo i fizyczną niemożliwość tego, żeby kawałek chleba i trochę wina przybrało cielesną formę. Popełniłbym przestępstwo mówiąc, że islam to zacofany pustynny przesąd, na który nie ma miejsca we współczesnej, oświeconej Europie i popełniłbym przestępstwo wskazując, że żydowscy osadnicy w Izraelu, którzy uważają, że Bóg dał prawo do zabierania ziemi, są szaleni. - Ian O'Doherty, irlandzki dziennikarz.

„Religia rzeczywiście przekonała ludzi, że jest coś takiego jak żyjący w niebie niewidzialny człowiek, który obserwuje wszystko, co robisz, każdą minutę każdego dnia. I ten niewidzialny człowiek ma specjalną listę dziesięciu rzeczy, których ci zabrania. A jeśli zrobisz którąś z tych dziesięciu rzeczy, ma dla ciebie specjalne miejsce, pełne ognia i dymu oraz przypiekania, tortur i udręki, gdzie zostaniesz wysyłany, żeby cierpieć i palić się, i dusić, i krzyczeć, i płakać na wieki wieków, do końca świata! Ale On cię kocha. On cię kocha, i On potrzebuje pieniędzy! On zawsze potrzebuje pieniędzy! Jest wszechmocny, doskonały, wszechwiedzący, i przemądry, tylko jakoś po prostu nie radzi sobie z pieniędzmi!” - George Carlin, amerykański komik.

"Jeśli chcesz dogadać się z ludźmi w każdej sytuacji i wzbudzać miłość, dobrze - ale opierać całą tę rozpaczliwą socjologię na idei Faceta-W-Chmurach, który ma Wielką Księgę i wie, czy byłeś zły, czy dobry (i go to obchodzi) - ludzie, opierać się na tym, to sprawka szympansiej części mózgu” - Frank Zappa, amerykański muzyk.

The Guardian/Tłum: tvn24

proponuje wysylac na

proponuje wysylac na rządowe adresy Irlandzkich władz MASĘ ANTYRELIGIJNYCH MAILI ! najlepiej od razu w temacie! nie ma co sie zastanawiac !
jezyk angielski !

dobry pomysł!!!

Bóg Starego Testamentu jest

Bóg Starego Testamentu jest najbardziej nieprzyjemną postacią w literaturze - no nie haha na prawde nie moge sie powstrzymac od smiechu, gdy czytam takie informacje na prawde czasami mam odczucie ze Polska to dosyc swobodny kraj jezeli chodzi o wolnosc slowa. Wiem wiem, duzo jest przykladow gdzie jest ona gwalcona, ale do takich paragrafow jak powyzej jeszcze nie doszlismy - cale szczescie.

..

Trzeba działać! bo i u nas zaczną wymyślać i robić co chcą...

My mamy innych bogow papirza i balcerowicza.

My mamy innych bogow papirza i balcerowicza.

Krzyże obrażają uczucia

Krzyże obrażają uczucia ateistów, ale jeżeli ateiści kogoś obrażają jest ok. Ehh anarchiści kolejna sprzeczność(i kolejny komentarz który się na stronce nie pojawi:P). Pozdrawiam

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.