Bankrutują kolejne biura podróży

Kraj | Gospodarka

O upadku firma Aquamaris poinformowała na swojej stronie internetowej. Nieoficjalnie: ponad 600 klientów pozostaje za granicą. To już siódme od początku lipca biuro podróży, które ogłosiło niewypłacalność.

W oświadczeniu napisano, że biuro podróży Aquamaris nie jest w stanie kontynuować działalności gospodarczej z powodu niewypłacalności. W komunikacie czytamy również, że do takiej sytuacji doprowadzić miał między innymi upadek Sky Club i firmy lotniczej Air Poland.

Obecnie oficjalnie nie wiadomo, ilu klientów biura przebywa za granicą. Chodzi jednak o ponad 600 osób. Nieznana jest także wysokość tak zwanej sumy gwarancyjnej, czyli kwoty pieniędzy z ubezpieczenia, jaka będzie przeznaczona na zorganizowanie ewentualnych przelotów turystów do kraju. Firma organizowała wycieczki między innymi do Egiptu, Bułgarii i na Kretę.

To kolejne bankructwo biura podróży w ostatnich dniach. W poniedziałek o kłopotach informowała firma Elektra Travel z Wałbrzycha, która organizowała wycieczki autokarowe do Grecji. Wniosek o ogłoszenie niewypłacalności Elektra Travel trafił o dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

W lipcu zbankrutowały biura Alba Tour, Africano Travel, Sky Club, Blue Rays i Atena. W podobny sposób działalność zakończyły też linie lotnicze OLT Express Regional.

Na początku lipca zbankrutowało duże biuro Sky Club. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa. Ponad 23 tysiące klientów Sky Clubu miało zostać oszukanych na łączną kwotę prawie 70 milionów złotych. Operacja sprowadzania turystów do Polski trwała prawie dwa tygodnie.

W połowie miesiąca zbankrutowały wielkopolskie biura Africano Travel i Alba Tour. Setki klientów sprowadził do kraju wielkopolski urząd marszałkowski. 26 lipca pojawiły się doniesienia, że zbankrutowało biuro podróży Blue Rays specjalizujące się w wycieczkach do Egiptu. Wówczas poza Polską przebywało 412 klientów biura. Dzień później wniosek o stwierdzenie niewypłacalności złożył piąty touroperator. Tym razem działalność zakończyło niewielkie biuro podróży Atena z Oświęcimia. W chwili ogłoszenia upadłości za granicą przebywały 52 osoby, które wykupiły wycieczki w Atenie.

(IAR)

1. Tego rodzaju firmy

1. Tego rodzaju firmy działają zazwyczaj jak piramida finansowa (za wakacje obecnych klientów zapłacą dopiero następni klienci) - to jest przyczyna. Czyli firmy działają na ryzyko klientów, gdzie się podziała stara kupiecka zasada prowadzenia działalności na własne ryzyko za własne pieniądze?
2. Nie rozumiem dlaczego klienci biur podróży otrzymują pomoc publiczną. Czy taka bezczelna ingerencja w wolny rynek nie wkurza liberałów? ;)

Pewnie by i wkurzała, gdyby

Pewnie by i wkurzała, gdyby sami nie korzystali z tych tanich wakacji ;)

A cała zabawa polega na tym, że gdyby te wakacje kosztowały tyle ile naprawdę kosztują, to nikogo by na nie nie było stać. Ta piramida o której mówisz, to sam kapitalizm. W następnej kolejce do bankructwa są wszystkie inne usługi. A ponieważ produkcja też leży, niedługo będzie się działo bardzo ostro.

no to poczytaj któregoś z

no to poczytaj któregoś z przedstawicieli liberałów i sprawdź
tylko nie tuska bo on to wiadomo ile ma wspólnego z liberalizmem

Nie wymagaj ode mnie zbyt

Nie wymagaj ode mnie zbyt wiele. Ja nie potrafię czytać :D

Ale zgaduję, że liberałowie są zachwyceni widząc jak sprawnie koszty nieudolności tych tzw. przedsiębiorców przenoszone są na całe społeczeństwo.

"bankrutują kolejne biura podróży"

Przyznam się, że kompletnie nie rozumiem szumu robionego koło takich rzeczy. Bankrutują biura? No i co z tego? Jak bankrutowały fabryki zatrudniające tysiące ludzi nikogo to nie wzruszało, mamy więc przejmować się bankructwem "biur" zatrudniających właściciela plus dwie pracownice, pośredniczących w sprzedaży jakichś tam bzdetów?

----
"działalność zakończyło niewielkie biuro podróży Atena z Oświęcimia"

Taaa. A u mnie ostatnio działalność zakończył zakład fryzjerski. Zainteresuje to może kogoś?

----
"ponad 600 klientów pozostaje za granicą"

Czy ktoś im broni iść na dworzec, kupić sobie bilet na pociąg, autobus, samolot lub statek i wrócić do Polski? (chyba że są takimi niedorajdami i nawet nie potrafią tak elementarnej czynności). Po powrocie mogą przecież w ramach sądzenia się z "biurem" obarczyć go rachunkiem za bilet. Proste.

----
"Nie rozumiem dlaczego klienci biur podróży otrzymują pomoc publiczną"

Dokładnie tak narbo. I ja tego nie pojmuję.

Nie pojmuję zresztą też, jak można w ogóle korzystać z usług "biur" podróży. Jak powiedziałem wyżej, trzeba być niesamowitą wręcz niedojdą, by w tak prostych sprawach jak organizacja wypoczynku korzystać z usług pośrednika. Wstydziłbym się przed samym sobą, gdybym chcąc jechać np. na Lazurowe Wybrzeże, zamiast kupić sobie na dworcu bilet do Nicei albo zatankować paliwo do pełna, poszedł do "biura" i wykupił wycieczkę, wczasy czy coś w tym rodzaju. Najzabawniejsze w tym, że ten głupi motłoch korzystający z usług "biur" na serio sądzi, że podróżuje, poznaje świat i że te wspaniałości dał im kapitalizm.

Ale to jest informacja. kto

Ale to jest informacja. kto jakie z tego wyciągnie wnioski to jest inna sprawa. trzeba wiedzieć co się dzieje w gospodarce, bo gospodarka to jest podstawa na której wszystko stoi. Kapitalizm 2.0 mial opierać się na usługach po tym jak na Zachodzie zlikwidowano fabryki. No to teraz widzimy jak to działa.

Bzdura, rodzaj

Bzdura, rodzaj działalności nie ma tu żadnego znaczenia. Czy będą to usługi czy produkcja dóbr materialnych to konieczność utrzymania stałego wzrostu dokładnie w ten sam sposób powoduje kryzysy.

"sprowadził do kraju wielkopolski urząd marszałkowski"

Rozumiem zatem, że jak wyskoczę sobie do Tuluzy, Tulczy albo Tuliszkowa i rozpi.rdoli mi się auto, to wtedy mogę liczyć na pomoc urzędu marszałkowskiego. Czy tak?

Boże, co za absurd. Kapitalizm chwyta się już wszystkiego.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.