Afrykański Kongres Narodowy ściągnął maskę - zamordował pracowników

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistyczny | Strajk | Tacy są politycy | Ubóstwo | Wybory

Oświadczenie Tokologo Anarchist Collective, Zabalaza Anarchist Communist Front oraz Inkululeko Wits Anarchist Collective dotyczące masakry w kopalni. Są to grupy określające się jako anarchistyczne działające w RPA.

AKN ściągnął swoją maskę! Robotnicy zamordowani!
Winni są kapitaliści i politycy! Stop brutalności policji.

Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju. Nie dla Zumy, nie dla Malemy, nie dla Lonminu!

Konstytucja gwarantuje nam prawa polityczne i równość. Oczywiste jest jednak to, że politycy i kapitaliści robią wyłącznie to co sami sobie zażyczą. Depczą ludziom po twarzach. Dowodzi temu zabicie strajkujących w kopalni Marikana.

Do kogo należą prawa?

Musimy skoncentrować się na faktach. Rząd Afrykańskiego Kongresu Narodowego i kapitału tworzy spektakl. System sprawia, że bogaci się bogacą, a ubodzy ubożeją.

Pracownicy i ludność uboga cierpią. Nie jest nam gwarantowana żadna ochrona. Pracujesz, ale i tak ciężko ci przetrwać. Rosną ceny żywności. ESKOM (koncern energetyczny należący do RPA przyp. red.) się rozbudowuje. Musimy przeboleć związane z tym koszty? W jaki sposób? Kiedy się sprzeciwiamy, jesteśmy rozstrzeliwani.

AKN = Państwo + Kapitaliści, Korporacje = Plemiona

Państwo stosuje brutalną przemoc przeciwko większości. Maszerujemy, wykrzykujemy nasze pretensje. Mamy do tego prawo. Musimy walczyć o przetrwanie. Więc walczymy ze wszystkimi elitami, które kontrolują rząd i kontrolują firmy takie jak Lonmin (właściciel kopalni).

Nasze głosy wycisza się jednak kulami.

Chociaż nie zgaszamy się ze wszystkimi działaniami pracowników Marikana, zawsze stajemy po stronie klasy pracującej i ubogich przeciwko państwu i kapitalistom.

ANCYL = AKN = Masakra w Marikanie

Afrykański Kongres Narodowy obiecał zmienić system. Zamiast tego stał się częścią systemu. Walcząc z opresją Partii Narodowej przejął władzę. Partia Narodowa mordowała pracowników. Ale teraz Afrykański Kongres Narodowy morduje pracowników.

ANCYL (młodzieżówka AKN) nie ma podstaw do potępiania zabójstw policyjnych. ANCYL jest częścią partii rządzącej.

Malema i inni byli liderzy ANCYL wydaleni z organizacji chcą wykorzystać te wydarzenia aby przejąć władzę w partii i tak samo bogacić się i nas okłamywać. A ręce AKN spływają krwią.

Zarówno byli jak i obecni liderzy ANCYL (podobnie jak liderzy AKN) chcą więcej pieniędzy, a nie więcej wolności dla ludu.

Kapitalizm nie dziękuję!

Kapitalizm to system brutalności, wyzysku i cierpienia. Czarni, kolorowi i indyjscy robotnicy cierpią w wyniku pokłosia reżimowego, apartheidowskiego ucisku oraz codziennej kapitalistycznej rzeczywistości i policyjnych represji. (Nawet biali robotnicy są wyzyskiwani i represjonowani).

Kolektywizacja zamiast nacjonalizacji

ANCYL wykorzystuje morderstwa dokonane przez AKN do postulowania po raz kolejny nacjonalizacji kopalń i innych strategicznych gałęzi przemysłu. Ale Marikana ukazuje prawdziwą naturę władzy i państwa, niezależnie od tego jaka partia rządzi tą naturą jest rola rządnej krwi maszyny służącej bogatej czarnej i białej klasie rządzącej.

Prawdziwa pracownicza kontrola nad ekonomią nie oznacza prywatnych korporacji i prywatyzacji ani państwowych korporacji i nacjonalizacji. Musi się ona wiązać z realną ludowo-demokratyczną kontrolą ekonomii przez pracownika i komitety społeczne zaspokajające potrzeby ludzi.

Policji nie da się zreformorwać

Rolą policji jest uciszanie klasy pracującej i ubogich. Ten problem nie może być rozwiązany przez komisje lub skargi jak sądzą niektórzy. Spytajcie krewnych Andriesa Tatane. Tego nie da się rozwiązać drogą wyborów. Pamiętajcie: Sharpeville 1960, Soweto 1976, Uitenhague 1985, Michael Makhabane w 2000 roku, pracownicy SAMWU w 2009, Andries Tatane w 2011... Marikana 2012. Od 2000 roku zabito conajmniej 25 protestujących lub strajkujących aż do Marikany.

Władza dla ludu, żadnych wyborów i partii

Spójrzcie na Marikanę. Wybory nie zmieniły systemu. Dołączając do rządu i zostając politykiem nie rozwiązuje się problemu. Zastąpienie Jacoba Zumy innym liderem AKN nie rozwiążemy problemu. Nowa partia polityczna, nawet lewicowa albo robotnicza nie jest rozwiązaniem. Żadna partia nie jest rozwiązaniem.

Związki: Przebudźcie się!

Związki zawodowe w Marikana, NUM i AMCU wpadły w pułapkę zastawioną przez polityków i kapitalistów. Walczyły przeciwko sobie zamiast przeciwko wrogowi. Jedność jest siłą, nie dzielcie się i nie dawajcie sobą rządzić. Pracownicy całego świata łączcie się! Klaso pracująca wszystkich krajów i ras łącz się! Koniec z sojuszami! COSATU (federacja związkowa RPA) nie powinna mieć żadnych powiązań z krwawym Afrykańskim Kongresem Narodowym.

Anarchizm - kontrakcja

Czas zastąpić kapitalizm i system państwowy kontrakcją ze strony ludu. To znaczy, że chcemy pracowniczej, społecznej i oddolnej kontroli nad ekonomią. Chcemy demokratycznego i bezpośredniego samozarządzania przemysłem przez pracowników w ich miejscach pracy; chcemy samorządnych wspólnot mieszkańców terytoriów. Chcemy kolektywnie decydować o tym jak żyjemy. Odmawiamy życia zgodnie z zasadami ustalonymi przez kapitalistów i polityków, którzy używają policji żeby strzelać do nas jak do psów kiedy jesteśmy nieposłuszni.

Jedno rozwiązanie: Demokracja klasy pracującej!

Potrzebujemy cię! Nie głosuj! Organizuj się!

Źródło: Zabalaza.net

Zabalaza jak sama o sobie pisze nie jest grupą chcącą budować ruch anarchistyczny ani rewolucyjny, a jest tylko grupą aktywistów chcącą wspierać istniejące ruchy i ich postulaty w celu wypromowania anarchistycznych idei w tych ruchach. Jest to grupa reprezentująca tendencję platformistyczną. Od początku była ona krytykowana przez Malatestę i Berkmana, którzy uznali ją za ruch "maszerujący krok za bolszewikami", który zasadami "jedności" i "kolektywnej odpowiedzialności" narusza autonomię jednostki.

W tekście widoczne są treści niemalże utożsamiające biurokratyczne twory jakimi są związki zawodowe (w tym jeden podobny do polskiego OPZZ) z pracownikami będącymi masą jednostek. Wymowne jest również hasło "ludowo-demokratyczna kontrola ekonomii".

[komentarz tłumacza]

https://cia.media.pl/maskra_gornikow_z_marikana_masowa_eskalacja_wojny_pr...

Z tekstem się zgadzam...

... z komentarzem tłumacza - nie.

No to zobaczymy czy z

No to zobaczymy czy z tekstem zgodzą się górnicy z kopalni, którzy nie chcą mieć już nic wspólnego z większością związków zawodowych i jednak poszli inną drogą. Nie wszystko złoto co się świeci, nie wszystko swoje co czarno-czerwone.

"Znaczy, że chcemy

"Znaczy, że chcemy pracowniczej, społecznej i oddolnej kontroli nad ekonomią. Chcemy demokratycznego i bezpośredniego samozarządzania przemysłem przez pracowników w ich miejscach pracy; chcemy samorządnych wspólnot mieszkańców terytoriów"

i co ci się nie podoba?

Mi wygląda na to, że redakcja CIA ma poglądy organizacyjne takie jak ZACF tzw. especifismo czyli tworzenie stricte anarchistycznej organizacji powiedzmy ZACF (lub ZSP) i inicjowanie czy działalność w szerszych organizacjach lub ruchach już nie stricte anarchistycznych ale opartych na anarchistycznych zasadach, np. w przypadku ZSP jest to ruch lokatorski

po prostu "nie wiesz że mówisz prozą" :)

ZSP jest organizacją

ZSP jest organizacją pracowniczą, a ruch lokatorski to ruch lokatorski. Kilka osób z ZSP stworzyło jedną z organizacji lokatorskich i tyle. My staramy się współpracować z dołem m.in. działaczami związków zawodowych którzy chcą stosować nasze taktyki. Platformiści natomiast mają tendencję do współpracowania z górą. To tacy anarchistyczni reformiści.

A nie podoba mi się to, że Mondragon też był demokratyczny i bezpośrednio samozarządzany. Są rzeczy takie jak relacje społeczne których nie da się przegłosować.

ZACF jest w takim samym

ZACF jest w takim samym stopniu organizacją pracowniczą co i ZSP, nie wiem za bardzo co ta za góra, Abahlali baseMjondolo mieszkańcy slumsów? WSL przy nich to góra i elita bogaczy :) kto i gdzie współpracuje z górą? Tylko konkrety i bez haseł.

"ZSP jest organizacją pracowniczą, a ruch lokatorski to ruch lokatorski."

Właśnie na tym polega especifismo i stad jego nazwa czego widocznie nie rozumiesz. Tworzy się "specyficznie" anarchistyczną organizację a oprócz tego współpracuje bliżej z innymi nieanarchistycznymi albo w nich działa :)
wydaje mi się że jesteście neoplatformistami, tylko z jakiegoś bliżej mi nie znanego powodu chcesz się od nich na siłe odróżniać. Właściwie to po co? sztuka dla sztuki i sekciarstwo dla samego sekciarstwa?

"A nie podoba mi się to, że Mondragon też był demokratyczny i bezpośrednio samozarządzany. Są rzeczy takie jak relacje społeczne których nie da się przegłosować."

super, ale to znowu tylko hasła do tego nie bardzo na temat. Co to znaczy w tym kontekscie i odniesieniu do tego typu anarchokomunistów? Wydaje ci się, ze sa zwolennikami spółdzielni? W temacie poglądów nie różnia się zupełnie niczym od innych anarchokomunistów.

Nie nie. Ruch lokatorski to

Nie nie. Ruch lokatorski to jest w ogóle inna kwestia niż ZSP, który ma być organizacją zrzeszającą pracowników walczących o poprawę swojego bytu. Nie jest nią jednak więc jest grupą propagandową. Obczaj stronę Anarkismo.net i obadaj jakie oni tam rzeczy piszą. Ja dość często dyskutuję sobie z irlandzkimi platformistami. Oni m.in. nakłaniają do głosowania na Syrizę w Grecji albo do wstępowania do masowych związków zawodowych żeby je "zmieniać od środka". Trochę jak trockiści. http://libcom.org/blog/pragmatism-ideology-11102009
Poczytaj trochę o nich.

NA TYM POLEGA ESPECIFISMO

NA TYM POLEGA ESPECIFISMO że masz organizację anarchistyczną i do tego "inną kwestię", tak działacie :) ZSP jako 'grupa propagandowa'? 'social insertion'? Dokładnie tak to działa w especifismo
np ZSP - WSL, ZACF - Abahlali baseMjondolo itd
to jest dokładnie to samo, a różnice są czysto werbalne
Zgadza się nawet akcent położony na prace tymczasową czy podobne sprawy

Examples of social insertion that the FAG cites are their work with neighborhood committees in urban villages and slums (called Popular Resistance Committees), building alliances with rank-and-file members of the rural landless workers’ movement of the MST, and among trash and recyclables collectors. Due to high levels of temporary and contingent employment, underemployment, and unemployment in Brazil, a significant portion of the working class does not survive primarily through wage labor, but rather by subsistence work and the informal economy, such as casual construction work, street vending, or the collection of trash and recyclables.

http://www.nefac.net/node/2081

"do wstępowania do masowych związków zawodowych żeby je "zmieniać od środka".Trochę jak trockiści."

A moze do wstępowania do WSL albo podobnych organizacji lub ich tworzenia? :) Czym się różni reformistyczny związek zawodowy od reformistycznej organizacji lokatorskiej?

A może nie jak trockiści, tylko jak polscy anarchiści z dwudziestolecia międzywojennego? właśnie tak zrobili z ZZZ, co wyszło, a potem próbowali z PZPR, co nie wyszło z powodu stalinizmu.
Ale to nie jest trockistowski entryzm bo entryzm polega na wprowadzaniu w ten sposób kierownictwa organizacji, social insertion to coś innego

Especifismo’s conception of the relation of ideas to the popular movement is that they should not be imposed through a leadership, through "mass line," or by intellectuals. Anarchist militants should not attempt to move movements into proclaiming an “anarchist” position, but should instead work to preserve their anarchist thrust; that is, their natural tendency to be self-organized and to militantly fight for their own interests.

http://www.nefac.net/node/2081

mogę spokojnie poszukać tu cytatów na samym CIA, gdzie piszecie że o to wam chodzi: but should instead work to preserve their anarchist thrust; that is, their natural tendency to be self-organized and to militantly fight for their own interests.

Artykuł wymaga kilku

Artykuł wymaga kilku wyjaśnień.
Kim był Andries Tatane? Działaczem na rzecz praw mieszkańców slumsów w Ficksburgu i kandydatem w wyborach samorządowych w 2011 (bezpartyjny, ale związany z rozłamowcami z AKN). Został brutalnie zamordowany przez policję w czasie demonstracji przeciwko nieudolności ficksburskiej rady okręgowej na miesiąc przed wspomnianymi wyborami.
Jaką rolę spełnia w RPA centrala COSATU? Stanowi ona część tzw. sojuszu trójpartyjnego (wraz z Kongresem i miejscową Partią Komunistyczną). Jest bez wątpienia najbardziej radykalną częścią koalicji (chociaż, w przeciwieństwie do ANCYL, stara unikać się haseł rasistowskich) a także jako jedyna spośród głośno mówi - ustami charyzmatycznego lidera Z. Vaviego - o potrzebie walki z paraliżującą rząd RPA korupcją.
Dlaczego "nie głosuj"? Jest to nawiązanie do popularnego wśród ruchów społecznych z dzielnic biedoty hasła "No land, no house, no vote!". Wzięło się ono z przekonania, że żadna z południowoafrykańskich partii nie służy interesom ubogich. Kongres jaki jest każdy widzi, Sojusz Demokratyczny to taka typowa europejska partia centrowo-postępowa, a reszta ugrupowań ma charakter etniczny (zuluska Inkatha, czy burski Vryheidsfront)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.