ALTERGODZINA - o perspektywie współpracy ruchu feministyc­znego i związkowego w Polsce

Prawa kobiet/Feminizm

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie i we Wrocławiu na 91,6 FM

Tematem dzisiejszej Altergodziny będzie perspektywa współpracy ruchu feministycznego i związkowego w Polsce. W audycji wysłuchacie fragmentu wykładu Marty Trawinskiej, jaki odbył się 18 października w ramach spotkań Interdyscyplinarnej Grupy Gender Studies. Wykład dotyczył sytuacji kobiet w związkach zawodowych oraz wzajemnych stosunków i podobieństw ruchu związkowego i feministycznego w Polsce.

Jak mówi autorka wykładu:
„W ciągu dwóch dekad po zmianie systemu politycznego i gospodarczego sytuacja kobiet na rynku pracy uległa radykalnej zmianie. W pierwszych latach transformacji kobiety określane były jako "wielkie przegrane transformacji" - boleśniej niż mężczyźni odczuwały wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej i demontażu dotychczasowej polityki społecznej. Pierwsza dekada polskiego kapitalizmu pogłębiła procesy feminizacji biedy, wykluczania kobiet z rynku pracy zarobkowej oraz spychania je do prężnie rozwijającego się sektora usług z niskopłatnymi miejscami pracy. Jednocześnie coraz częściej widoczna stawała się kobieca oddolna aktywność w obronie praw pracowniczych - procesy wytaczane właścicielom sklepów wielkopowierzchniowych, strajki nauczycielek, pielęgniarek czy pracownic sklepów wielkopowierzchniowych.”

Poza tym, jak zawsze w Altergodzinie, prezentujemy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00w działającym przy
Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie.

Alienacja. W Francji toczy

Alienacja. W Francji toczy się walka klasowa, jakiej nie było w Europie od lat 60-tych, a w radiu fragmenty wywiadu akademickiego.

Walka klasowa toczy się

Walka klasowa toczy się wszędzie.

Jak nowi pracownicy tuż po

Jak nowi pracownicy tuż po studiach sami chcą pracować w nadgodzinach tylko aby podlizywać się swojemu szefowi, to nie wiem czy walka klas toczy się wszędzie.

Po drugie jak przyjmiemy za definicję walki klas sam najleżejszy opór w postaci narzekania na szefa pod nosem i sprzeczność interesów między pracownikami a kapitalistami, to owszem walka klas jest powszechna, ale ma wymiar mikroskopijny i większość osób może sobie nawet nie zdawać sprawy że w niej bierze udział- np. może myśleć że tylko w jego miejscu pracy nie jest zbyt dobrze, albo że tylko w Polsce pracownicy mają źle bo akurat tutaj nie działa wszystko tak jak powinno.

Świadomość czy jej brak

Świadomość czy jej brak uczestniczenia w walce klasowej nie jest wymagana, aby ta walka klasowa się toczyła. Mikrostarcia są często równie ważne jak wielkie starcia na ulicach.

A to, że ktoś "chce" pracować w nadgodzinach dla chwały korporacji, to także objaw walki klasowej, tyle że akurat w tym momencie wygranego starcia przez kapitał. Raz na górze raz na dole. Ludzie jednak po jakimś czasie uczą się, że praca dla chwały korporacji to kanał i przyjmują różne strategie mikrooporu.

Wracając do pierwszego

Wracając do pierwszego komentarza. OK, walka klasowa toczy się wszędzie, tylko co mi to daje skoro nie jest w jakimkolwiek stopniu świadoma i zorganizowana, jak w pewnym stopniu we Francji (w pewnym, bo tam też są żółte związki zawodowe)

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.