Biała twarz czarnego rządu

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Tacy są politycy

W nocy z wtorku na środę zmarł P.W. Botha, przywódca rasistowskiego reżimu Apartheidu w latach 1978-1989. Był on twórcą strategii nazwanej „Totalny atak” polegającej na narastającej kampanii represji wobec czarnego ruchu oporu wobec rządów białych. Botha osobiście nakazał wysadzenie w powietrze siedziby Południowoafrykańskiej Rady Kościołów w 1988 r. W wyniku ataku kilkadziesiąt osób zostało rannych. Pod nadzorem Bothy prowadzono również kampanię podkładania ładunków wybuchowych pod kina, które wyświetlały film „Cry Freedom” o walce z Apartheidem.

Dziś Nelson Mandela i inni przywódcy byłej opozycji wyrazili uznanie byłemu dyktatorowi za otwarcie drogi do przemian w RPA.

Te przemiany spowodowały usunięcie rasistowskich praw (choć segregacja rasowa w miejscach publicznych i ograniczenia w przemieszczaniu się dla czarnych zostały formalnie zniesione jeszcze za „białej” władzy), jednak nie spowodowały wyrównania głębokich podziałów ekonomicznych wśród mieszkańców RPA. Wręcz przeciwnie: liczba ludzi mieszkających w slumsach wzrosła z 1 miliona 1995 r. do 1,4 miliona dziś. Liczba osób żyjących za mniej niż dolar dziennie wzrosła z 2 milionów w 1994 r. do 4 milionów dziś.

Lansowany w ostatnich latach przez władze Afrykańskiego Kongresu Narodowego program wspierania czarnej przedsiębiorczości skupił się głównie na wspieraniu wąskiego grona przedsiębiorców należących do partii Kongresu. Według badań przeprowadzonych w 2004 r. aż 68% umów podpisanych w ramach progamu wspierało tylko sześciu czarnych przedsiębiorców, z których wszyscy należeli do kierownictwa partii.

Przywódcy Kongresu mają

Przywódcy Kongresu mają zatem powody, by dziękować Botha i DeKlerkowi za to, że pozwolili im uniknąć społecznej rewolucji przez dogadanie się z czarną opozycją i podział profitów płynących z władzy. Czarnej większości pozostaje jedynie radość z symbolicznego wyzwolenia, którą muszą się zadowolić w sytuacji braku poprawy ich faktycznych warunków życia.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.