Czy hakerska grupa Anonymous (operacja Payback) zmienia strategię?

Świat | Protesty | Represje | Technika

Czy hakerska grupa Anonymous (znana z operacji Payback)zmienia strategię?

W wywiadzie opublikowanym wcześniej w portalu Russia Today do ataków na witryny internetowe instytucji finansowych, które „zdradziły” Wikileaks (np. Visa, MasterCard i Pay Pal) przyznała się grupa Anonymous (programowo działająca w obronie przed agresywną polityką stowarzyszenia RIAA), deklarując, że będzie prowadzić walkę o rehabilitację i pomszczenie Wikileaks ("We will fight for the vindication of Wikileaks").

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=AG2tOSPfUFE

Obecnie gazeta El País informuje, że oprócz typowo hakerskich ataków DDoS lub zamiast nich, aktywiści zachęcają do wzięcia udziału w operacji Leakspan, polegającej na masowym przeszukiwaniu dokumentów na Wikileaks i znajdowaniu tych „najlepszych”, a następnie na ich rozpowszechnianiu.
Zachęca się do publikowania streszczenia treści tych najbardziej pikantnych dokumentów i załączaniu pełnego tekstu źródłowego, oraz masowego rozpowszechniania ich treści np. w krótkich klipach na YouTube.

Artykuł:
http://www.boingboing.net/2010/12/09/anonymous-stops-drop.html

Pełny tekst tej zachęty:
http://www.boingboing.net/2010/12/09/1291941424225.gif

Ja mym jeszcze po DDoSował

Okres przedświąteczny to prawdziwe żniwa. Sklepy internetowe przez resztę roku tyle nie zarobią, co przez te 2 tygodnie. Podobnie portale aukcyjne. Blokada Amazona i PP przez dwa tygodnie dobrowadziłaby te firmy do wcale nieciekawej sytuacji.

pomijając wszystko, to

pomijając wszystko, to nazywanie Anonów "grupą hakerów" jest trochę kiepskim pomysłem. To raczej ruch internetowy, wcale nie hakerów, bo LOIC'a włączyć umie każdy

racja, to działa trochę jak katalizator, społeczeństwo się

zgodzę się z koncepcją, że można na to spojrzeć nie jako ruch hakerski (chociaż ktoś kieruje tu technologią, w którą wyposażeni zostają ludzie, w klipie też jest mowa o wyścigu technologicznym, w którym prowadzą hakerzy ;)) jako ruch internetowy lub nawet społeczny, jak w sprawie tzw. krzyża smoleńskiego, tylko na szerszą i poważniejszą międzynarodową skalę:

    1. ludzie dostrzegli ideę, w którą mogą się zaangażować, uwierzyć.
    2. możliwe, że to działa trochę jak katalizator, społeczeństwo się polaryzuje pod wpływem tego, co ujawnia Wikileaks i co się dzieje wokół tego i przy okazji.

Anoni jako hakerzy

W sumie nazwać anonów grupą hekerów, to nazwać każdego internautę hekerem. A celem Operation: Payback jest odpłata firmom i organizacjom "broniącym" praw autorskich.
A co do polaryzacji społeczeństwa, to może nie jest tak do końca - społeczeństwo się buntuje przeciwko władzy, dla której jest tylko stadem baranów przy urnach.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.