Antykoncepcja według ministerstwa
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt raportu z wykonania ustawy o planowaniu rodziny w oparciu o nieaktualne dane o dostępie do antykoncepcji i badań prenatalnych. Dokument, który pojawił się na stronach internetowych resortu, wywołał poruszenie wśród lekarzy i organizacji zajmujących się problematyką planowania rodziny.
To, co szokuje w raporcie, to brak wiedzy merytorycznej. Według raportu, rząd zapewnia dostęp do antykoncepcji, refundując trzy środki antykoncepcyjne. Specjaliści wyjaśniają, że jest to tylko jeden środek, o różnych nazwach, na dodatek najstarszy na rynku, a przepisywany jest nie w celu kontroli urodzin, lecz na zaburzenia miesiączkowe i terapię niepłodności. W Polsce nie ma refundacji środków antykoncepcyjnych.
Są też w raporcie dane na temat metod antykoncepcji stosowanych przez Polaków. Pochodzą one z 2004 roku, a jedną z najpopularniejszych metod okazuje się... stosunek przerywany. Seksuolog Zbigniew Izdebski mówi "Dziennikowi", że nie rozumie, czemu informacje zawarte w raporcie są takie stare. On sam przekazał ministerstwu znacznie nowsze. Poza tym stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, dodaje.
Kolejne rewelacje dotyczą badań prenatalnych. Autorzy raportu przekonują, że od 2005 r. NFZ finansuje te badania wszystkim kobietom w ciąży, które ukończyły 35 lat. Wymienia wśród nich test PAPP-A (bezinwazyjna ocena ryzyka wad genetycznych).
- To totalne oszukiwanie społeczeństwa. W Polsce z badaniami jest dramatycznie źle - mówi prof. Romuald Dębski, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. I dodaje: - Test PAPP-A to kosztowne badanie, bardzo rzadko zalecane. Można je wykonać tylko w kilku miejscach w Polsce, i to odpłatnie.