Co się stanie z rolnictwem gdy wymrą pszczoły: darmowa siła robocza?
Masowe wymieranie pszczół to od kilku lat globalne zjawisko. W ostatnim raporcie na ten temat w New York Timesie podane są statystyki zgodnie z którymi straty w niektórych pasiekach na terenie Stanów Zjednoczonych sięgają 50 procent.
Również w Polsce, już w zeszłym roku, o pogarszającej się sytuacji owadów informowało wielu członków Związku Pszczelarzy, w tym Grzegorz Stańczyk, zdaniem którego na samym Pomorzu wyginąć mogło 30 proc. tych owadów.
- Jest tragicznie i możemy mówić o masowym ginięciu pszczół i dotyczy to nie tylko Pomorza, ale całego kraju, Europy i świata – alarmował Stańczyk.
Wśród najczęściej wymienianych czynników, które powodować mają zjawisko wymienia się postępujące skażenie środowiska, masowe stosowanie pestycydów i środków chemicznych w ogrodach i na polach, stosowanie żywności modyfikowanej genetycznie, czy choroby jak np. roztocza.
Pszczoły posiadają olbrzymi wpływ na plony i zbiory na całym świecie, w samej Polsce szacuje się, że bez zapylania pszczół łączne plony spadłyby o nawet 75%, bez pszczół światowa gospodarka rolna uległaby nieuniknionemu załamaniu.