Co siódmy Niemiec żyje w ubóstwie

Kraj | Świat | Gospodarka | Ubóstwo

Blisko 11,5 mln mieszkańców Niemiec żyje poniżej progu ubóstwa - wynika z opublikowanych w środę danych Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW). Według ekspertów w 2008 roku problem ubóstwa dotykał o jedną trzecią więcej, niż jeszcze dziesięć lat temu.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, za zagrożonych ubóstwem uważa się w Niemczech osoby, których dochody nie przekraczają 60 proc. poziomu średnich dochodów w kraju. Najbardziej narażeni na życie w ubóstwie są młodzi mieszkańcy Niemiec. W 2008 roku problem ten dotyczył co czwartego dorosłego pomiędzy 19 a 25 rokiem życia. Wśród nich dużą grupę stanowią studenci, którzy później rozpoczynają życie zawodowe. Kolejną "grupą ryzyka" są wielodzietne rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.

A jak wygląda w Polsce?
Większości Polaków nie stać na tygodniowe wakacje, a co piątemu nie wystarcza na ogrzanie domu czy mięsny obiad co drugi dzień. Polska znalazła się na 11. miejscu wśród europejskich krajów pod względem panującej w nich biedy - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Aż 63 proc. Polaków nie stać na coroczny, tygodniowy urlop poza miejscem zamieszkania. Co piąty Polak nie może sobie pozwolić na wystarczające ogrzanie mieszkania. 21 proc. polskiego społeczeństwa nie stać na to, by raz na dwa dni jeść mięso, rybę lub wegetariański zamiennik. Natomiast 17 proc. nie stać na jakikolwiek samochód.

Jedna trzecia (32 proc.) Polaków jest dotkniętych "materialnym niedostatkiem", a to wskaźnik dwa razy wyższy od unijnej średniej i jeden z najwyższych w Europie.

Polska należy do najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej. Z punktu widzenia parametrów ekonomicznych w Unii są tylko dwa kraje biedniejsze - to jest Bułgaria i Rumunia

Tytuł wiadomości jest

Tytuł wiadomości jest tendencyjny. Po pierwsze nie co siódmy, po drugie nie co siódmy Niemiec a mieszkaniec Niemiec (statystyka ta dotyczy w znacznej większości imigrantów, również Polaków) i wreszcie nie obrazuje ta statystyka stanu rzeczonych 13-14% niemieckiego społeczeństwa. Jak przytoczył Tomasso "...za zagrożonych ubóstwem uważa się w Niemczech osoby, których dochody nie przekraczają 60 proc. poziomu średnich dochodów w kraju", czyli korzystając z danych za ostatni rok, gdzie średni dochód na mieszkańca wynosił ponad 24 tys. euro, z czego 60% wynosi ok 14,400 euro, czyli ponad tysiąc miesięcznie. Nie zapominajmy również o tym, że Niemcy (pomimo tego, że od dłuższego czasu tendencja ta spada) są nadal państwem z rozbudowaną pomocą socjalną. Na naszym własnym polskim podwórku jest znacznie gorsza sytuacja. W dodatku tak na dobrą sprawę nie da się uzyskać dokładnych danych co do tego, ile rodzin w Polsce żyje na granicy skrajnego ubóstwa. Wg mnie artykuł mocno nierzetelny.

Wielu Polaków chciałoby by

Wielu Polaków chciałoby by życ w takim ubostwie jak bezrobotni Niemcy , zasiłek dla bezrobotnych przez rok - 60 % ostatniej pensji, potem do emerytury stały socjal 359 euro na osobę plus opłacone mieszkanie , czyli drugie tyle, do tego ceny podstawowych artykułów żywnościowych takich jak chleb , sery czy masło w cenie takiej jak w Polsce. Czyli na socjalu ma się więcej niz pracując w sporej części polskich zakładow pracy.

link

Artykuł przesadzony

Artykuł przesadzony (wyborcza), w każdej grupie znajdzie sie debil niestety... czym jest 80 osób (podejrzewam że pismak z wybiórczej jak zwykle zawyzył) o kretyńskich pomysłach przy 320 współczujących i mających dobre rozwiązania?

heretycy

No co ty Polacy w ubóstwie
W Polsce panuję magiczna teoria czterech tysięcy
Kogo nie zapytasz zarabia minimum 4 tysiące co roku lata na Majorkę
i ogólnie jest zielono
Pytam sprzątaczkę - mówi 4 tysiące
pytam murarza - 4 tysiące
pytam mechanika - 4 tysiące
o Polakach eksportowanych nie wspominając bo oni to w ogóle
są panami życia
Chyba tylko ja muszę spędzać w pracy 12 godzin
i dopłacać do całego interesu
no jeszcze są wiecznie milczący emeryci ;D
ale oni są już starzy więc mogą nie wiedzieć co mówią

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.