Antifa (nie)narodowa

Publicystyka

TŁO IDEOLOGICZNE

Ruch antyfaszystowski w Polsce ma długą tradycję sięgającą pierwszych dekad XX wieku. Od tamtego czasu przybierał różne formy w zależności od sytuacji lokalnej, ale i reagował na przeobrażenia geopolityczne w Europie. Historia pamięta śląskie „Czarne Szeregi” Tomka Pilarskiego z 1929 roku, ochotniczych „Dąbrowszczaków” na wojnie domowej w Hiszpanii w 1936 roku, anarchistyczny ruch oporu w nazistowskich Niemczech i wszystkie ruchy antyfaszystowskie od lat dwudziestych do sześćdziesiątych wspierane przez ZSRR i kraje na garnuszku Związku Radzieckiego, przez węgierską Antife walczącą w latach czterdziestych z reżimem admirała Horciego po brytyjską Ligę Antynazistowską działającą pod koniec lat siedemdziesiątych. Ostatnie dwie dekady to działalność licznych grup antyfaszystowskich jak stowarzyszenie „Nigdy Więcej” i związana z nim „Grupa Antynazistowska” (GAN), „Front Antynazistowski” (FAN), „Akcja Antyfaszystowska” (AAF) czy stowarzyszenie „Młodzież Przeciwko Rasizmowi” z podlegającą mu „Radykalną Akcją Antyfaszystowską” (RAAF).

Grupy te, zarówno formalne jak i nieformalne zostały w większości utworzone w odpowiedzi na działania skrajnie prawicowych ugrupowań i kojarzone są jednoznacznie ze skrajnie lewą stroną sceny politycznej. Nie wszystkie te organizacje mają rodowód anarchistyczny. Część z tych ugrupowań, jeśli nawet oficjalnie nie deklarują się jako anarchistyczne to przyznają się do anarchistycznych sympatii. Jeśli jednak jesteśmy skłonni utożsamiać Antife tylko z lewackimi i anarchistycznymi ideami to jesteśmy w błędzie. Okazuje się, że prawica też ma swoją Antife powstałą, o ironio, w odpowiedzi na działania organizacji skrajnie lewicowych. Manifestacją takich poglądów jest grupa „Narodowa Antifa” (NA) działająca co najmniej od 2007 roku w okolicach Tarnowa(1) . Na stronie internetowej „Narodowej Antify” w manifeście czytamy: „NARODOWA ANTIFA to ruch społeczny mający na celu zwalczanie faszyzmu każdego koloru - od brunatnego (nazizm) po czerwony (komunizm)”. Dalej się odnoszą do polskiej tradycji antyfaszystowskiej przywołując żołnierzy Polski Podziemnej, oddziały spod Narwiku, Tobruku i Monte Cassino. Nie zapominają także żołnierzy walczących pod Arnhem i polskich lotników w Wielkiej Brytanii odrywając im faszystowską łatkę jaką mieli im przyczepić powojenni komuniści nazywani tu „czerwonymi faszystami”. Dalej, Narodowa Antifa czuje się głosem sprawiedliwości wołającym o rozliczenie komunistycznych zbrodni, szczególnie stalinowskiej, słowem nie wspominając o prawicowych, faszystowskich reżimach, Hitlera, Franco czy Mussoliniego.

Obserwujemy tu tendencyjne pomieszanie pojęć na faszystowsko-komunistycznym styku. Jednym z podstawowych założeń faszyzmu jest występowanie przeciwko demokracji parlamentarnej i komunizmowi. Trudność w klasyfikacji ideologii faszystowskiej i związane z tym nieporozumienia wynikają z eklektyczności faszyzmu. Na poziomie pojęciowym faszyzm jest syntezą socjalizmu i syndykalizmu z konserwatyzmem i nacjonalizmem. Nazizm jest hitlerowską mutacją faszyzmu gdzie wśród kilku fundamentalnych różnic najmocniejszą jest element rasowy. Nazistowski, niemiecki rasizm wyniesiony do poziomu doktrynalnego napędu w faszystowskich Włoszech zamieniony był na katolicyzm i imperializm(2) . Zatem, ta zbieżność walki antyfaszystowskiej i antykomunistycznej powinna odnosić się do warstwy systemowej występując przeciwko zniewoleniu (czy to jednostki, czy mas), dyktaturze (zarówno jednego wodza jak i całych warstw społecznych), etatyzmowi i korporacjonizmowi. Pojęciowo są to dwie rozbieżne ideologie a nazywanie komunizmu faszyzmem można rozpatrywać jedynie na poziomie pozamerytorycznego argumentu opisującego zespół pewnych cech. Opis taki może służyć do bardzo ogólnego określenia wartości charakteryzujących dany system społeczny będący opresyjnym, szowinistycznym, autorytarnym, etc.

KONCEPCJA WALKI

Działalność prawicowej Antify, podobnie jak Antify lewicowej (na potrzeby artykułu będę je nazywał odpowiednio Narodowa Antifa i Antifa), opiera się na akcji bezpośredniej i działalności merytorycznej. Jednak to akcja bezpośrednia w obu przypadkach jest istotą walki. Podczas gdy Antifa stawia na konfrontacje fizyczną, Narodowa Antifa ogranicza się do działań ingerujących w przestrzeń miejską. „Konfrontacja fizyczna i ideologiczna – czytamy na stronie internetowej Antify(3) - oznacza to walkę na dwóch płaszczyznach. Faszyści nigdy nie mogą przejąć kontroli nad ulicami, dlatego fizyczna konfrontacja z nimi jest nieunikniona, natomiast błędem jest skupianie się tylko na tego typu walce, zapominając o działaniu ideologicznym”. Akcje Antify to oprócz „konfrontacji fizycznych” liczne pikiety solidarnościowe z zatrzymanymi w trakcie protestów społecznych i demonstracje przeciwko brutalności policji(4) oraz represjom za poglądy. Narodowa Antifa to głównie szablony i plakaty na mieście.

Ostrze Narodowej Antify, poprzez spaczenie ideologiczne wymierzone jest również w Antife utożsamianą z komunistami czyli używając dyskursu Narodowej Antify, z „czerwonym faszyzmem”. Potwierdzeniem tej tezy jest wpis na blogu narodowaantifa.blox.pl, z pierwszego stycznia tego roku: „Skrajnie lewicowe stowarzyszenie 'Nigdy Więcej' objęło patronat nad płytą gloryfikującą lewacką bojówkę Antifa. Bojówkarze Antify wielokrotnie dopuszczali się poważnych przestępstw kryminalnych. […] Ich ofiarą padają najczęściej osoby uznane przez lewaków za 'wrogów lewicy'” . A nie trzeba być zbytnio dociekliwym aby odnaleźć na stronie www Antify następującą deklaracje: „Nasza działalność jest odpowiedzią na aktywność ugrupowań szerzących faszyzm, nazizm, rasizm, antysemityzm, nacjonalizm i homofobię. […] Wychodzimy z założenia, że w kraju tak mocno doświadczonym przez systemy totalitarne nazizmu, a także państwowego komunizmu, tego typu ideologie i próby ich szerzenia powinny spotykać się ze zdecydowanym i skutecznym sprzeciwem”. W tym samym czasie, Narodowa Antifa w ostatnim akapicie swojego manifestu ideologicznego, zaraz za słowami niezależności i obiektywizmu, wykłada: „Dla nas faszyzm to gówno, więc nie robi nam różnicy jak się go opakuje - czy w papier ze swastyką, czy z sierpem i młotem. Wyznawcy Stalina, Hitlera, Lenina i Che Guevary są dla nas równi”.

Niestety, pomimo licznych deklaracji walki z nazizmem i kolorowymi odmianami faszyzmu mogących świadczyć o wrażliwości społecznej i otwartości na to, co inne, odmienne, w deklaracji Narodowej Antify nie ma wzmianki o buncie wobec szowinizmu, seksizmu, rasizmu czy homofobii będącymi podstawowymi hasłami w kredo ideologicznym Antify. Najwyraźniej członkowie i członkinie Narodowej Antify nie wyciągnęli i nie wyciągnęły lekcji z historii. Brakuje im holistycznego myślenia o faszyzmie i komunizmie (choć w przypadku Narodowej Antify należy mówić o stalinizmie) jako o systemach społeczno-ekonomicznych opresyjnych dla jednostki, dyskryminujących indywidualność i odmienność. Niezrozumienie historii, przeinaczanie faktów i zakłamywanie historycznych wydarzeń prowadzi do powstawania ideologicznie zwyrodniałych a tym samym społecznie szkodliwych organizacji jak Narodowe Odrodzenie Polski, Obóz Narodowo Radykalny, Młodzież Wszechpolska czy wreszcie Narodowa Antifa. (Łukasz Wójcicki)

---------------------------------------
(1) http://narodowaantifa.blox.pl
(2) Propaganda radziecka używała termin „faszystowski” na zmianę z „imperialistyczny” w politycznej narracji skierowanej przeciwko państwom zachodnim. Z drugiej strony, przymiotnik „faszystowski” jawił się sowieckim propagandystom jako wygodny w ukrywaniu podobieństw ideologii narodowego socjalizmu (nazizmu) z socjalizmem w sferze gospodarczej. [za pl.wikipedia.org]
(3) http://antifa.bzzz.net
(4) „ABSOLUTNIE żadnej współpracy z policją i tajnymi służbami – te instytucje zawsze są naszym wrogiem, nie można dać się zmylić, kiedy w danym momencie aresztują nazistów, bo już następnego dnia możemy to być my”, głosi jeden z akapitów programu ideologicznego Antify [za Antifa.bzzz.net]

Czy ktos kiedykolwiek poza

Czy ktos kiedykolwiek poza internetem spotkal narodowe Antife?

Prawicowe mącenie brunatnej wody - wielu prawdziwych polakow nienawidzi Niemcow i dzieki temu uwaza sie za antyfaszystow. Ale jednoczesnie z duma godna bialych aryjczyjkow nosza swoje mieczyki i rzymsko sie pozdrawiaja...

Polscy faszysci nienawidzacy nazistow.

RAAF byla samodzielna inicjatywa.....

drogi historyku RADYKALNA AKCJA ANTYFASZYSTOWSKA powstala wczesniej od niejakiego GAN-u i tworzyli ja ludzie z warszawskiej i gdanskiej FA.Byl to rok 1993,wydalismy wtedy komunikat nr.1 ktory zapoczatkowal rozwoj ruchu antyfaszystowskiego.spotkanie zalozycielskie odbylo sie w gdansku.

GAN powstał w 1992 roku.

GAN powstał w 1992 roku.

oczywiscie chodzilo mi o mlodziez przeciwko rasizmowi

sprostowanie: RAAF nie" podlegalo" i powstalo wczesniej niz mlodziez przeciwko rasizmowi.raaf tworzyli anarchisci,natomiast MPR mlodzi socjalisci.z tego tez powodu dochodzilo miedzy nami do konfliktow.RAAF nie legalizowala demonstracji i zajmowala sie akcja bezposrednia,a MPR zrobila kilka legalnych akcji.

Nie rozumiem po co zajmować

Nie rozumiem po co zajmować się rozpatrywaniem co jest napisane na jakimś blox.pl????
Ktoś założył bloga którego tak nazwał ale nie sądzę by była potrzeba rozpatrywania tego na poważnym portalu jakim jest CIA. Dawanie tego typu bzdur w dziale "publicystyka" jest śmieszne

poważnym portalu jakim jest CIA

:-))))

życie samo pisze

najlepsze scenariusze "poważny portal" w którym to teksty znikają i się ponownie pojawiają, a redakcja, podobnie jak przy usuwaniu niektórych komentarzy nie raczy nic wyjaśnić :-)

Tekst był przerzucany z

Tekst był przerzucany z blogu do publicystyki i z powrotem, bo nie mogliśmy ustalić gdzie powinien być. Co do "poważności" nawet nie wiem co takie określenie miałoby oznaczać, gdy wychodzi spod pióra niepoważnego anonima.

Co do historii

Dodał bym Akcje Socjalistyczną PPS,OM TUR i Czerwonego Harcerstwa oraz Wydział Wojskowy KPP,

co do Antify to nie widze jej lewicowości,przekreślony CHE a obok symbol polskiwalczącej.

W Polsce jest Narodowa Antifa i Patriotyczna Antifa jedni to prawaccy antylewicowcy drudzy "apolityczni" antylewicowcy

co do Antify to nie widze

co do Antify to nie widze jej lewicowości,przekreślony CHE a obok symbol polskiwalczącej

Od kiedy to kryterium "lewicowości" jest obnoszenie się z jakimiś symbolami? Znani mi antifowcy to szczerzy antykapitaliści, obok zwalczania brunatnego ścierwa angażujący się także w kwestie pracownicze i lokatorskie (między innymi). Dla mnie taka oddolna działalność, zbudowana na pomocy wzajemnej i solidarności bardziej świadczy o czyjejś "lewicowości" niż Che czy sierp i młot na koszulce. Tobie "lewicowość" najwyraźniej pomyliła się z subkulturowo-lajfstajlowymi jazdami.

Na marginesie, bardzo dobrze, że antifa odcina się od Che i jego fanów. Anarchizm to najszersza formuła demokracji, oddolnej i zdecentralizowanej. Co ma z tym wspólnego aparatczyk Che, swego czasu oddany budowie scentralizowanego, odgórnego - a więc niedemokratycznego - reżimu na Kubie? Swoją drogą radzę poczytać o losach ruchu @ w tym kraju pod rządami Castro i Twojego idola, a może zakumasz, czemu na stronie antify widnieje przekreślony Che.

To jest tylko jakiś

To jest tylko jakiś blog!!!
Po co się tym wogóle zajmujecie i rozpatrujecie to???

Co do CHE-ludzie którzy

Co do CHE-ludzie którzy budowali, budują bądź chcą budować totalitarne państwo komunistyczne z lewicą nie mają nic wspólnego. Są jej zaprzeczeniem.
Ludzie walczący przeciw nazistowskiemu najeźdżcy, nawet jeśli mają nielewicowe poglądy, zachowują się tak, jak powinni się zachować prawdziwi ludzie lewej strony.
Chyba, że przez lewicę rozumiesz fanów lenina, stalina, dzierżyńskiego czy castro, ale to by świadczyło tylko o Twojej głupocie...

W Polsce nie ma Antify

Antifa to antyautorytaryzm,internacjonalizm i lewicowość narodowa antifa czy tzw.antifa jeden miot

Hehe

"Skrajnie lewicowe stowarzyszenie 'Nigdy Więcej'" - szczególnie wtedy gdy chwali sobie zmiany w kodeksie karnym jakie wprost sprowadzające się do zakazania głoszenia poglądów ortodoksyjnie marksistowskich...

drogi

drogi czytelniku CIA, jeśli nie chcesz się tym zajmować to po prostu tego nie czytaj i się tym NIE ZAJMUJ. nie rozumiem po co się tym tak gorączkować. zdaje się, że jesteśmy wolnymi ludźmi i każdy oraz każda zajmuje się tym, czym chce :) poza tym wyniknęła ciekawa dyskusja :)

narodowa antifa to

narodowa antifa to internetowa efemeryda, ktora dzieki powyzszemu tekstowi zyskala jedynie slawy i ogladalnosci.
Po co podawac linki do tego gowna?

Przecież to jest tylko

Przecież to jest tylko prowokacja jednej osoby! Nikt tych osób nie widział w realu. Naziol pierdnie i już jest zacięta dyskusja na CIA :D, podobnie jak z typkiem w Thor Steinerze który pałętał się koło dema solidarnościowego z greckimi @ we Wrocu. :D

pozdro.

H2 jeśli sądzisz że o tym

H2 jeśli sądzisz że o tym kolesiu była spora dyskusja na CIA to obczaj to http://demotywatory.pl/54525/Dresiarze ;P

Sorka taki mały off. ;)

No i nikt mu nawet

No i nikt mu nawet wypierdalaj nie powiedzał

Bzdura

Bzdurny artykuł. Szkoda czasu. Autor tego textu albo jest zjebem, albo sam redaguje blog , nad którym się rozwodzi.
Szkoda marnować oczu na takie prawackie pomyje.
Narodowa antifa jest kupą gówna, która nawet nie śmierdzi, bo w rzeczywistości nie istnieje.
Bez trudu mogę sobie wyobrazić palanta, który robi ten blog. Ślini się na widok onr-owskich mundurków, przed snem czyta Romusia Dymanego, którem Piłsud podprowadził narzeczoną , a potem wali konia do portrecika pinoczta.
Kula w łeb!!!!!!!!!

wam obu kula w

wam obu kula w łeb
najlepiej od jakiegoś inwalidy

"Obserwujemy tu tendencyjne

"Obserwujemy tu tendencyjne pomieszanie pojęć na faszystowsko-komunistycznym styku".

Nie na żadnym "styku" tylko po prostu: faszystowski bełkot. Komunizmu w to nie mieszać.

Zapomniana antifa

W całej tej debacie o organizacjach, grupach, RAAFach, GANach, MPR, FAN, AAF, Nigdy Wiecej, etc etc... nie pojawiła sie do tej pory ani jedna wzmianka o roli jaką odegrała dla całego ruchu autonomiczna antifa (którą ja, jako jej ówczesna uczestniczka, określiła bym wręcz mianem antyfaszystowskiego pospolitego ruszenia). Antifa o tym obliczu prztoczyła się przez niektóre miasta (a z cała pewnością przez Warszawę) w latach 1990-93 i tak naprawdę to ona dała dopiero bazę, zaplecze i początek większości wymienionym powyżej organizacjom. W samej Warszawie brało w niej udział około 100 osób, działania były niesłychanie intensywne, podejrzewam że jak nigdy już potem (tego wymagała wówczas sytuacja), a kilka osób zginęło (co nigdy oficjalnie nie zostało odnotowane z powodu obaw o represje oraz, niestety, pewnego braku konsekwencji w działaniu). Co by nie mówić o niedociągnięciach ideologicznych i braku ewalucji po roku 93/94, to jednak to właśnie ten autonomiczny ruch przyczynił się najbardziej do zepchnięcia faszystów z ulic Warszawy w owym czasie.

Od jakiegoś czasu dojrzewa idea opublikowania wspomnień i próby analizy tego ruchu, jednak to bardzo delikatny i trudny temat, więc zainteresowani muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. W każdym razie zapewniam, że my nie mieliśmy wówczas nic wspólnego z czymkolwiek narodowym, a narodowa antifa, gdybyśmy o takiej wówczas wiedzieli, stała by z pewnością na naszej liście wrogów!

autonomizm w polsce

pierwsze słyszę,niestety ideologia autonomizmu nieznana jest szerzej w kręgach anarcho czy antify,w RRP czy LA były pewne odniesienia

antifa to grupy bojowy

antifa to grupy bojowy antyfaszyści którzy regulartnie i sie napierdalaja z naziolami a nie internetowi wojownicy i działacze kanapowi.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.