Agnieszka Brytan: Nie mija czas reportera...

Publicystyka

…przetrwa ten, kto stworzył swój świat.
Notes, R. Kapuściński

W jaki sposób wypowiedzieć się o człowieku czy jego pracy literackiej, gdy już tyle słów zewsząd padło? Czy poprzez zachwyt nad "Lapidariami" czy podziw dla reporterskich majstersztyków? Przez pryzmat człowieka, który patrzy na mnie z fotografii "Dużego Formatu" czy zamieszczonych tam wierszy?

A może po prostu poprzez Innego, tego spotykanego na klatce schodowej, anarchistycznym skłocie, w sklepie, w banku, urzędzie czy w trakcie wojaży zagranicznych… Wszak pasja podróżowania nie jest często spotykaną namiętnością, może silniej rozwinięta u młodych, a Kapuściński uczy nas złudzenia przestrzeni, że to co odległe jest inne, a im dalsze tym bardziej różnorodne… Łatwo zamykać w szufladki. Czuć podskórną niechęć, bo czarny. Krytykować i ośmieszać ukraińskie pochodzenie. Drwić z religii bądź toczyć takowe wojny, a wielu patrząc na Innego zaczyna od takich przegródek. Ryszard Kapuściński poprzez "Szachinszacha", "Imperium" czy "Heban"… podkreśla: mamy rozumieć. Starać się likwidować strach, przesądy i przejrzeć się w Innym jak w zwierciadle…

Jak wypowiedzieć się o

Jak wypowiedzieć się o człowieku który przez przeszło ćwierć wieku był gorliwym członkiem PZPR. Jak wypowiedzieć się o człowieku który rozwój swojej kariery reporterskiej zawdzięcza współpracy z totalitarnym ustrojem ??. Jak ocenić jego wątpliwą twórczość opiewającą tow. Dzierżyńskiego? Jak ocenić człowieka który opisując innych zataja swoją wstydliwą przeszłość? Cenię go za wiele dobrych tekstów ale jako człowieka oceniać nie będę...

Niby nie oceniasz, a jednak

Niby nie oceniasz, a jednak oceniasz. Co to znaczy być gorliwym członkiem PZPR? Wielu krytyków tego systemu, katowanych potem w więzieniach było przez pewien czas w PZPR. Pracował w takim państwie w jakim przyszło mu żyć. Może ja powinienem ciebie krytykować, bo ty teraz żyjesz pracujesz/uczysz się w kapitalistycznym reżimie?

"W kwietniu 1953 roku, tuż

"W kwietniu 1953 roku, tuż po śmierci Józefa Stalina, Kapuściński złożył kolejne podanie do PZPR - tym razem chciał zostać pełnowartościowym członkiem tej organizacji, po odbyciu stażu kandydackiego. I uzasadnił to we właściwym sobie stylu:
"Proszę o przyjęcie mnie w poczet członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Partia dała mi wszystko, ona mnie wychowuje, jej sprawa stała się sprawą mojego życia.
Chciałbym całym sobą, jako członek Partii, służyć nieśmiertelnej idei Stalina, który nam wszystkim pozostawił doprowadzenie swojego dzieła do końca.
Przyczynić się jak najwięcej, na ile potrafię, do wykonania tego testamentu - to moje największe pragnienie".
Ryszard Kapuściński nie dotrzymał jednak słowa danego "Partii" i swym towarzyszom, nie wytrwał w niej bowiem "przez całe życie", co tak żarliwie deklarował. Ale był w niej od formalnego przyjęcia w dniu 30 czerwca 1952 roku aż do skreślenia z jej szeregów w dniu 9 października 1984 roku. Łącznie jest to ponad 32 lata dorosłego życia. Jeśli doliczymy do tego staż w młodzieżówce PZPR-owskiej, czyli w ZMP (1948-1952), daje to łącznie 36 lat. W partii komunistycznej pełnił odpowiedzialne funkcje, był m.in. sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej (POP) na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkiem egzekutywy POP PZPR w redakcji "Sztandaru Młodych". Za swą działalność był też odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi w 1957 roku (jako 25-latek!) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1974 roku (na XXX rocznicę PRL)." www.polskiejutro.com - ja nie oceniam i chciałbym żeby autorka przestała śpiewać ochy i achy robiąc z kogoś bohatera. I w tym wypadku medal ma dwie strony. Ja chcę obiektywizmu i prawdy a nie przemilczania tematu.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.