Bielsk Podlaski: 67. rocznica pacyfikacji pięciu wsi przez oddział tzw. "żołnierzy wyklętych"

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

W Bielsku Podlaskim uczczono w sobotę pamięć ofiar pacyfikacji pięciu okolicznych wsi, która miała miejsce zimą 1946 roku, oraz pamięć grupy furmanów, rozstrzelanych przez oddział nacjonalistycznego podziemia kpt. Romualda Rajsa "Burego".

Według części historyków były to działania mające znamiona zbrodni ludobójstwa i były powodowane uprzedzeniami etnicznymi czy religijnymi.

Uroczystości w 67. rocznicę tamtych wydarzeń odbyły się na cmentarzu w Bielsku Podlaskim. Od 2002 roku jest tam pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń z 29 i 31 stycznia oraz 2 lutego 1946 roku z terenu ówczesnego powiatu Bielsk Podlaski. Podczas uroczystości przy pomniku modlono się w intencji zmarłych, złożono wieńce i zapalono znicze.

W czasie pacyfikacji spalono wsie: Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie. W minioną niedzielę odbyła się uroczystość we wsi Zaleszany upamiętniająca ofiary, podobna do obchodów w Bielsku Podlaskim.

Według szacunków społecznego komitetu rodzin ofiar zginęły 82 osoby, w tym 30 furmanów, z usług których oddział korzystał, aby się przemieszczać po okolicy. IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji przyjmuje, że ofiar było 79.

IPN prowadził przez dłuższy czas żmudne śledztwo dot. pacyfikacji wsi koło Bielska Podlaskiego. Przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 roku umorzył je m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie w tej sprawie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Sam "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie, ale w latach 90. ubiegłego wieku zrehabilitowano go, przeciw czemu protestują rodziny zamordowanych podczas pacyfikacji.

Gdy Instytut umarzał śledztwo ws. pacyfikacji, informowano, iż w materiałach archiwalnych nie znaleziono potwierdzenia, iż zastrzeleni furmani byli agentami UB lub że zabici mieszkańcy pacyfikowanych wsi byli działaczami komunistycznymi. Nie było też żadnych zweryfikowanych danych, że oddział "Burego" został ostrzelany w którejś z tych wsi, co mogłoby być pretekstem do odwetu.

Sprawa wciąż budzi bolesne wspomnienia rodzin zamordowanych. Rodziny te przed laty powołały społeczny komitet. Jego członkom udało się w latach 90. odnaleźć miejsce pochówku rozstrzelanych furmanów, a potem postawić zabitym pomnik w Bielsku Podlaskim.

W sobotę w Bielsku Podlaskim uczestnicy obchodów oglądali filmy dokumentalne dot. pacyfikacji. Dyskutowali też o możliwości dochodzenia odszkodowań, które mogłyby być jakąś formą zadośćuczynienia za zbrodnię. Rodziny skupione wokół społecznego komitetu, rozważają złożenie wiosną do sądu pozwu zbiorowego. Według nich pozew mogłoby złożyć ok. 80 osób. Nie wykluczają, że gdyby droga prawna w Polsce była bezskuteczna, skierują skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Chciałem napisać tego

Chciałem napisać tego newsa ale mnie ubiegłeś :P

Śmierć bandytom z NSZ!

Śmierć bandytom z NSZ!

Raczej NZW PAS bo tak się

Raczej NZW PAS bo tak się nazywała organizacja odpowiedzialna za tamte zbrodnie. Jako osoba związana z tematem muszę dorzucić trzy grosze. Cały ten raport ze śledztwa IPN jest niewiele wart, jest w nim pełno większych i mniejszych przekłamań np. w raporcie czytamy że furmani zostali rozstrzelani, a w rzeczywistości większość z nich zmarła na skutek urazów głowy zadanych tępym narzędziem. Ogólnie czytając te IPNowskie wypociny odnoszę wrażenie że autorzy bardziej utożsamiają się z oprawcami.

Tak i nie

NZW powstała z połączenia NSZ z NOW, PAS NZW były specjalnymi oddziałami dywersyjnymi NZW, analogicznie jak AS NSZ w NSZ.Te zaś były odpowiedzią na powstanie Kedywu AK.

w GL/AL był też odpowiednik Grupa Specjalna GL, Oddział Szturmowy AL na jego bazie powstał bat. AL "Czwartacy"

To się trochę

To się trochę spóźniłeś.

Precz z komuną na CIA

W ciągu ostatniego czasu jest to druga o ile pamietam informacja dotycząca ,,Żołnierzy Wyklętych,, . Pierwsza dotyczyła facebookowego profilu skupiającego przeciwników wymienionych Żołnierzy. Oczywiście taki dobór informacji dotyczących antykomunistycznego podziemia nie jest przypadkowy. Rozumiem , że walka z reżimem totalitarnym jakim był w latach 44-56 był stalinizm jest z anarchistycznego punktu widzenia mało interesująca. Przecież prowadziły ją ,,polskie pany,, przedwojenne burżuje, szlachta i ziemiaństwo, przedwojenna endecja (chociaż większość partyzantów i ludzi w siatkach konspiracyjnych stanowili chłopi !!! Czyli Ci, którzy teoretycznie sporo zyskali na wprowadzeniu reformy rolnej). Wykańczając ich stalinowcy w zasadzie robili to, co zrobili by anarchiści gdyby przypadkiem rozpętali i wygrali po wojnie rewolucje w Polsce (z góry przepraszam, że na portalu anarchistycznym używam tej nacjonalistycznej i pańskiej nazwy) Oczywiście Bury popełnił zbrodnie i to trzeba nazwać po imieniu, ale jakimś trafem CIA nie interesują np. rocznice ataków na komunistyczne katownie przeprowadzane przez ,,Żołnierzy W.,, Ataków w wielu przypadkach udanych. W Kielcach i Radomiu uwolniono po kilkaset więźniów ! To oczywiście mało anarchistyczny i wolnościowy temat. Za bardzo ,,polski,, a więc za bardzo prawicowy.

tak, oczywiście. jesteśmy

tak, oczywiście. jesteśmy pogrobowcami Stalina. Rozgryzłeś nas. Nigdy tutaj nie pojawiały się przecież informacje o zbrodniach stalinowskich.

Dodajmy, że o zbrodniach stalinowskich można przeczytać wszędzie, nie tylko na CIA, uczą o tym w szkołach, trąbią w TV. Natomiast głównie na CIA można poczytać zarówno o zbrodniach stalinowskich, jak i zbrodniach polskich nacjonalistów o których nie usłyszysz w TV ani nie dowiesz się w szkole. Bo propagandę PRL-owską zastąpiła propaganda prawicowa. Pamiętam obie propagandy i obie są siebie warte.

ma racje

twój sarkazm jest zbędny. też to zauważyłem kolejny artykuł o złych Polakach mordujących innych. z jednej strony śmiejecie się z prawdziwków jako chłoptasiów masturbującymi się historią a sami nie lepsi jesteście. co chwila jakiś artykuł o czasach wojennych. i każdy przestawiający Polaków jako morderców prawie na równi z Niemcami. ale jakoś artykułów o mordowaniu Polaków przez te inne "niewinne" nacje nie ma i nie mam tu na myśli zbrodnie stalinowskie tylko zbrodnie popełniane przez "partyzantów". nie ma artykułów o zbrodniach na Wołyniu, Nalibokach, Koniuchach itd. bo to już jest passe, prawicowe. a tam też ginęli zwykli prości ludzie, którzy chcieli tylko żyć a może aż żyć. dla was jednak bliższa ciału jest sukmana niż koszula. i o tych zbrodniach też "nie usłyszysz w TV ani nie dowiesz się w szkole. " tylko nie pisz mi, że sam mogę napisać taki artykuł.
taka ogólna uwaga to redaktorzy dobierając tematy artykułów i przedstawiając w nich takie a nie inne spojrzenie na te sprawy tworzą narrację dla całego serwisu. i właśnie czajka to zauważył i nie jest osamotniony w tym poglądzie. i piszemy (w liczbie mnogiej i chyba się nie mylę) to nie jako "faszyści" machający flagami na wiecu ONR 11 listopada tylko jako ludzie mający podobne poglądy jak redaktorzy tego serwisu. świat nie jest czarno biały. zwracając Wam uwagę na to nie stajemy w obronie morderców.

"anarchistyczni" obrońcy ONR i NZW

Kogo chcecie nabrać !!

za stary

nikt tu nikogo nie broni. poglądy narodowe są mi dalekie i g.. mnie to obchodzi czy w to wierzysz czy nie. ale nie podoba mi się tu robienie z każdej organizacji nielewicowej faszystów. a z półprawdy całej prawdy. zbiorowa odpowiedzialność powinna być dla wolnościowców czymś czym się brzydzą. a wszystkie artykuły NSZ są tendencyjne i warte najgorszej propagandy i dorabianiem gęby do tej organizacji przez pryzmat paru debili. Przypomnę ci chłopczyku,czy tego chcesz czy nie chcesz w organizacji tej walczyło od 60 ooo do 100 000 ludzi porównując to z kanapowymi anarchosyndykalistykami to tysiące razy więcej ludzi. a to że tacy kretyni jak bury powoływali się na pewne idee to przypomina mi to tylko współczesnych idiotów którzy w imię islamu morduja ludzi. czy tez nazwiesz mnie "anarchistycznym" obronc Al-kaidy kiedy stanę w obronie islamu.

TO CIEKAWE

Najpierw zastrzeżenie "poglądy narodowe są mi dalekie" po czym gorące wychwalanie NSZ, pouczanie wolnościwców co mają myśleć i atak na anarchosyndykalistów

koń z klapkami

widzę kolego, że jesteś jak koń z klapkami widzisz tylko czubek swojego nosa. ludzie nie dzielą się na białych i czarnych. a środowiska narodowe nie są złem wcielonym. i gdybyś miał chociaż trochę wiedzy wykraczającej poza propagandę tego czy owego środowiska wiedziałbyś, że wielu przedwojennych narodowców zdało lepiej egzamin z "ludzkości" niż nie jeden wojujący anarchista. Np. taka Zofia Kossak-Szczucka przez środowiska żydolewackie nazywana zoologiczna antysemitką należąca do "faszystowskiej" (wg takich jak ty) organizacji Front Odrodzenia Polski co założyła jak nie wiesz co to się doucz. Dzisiaj przez takich jak ty nazywana by była za swoją działalność w Akcji Katolickiej katofaszystką. Dalej członek NSZ: Edward Kemnitz poczytaj o nim, dalej działacze Młodzieży Wszechpolskiej Jerzy Czarkowski, Stefan Niebudka, Karol Frycz, Aleksander Heinrich, dalej działacz ONR: Bolesław Świderski. czy tez przywódca ONR: Jan Mosdorf. więc jak zamilcz jak nie masz nic mądrego do powiedzenia.

"środowiska żydolewackie"

to określenie antysemickie, nie mam więcej pytań.

Szczucka była antysemitką,

Szczucka była antysemitką, ale pod wpływem tego co zobaczyła podczas okupacji obudziły się w niej ludzkie uczucia. To się zdarza nawet nacjonalistom.

Ale jeśli próbujesz przypisać wszystkie dokonania podczas okupacji jednej, prawicowej opcji ideowej, to jesteś zwykłym niedouczonym bałwanem.

A przypisywanie tej samej

A przypisywanie tej samej opcji całego zła okresu to Twoim zdaniem oznaka oczytania i elokwencji :>??

A czy tak robimy? Nigdy nie

A czy tak robimy? Nigdy nie negowalismy zbrodni bolszewików, bo ich też uważamy za wrogów.

nzs samo zło ???

dodam jeszcze jedno. poświęciłem chwilę czasu i przeszukałem dział rasizm/nacjonalizm trafiłem na trzy artykuły o NZS i wszystkie przedstawiające w złym świetle tę organizacje. tak jakby oddział Burego to był cały NZS. a w strukturach tej organizacji walczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. i zawsze jakiś idiota się znajdzie. to tak jakby oskarżyć np. cały kościół protestancki o zbrodnie bo jakiś jeden pastor kolaborował z nazistami. zacytuję tu ulubiona przez Was ;) wikipedie:

"W 1986 r. prof. Israel Gutman , ówczesny dyrektora Ośrodka Badawczo-Naukowego Yad Vashem wydał pracę (wspólnie z Shmuelem Krakowskim) w której podaje, że udokumentowano 120 przypadków zabójstw Żydów przez żołnierzy podziemia, z czego tylko jeden przypadek można przypisać żołnierzom NSZ, a pozostałe AK[46]."

dlatego wypadałoby pisać bardziej obiektywnie o tej organizacji no chyba że robicie to z pełną świadomością przedstawiając kawałek prawdy tak aby stała się całą prawdą. i jeszcze raz zaznaczę z takimi organizacjami mi nie po drodze. ale od serwisu tytułującego się serwisem anarchistycznym tego wymagam bo inaczej niczym nie będziecie się różnić od mediów będącymi tubami tej czy siakiej opcji politycznej (chociaz nawiasem mówiąc anarchizm to tez opcja polityczna :) ).

Nie tylko Bury organizował

Nie tylko Bury organizował takie akcje. Te kilkadziesiąt tysięcy ludzi jakoś ich tolerowało. Co do zabójstw tych Żydów to było ich dużo więcej niż 120.

trzy zdania

trzy zdania a z dwoma się nie mogę zgodzić. co to znaczy tolerowało. przeprowadziłeś jakieś badania czy tak ci się wydaje. niektórym się wydaje że są napoleonami ale to raczej nie prawda. główne dowództwo nigdy się nie godziło na coś takiego. na chyba że masz dowody na to. to je nam przedstaw. a dodatkowo taki żołnierz NSZ walczący gdzieś 500 kilometrów dalej na pewno o tym wiedział. no tak odpalił w lesie tablet z wifi wszedł na stronę cia.media.pl i już wiedział. trochę realności by się przydało. co do ostatniego zdania. znów muszę stwierdzić, że chyba masz jakieś ukryte dokumenty. pochwal się. ale jeśli twoja wiedza pochodzi z GW albo od pseudohistoryczki AC to nie mamy o czym gadać.

ps. czy automatycznie do tej wypowiedzi też pojawi się od razu odpowiedź jakiegoś redaktora ??? były już takie czasy, że każdy miał swojego "opiekuna" i wiele to z wolnością nie miało wspólnego.

Żołnierz niekoniecznie,

Żołnierz niekoniecznie, ale ja mówię o dowódcy. Poza tym były rozkazy żeby urządzać czystki etniczne. Po zbrodni w Wierzchowinach nawet chwalili się o swoich dokonaniach we własnej prasie.

za to wiedza z IPN

Jest "święta"

skoro był w NSZ

to musiał podzielać nacjonalistyczne poglądy organizacji

W której szkole uczyli cie

W której szkole uczyli cie o zbrodniach stalinowskich ? Bo u mnie na lekcjach nie było ani słowa o ak i ani słowa o morderstwach stalina i ani słowa o czystkach powojennych lat 45-53 było za to o tym jak hartowała się stal i o trudach budowania socjalizmu,a jestem rocznik 75
pozdr.

Jak hartowała się stal

nie była lekturą w latach 80

Żeby nie być

Żeby nie być gołosłownym, news pisany przeze mnie: https://cia.media.pl/25_lat_od_zamordowania_przez_wladze_gornikow_w_kopal...

W tyn popierdolonym kraju trzeba się tłumaczyć z tego że się nie jest wielbłądem, bo ludzie mają już tak zryte mózgi, że nie potrafią myśleć samodzielnie.

Walczący w latach 44-56 WIN

Walczący w latach 44-56 WIN też popierał reformę rolną.

Reformę rolną

popierało też PSL, PPS i przytłaczająca większość społeczeństwa, tylko NSZ/NOW/NZW była przeciwna bo naruszało to "święty porządek"

nacjonalistyczny paranoiku

Oczywiście szlachetni rycerze antykomunizmu nie popełniali zbrodni, ani ci z NSZ ani ci z NZW, mord pod Borowem, czystki etniczne oddziału Burego to szlachetna walka z kumuną

ps. wychwalani przez Frondę łotewscy SS mani to też szlachetni rycerze antykomunizmu, co tam spalenie żywcem polskich żołnierzy LWP w Podgajach

Co do IPN to ich sympatie są znane.

NIE którzy w imię antykomunizmu

zaakceptują każdą zbrodnię !!

O! I ty ma XaViER rację.

O! I ty ma XaViER rację. "Ludzie mają już tak zryte mózgi że nie potrafią myśleć samodzielnie"
Z tond pewnie określenie "popierdolony kraj".
I taka prawda.

Mogles przegapic pewien

Mogles przegapic pewien okres ale ludzie okreslani mianem anarchistow to juz nie jabolpunki ktore uciekly ze szkoly w wieku lat 15, naucz sie podstaw ortografii, nie rob "wiochy".

Stalinizm , a nie stan wojenny

I po co te emocje. Przecież chodziło mi o zbrodnie z czasów stalinowskich, a nie o zbrodnie stanu wojennego. Jedne i drugie zrobiła komuna, tylko, że w innym stadium. O stanie wojennym łatwiej sie piszę, bo to było wymierzone w związek zawodowy i robotników, a stalinizm to temat zamierzchły i zawłaszczony przez prawice, chociaż gineli w nim także socjaliści chociażby Pużak. Lewica i anarchiści mają z tym okresem troche problem. Jednak myślenie w tym stylu, że była reforma rolna, walka z analfabetyzmem, jakieś tam państwo socjalne przysłania rewolucyjny terror stalinowski. Pewnym wyłomem był text nieżyjącego Rafała Górskiego ,,Opór społeczny w Polsce 44-89,, w ,,Przeglądzie Anarchistycznym,, Czy Rafał nie został po nim oskarżony o odchylenia prawicowe ?

Dziwi mnie że osoby podające się za "anarchistów"

Z taką sympatią odnoszą się do NSZ,NZW

Nie wiem o czym piszesz, ja

Nie wiem o czym piszesz, ja nie mam problemu z tym okresem. To że opisujemy zbrodnie nacjonalistów na ludności cywilnej (których nowa władza zrehabilitowała, ale ciebie już to jakoś nie oburza, jak i sam mord, bo widocznie są lepsi i gorsi oprawcy, słuszni i niesłuszni) nie oznacza jeszcze, że pochwalamy stalinizm. Chcesz tekstu o zbrodniach stalinowskich? To go napisz.

JEST JUŻ NA WIKI

ZombieLand

To straszne że w imię antykomunizmu wybiela się zbrodnie

Na tej samej zasadzie można

Na tej samej zasadzie można potępiać AK lub BCH - członkowie tych formacji w czasach stalinowskich pacyfikowali następujace wsie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Zbrodnie_polskich_oddzia%C5%82%C3...
Można też wogóle potepić wszelkie nielewicowe formacje zbroje z okresu okupacjji hitlerowskiej, bo przecież "stały z bronią i nogi", i te z okresu okupacji stalinowskiej - bo dokonały w/w pacyfikacji.
"Nieskalane" są tylko anarcho-syndykalistyczne grupy zbroje - TO OCZYWISTE.

Jeden oddział BCh. Borowo

Jeden oddział BCh. Borowo to zabicie GL-owców przez NSZ, Piskorowice to NOW a nie AK. Na tej liście są też zbrodnie stalinowskiej milicji. Oczywiście za zbrodnie potępiać trzeba, ale AK wydawała rozkazy zakazujące represji na cywilach, które były łamane. NSZ wydawały nakazy dokonywania pacyfikacji na tle etnicznym. http://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/rozkaz-kmicica-z-12-czerwca-1944...

znów półprawda

już o tym pisałem. czy robicie to nieświadomie czy świadomie. pytam poważnie. znów półprawdę chcecie przedstawić jako całą prawdę. jak już raczyłeś zacytować rozkaz i go przeczytałeś ze zrozumieniem to wiesz kto go wydał. cytuję "Przywódcę radykalnego skrzydła NSZ – nie podporządkowanego AK." czyli przez jednego zbuntowanego dowódcę. A nie przez całą organizację. następny cytat "NSZ wydawały nakazy dokonywania pacyfikacji na tle etnicznym." znów półprawdy. pacyfikacje miały nastąpić tylko w ramach odwetu "za każdą spaloną przez Ukraińców wieś polską winna być zlikwidowana ludność najbliższej wsi ukraińskiej; spaloną przez Niemców – wsi niemieckiej; spaloną przez Litwinów – litewskiej." mam proste pytanie rozumiesz III zasadę newtona. akcja=reakcja. zastanów się więc co było akcją a co reakcją. nie ma zamiaru tu być niczyim obrońcą ani oskarżycielem jak ty. ale nie żyłeś w tamtych czasach więc proszę cię nie rób z siebie bardziej papieskiego od papieża bo inaczej byś śpiewał jakby ci Ukraińcy Twoje dzieci na pal nabili a twoją żonę ukraińscy sąsiedzi przed twoimi oczami zbiorowo zgwałcili i piłą na pół przecięli. rozumiem jednak, że w imię potępienia tych wrednych polskich nacjonalistów z NZS należy ukraińskich, białoruskich, litewskich, żydowskich, niemieckich zbrodniarzy pochwalić.

Ni mom pytań. Znaczy, że

Ni mom pytań. Znaczy, że jak mi amerykański żołnierz zabije matkę, to ja mogę piłą rżnąć dowwolną amerykańską kobietę, czy jak?

Nie. Możesz jeszcze

Nie. Możesz jeszcze patrzeć jak Ci zabija resztę rodzony, bliższej i dalszej. Oczywiście cały czas prowadząc siedzący protest...

Powodzenia :).

strona www

a tak swoją drogą tworzenie specjalnej strony o tych "partyzantach" to wykracza poza ramy mówienia o tym. komuś bardzo na tym zależy aby całe to NZS, WIN i innych uznać za zbrodniarzy. daleki jestem od teorii spiskowych ale też wiem że nic nie dzieje się przypadkowo. stronę taką więc nie rozpatruję w kwestiach nadgorliwości bo ktoś trochę na to czasu i energii życiowej musi poświęcić a cel jakiś zbożny nie jest. szczególnie przecież jak historia jest domeną prawdziwków z onr i innych takich. a wy przecież chcecie budować nowy lepszy świat a nie robić wspominki i czcić kolejne rocznice trzymając pochodnie w dłoniach. mnie też wiele rzeczy wk.. że o tym się nie mówi ale jakoś nie mam ochoty a tym bardziej czasu na robienie stron www.

A apropos organizacji

A apropos organizacji anarchosyndykalistycznych. Czy współpracowały z nazistami? Albo dokonywały jakichś morderstw na innych członkach podziemia? A może byli antysemitami?

skoro było ich 2-3, a

skoro było ich 2-3, a całą wojnę przeżyli obsrani w jakiejś piwnicy... marne szanse żeby były o tym jakieś materiały ...

czyli ile w sumie... 40? 50?

czyli ile w sumie... 40? 50? Z czego pierwsza z przytoczonych organizacji zajmowała się chyba głównie wydawaniem broszurek?

Za wydawanie broszurek

Za wydawanie broszurek groziła śmierć, a druga z tych grup miała największy oddział powstańczy na starówce. Są nawet trzy tablice ku ich pamięci. Jak nie wierzysz to się przejdź na świętojańska, brzozową i swietojerska.

Marny z ciebie dyskutant i tępy.

Dowódca SOW był

Dowódca SOW był jednocześnie oficerem politycznym AK, a inny członek jednym z najlepszych szpiegów jakich miała AK i skrzynką kontaktową Chruściela-Montera.

anarchiści nie mają

anarchiści nie mają problemu z komunizmem, pewnie mieli gdy się rodził, zaufała mu znaczna część środowisk lewicowych, nawet intelektualiści. NZS jest napiętnowany przez środowisko anarchistyczne, bo z tą organizacją jawnie utożsamia się dzisiejszy ruch narodowy, właśnie o to chodzi. anarchiści mimo woli wszechpolaczków z armią czerwoną się nie utożsamiają

NSZ była formacją nacjonalistyczną

a anarchista nie może być nacjonalistą

na koniec

",,,bo tylko w faszyście nie ma wątpliwości i wszystko widzi przez biało-czarne szkła. jeśli tak jednoznacznie oceniamy ludzi faszystą jesteś ty! faszystą jestem ja!..." do redaktorów którzy tak łatwo oceniaja 80 000 ludzi walczących o wolną Polskę w strukturach NSZ.

Ja dziękuje za taką

Ja dziękuje za taką Polskę o jaką walczyło NSZ. Z deszczu pod rynnę.

Co Wielka Polska Katolicka

ma wspólnego z wolnością, co państwo autorytarno-korporacyjne/solidarystyczne ma wspólnego z wolnością

Wielbiciel tzw.wolnej

Wielbiciel tzw.wolnej Polski, pachołka Waszyngtonu i "bękarta imperializmu"..?idź się poskarżyć Komorowskiemu, który z takim patosem lubi powtarzać frazes "dzisiaj w wolnej Polsce". Ty pewnie GL za to uwazasz za zbrodniarzy i "pachołków Moskwy"i NSZ mieli racje zabijając ich tak samo jak zabijając ok. sześciuset żon i członków rodzin milicjantów i PPRowców..? więc powtarzam ci tekst GYL który niefortunnie zacytowałeś "bo tylko w faszyście nie ma wątpliwości i wszystko widzi przez biało czarne szkła, więc jeśli jednoznacznie oceniamy ludzi, faszystą jesteś ty, faszystą jestem ja.. sprowadzasz to do absurdu, sam też jesteś faszystą, bo jednoznacznie oceniasz przeciwników NSZ jako faszystów? Pewnie zaraz nazwiesz i mnie faszystą..

Znaczy wiesz twoje poglądy

Znaczy wiesz twoje poglądy (jeśli są tożsame z głownym nurtem tego portalu) ciągną trochę faszyzmem. Może nie jakoś bardzo, ale jednak zawsze.

TO CIEKAWE JAK POLSCY NEOFASZYŚCI

OSKARŻAJĄ SWOICH PRZECIWNIKÓW O FASZYZM, A PRZY TYM POPISUJĄ SIĘ SWOIM BRAKIEM WIEDZY

Moje poglądy są w wielu

Moje poglądy są w wielu zasadniczych kwestiach rozbieżne z jak to nazwałeś "głównym nurtem tego portalu", ostatnie parę lat życie oraz ludzie porządnie mi dopierdolili, i między innymi dlatego, oraz na podstawie lektur i przemysleń, odszedłem od anarchistycznego idealizmu, w który wiele lat wierzyłem choć i tak gówno mogłem robić bo nie miałem obok siebie towarzyszy, więc dla otoczenia byłem tylko nieszkodliwym i w sumie akceptowanym oszołomem..a teraz widzę że przez tą naiwną postawę wiele rzeczy w swym prywatnym życiu tylko zjebałem, i teraz jest ono praktycznie nie do naprawienia.Zamiast więc być dalej "wielkim anarchistą" jak kiedyś ktoś mnie szyderczo określił, wolałem zostać zwykłym komuchem, marksistą, ale bynajmniej nie sekciarskim,(inaczej nie wchodziłbym tu i nie rozmawiał z wami) gdyż za głównego wroga uważam kapitalizm, z którym ciągle się użeram, w żadnej pracy nie mogąc zagrzać miejsca, oraz mieszczańską burżuazyjno-inteligencką katolicką mentalność, (moralność pani Dulskiej)brak samodzielnego myślenia, i wręcz zabobonny lęk przed tym mysleniem, żeby nie daj Boże nie stracić wiary w to co ci wpojono. Ja to przerabiam na co dzień, bo z takimi ludżmi mam do czynienia,którzy na dodatek sami okłamuja się że nie żyją z wrogiem pod jednym dachem, wszak jestem bezbożnikiem,który wierzy w "zbrodnicze idee". Niejeden na moim miejscu dostałby juz paranoji. Ja mam tylko cieżka depresję, którą staram się leczyć i nie zabijam się bo wierzę że kiedyś mogę się na coś przydać ludzkości(teraz jestem potrzebny tylko jako tania siła robocza,i ewentualnie by wypisywać tu swoje "mądrości"). Gdy podawałem się za anarchistę uchodziłem za nieszkodliwego wariata, bo dla większości ludzi nawet wychowanych w duchu prawicowym, anarchizm tym właśnie jest, bo nie był nigdy na szersza skale wprowadzany w zycie. Choć zawsze stawałem w obronie prawdziwych komunistów, za co dostawałem cięgi. Teraz wszedłem w rolę adwokata diabła, ale to mi poniekąd odpowiada, "jeżeli was nienawidzą to dobrze, to znaczy że staliście się dla nich groźni"..

Szkoda że ludzie nie

Szkoda że ludzie nie dyskutują z taką zawzietoscia o problemach współczesności...ale nie, to by wymagało odwagi. łatwiej opowiadać o walce z komuną przed własnym narodzeniem... Jak łatwo przychodzi tchorzliwym miernotom utożsamianie się z mitem minionej wielkości.

Utożsamianie się z

Utożsamianie się z miernotami i mrzonkami jest o wiele bardziej postępowe.

Nie, postepowe jest

Nie, postepowe jest realizowanie tego w co się wierzy, niezależnie od kaprysów tłumu, który jak stado baranów biega od tuska, do jarka przez okazjonalne spędy zawiszy.

myślę że ciekawy

myślę że ciekawy glos

http: //www.sadistic.pl/zolnierze-nsz-zydowskiego-pochodzenia-vt175773,15.htm#comments

Info. o Zachariaszu Tarnowskim

SZUKAM INFORMACJI O DOWODCCY OKREGU BIELSK PODLASKI ZACHARIASZU TARNOWSKIM

Egzekutor.

Oto link do ciekawej audycji radiowej"Klub Trójki" opowiadającej o egzekutorze z AK Stefanie Dąmbskim który likwidował konfidentów i czerpał z tego przyjemnośc..

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/789599,Stefan-Dambski-bohater-p...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.