Biskupice Podgórne: "Nie będziemy pracować za miskę ryżu!"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

10 maja odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez komisję zakładową OZZIP przy Chung Hong Electronics. Przed fabryką stawiło się 10 działeczek i działaczy związkowych, kilka osób wspierających działania związku z Wrocławia oraz media Tvp.info, Polskie Radio oraz niezależne dziennikarki. Konferencja rozpoczęła się od odczytania stanowiska komisji zakłdowej (publikujemy poniżej), po czym działacze/ki odpowiadali na pytania dziennikarzy. Związkowcy trzymali transparenty: "Nie będziemy pracować za miskę ryżu" oraz "Spór zbiorowy trwa".

W trakcie konferencji odbywała się zmiana załogi, wchodzący i wychodzący pracownicy widzieli transparenty i obserwowali z zakładu całą akcję, niektórzy podchodzili, większość jednak, bojąc się o swoją pracę, nie chciała wypowiadać się publicznie. Obecnie związkowcy czekają na ustalenie terminu negocjacji. Po reakcji zarządu (rozpoczęto nieformalne rozmowy z zarządem jeszcze przed samą konferencją) OZZ IP ma nadzieje że pracodawca szybko wskaże ich termin. Jeśli tak się nie stanie, planowane są kolejne pikiety oraz oflagowanie zakładu.

Stanowisko Komisji Zakładowej OZZIP przy Chung Hong w sprawie sporu zbiorowego

Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Chung Hong Electronics w pod-strefie kobierzyckiej funkcjonuje już pół roku (powstała w grudniu 2011 r.). Biorąc pod uwagę to, że w fabryce nigdy nie funkcjonowały związki zawodowe, zorganizowanie się i chęć walki pracowników jest dużym krokiem i sporym sukcesem.

Chung Hong jest chińskim podwykonawcą płyt głównych do telewizorów. Związek zawodowy powstał jako reakcja pracowników na panujący w fabryce wyzysk i ciężkie warunki pracy: praca jest nisko-płatna, tymczasowa, pracownicy są zastraszani. Pracujemy sześć dni w tygodniu za głodowe stawki. Obniżając koszty pracy, pracodawca wprowadził elastyczne formy zatrudnienia. W okresach wzmożonej produkcji (na jesień i wiosną) pracownicy tymczasowi stanowią nawet do 50% pracowników produkcji. Pracodawca wykorzystuje tanią siłę roboczą, by podnosić swoje zyski i rozbijać pracowniczą solidarność. Jednocześnie zniesiono przewidziane wcześniej w regulaminie pracy i płacy premie oraz dodatek stażowy, zawieszono funkcjonowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz zlikwidowano część transportu pracowniczego. Większość osób zatrudnionych w Chung Hong dojeżdża do pracy z mniejszych miejscowości i miast z południa dolnego śląska, najwięcej pracowników mieszka w okolicach Nowej Rudy i Wałbrzycha. Dojazd do pracy zajmuje od godziny do dwóch godzin. Łącznie na pracę i dotarcie do niej trzeba przeznaczyć niemal pół doby. W tych warunkach świadczenie przez pracodawcę nieodpłatnego transportu dla pracowników jest dla nas koniecznością.

Pogarszające się warunki zatrudnienia i pracy doprowadziły do podjęcia decyzji o rozpoczęciu sporu zbiorowego. 30 kwietnia złożyliśmy pismo z żądaniami, dotyczącymi m.in.:
* przywrócenia transportu pracowniczego dla wszystkich pracowników,
* podwyżek płac i corocznej waloryzacji wynagrodzeń o wskaźnik inflacji,
* określenia w sposób jasny i jednoznaczny reguł premiowania
* ograniczenia rocznego limitu nadgodzin oraz praktyki przymuszania pracowników do nadgodzin za dni wolne w trzy-miesięcznym okresie rozliczeniowym
* przywrócenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
* konsultowania z komisją zakładową liczby osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej
* oraz wielu innych kwestii.

Dziś, 10-tego maja. mija okres wprowadzenia przez pracodawcę naszych żądań. Pracodawca nie wprowadził ani jednego z naszych żądań w życie, dlatego z dniem dzisiejszym wchodzimy z nim w spór zbiorowy. W dniu dzisiejszym pracodawca ogłosił swoje stanowisko wyrażając chęć podjęcia negocjacji.

źródło: http://ozzip.pl/

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.