Czy IKEA jest OK?

Prawa pracownika

"Firmy takie jak IKEA szczycą się fantastyczną atmosferą w pracy i niezwykłym podejściem do pracownika. Prawda jest jednak inna. Gdy zwróciliśmy się do niej z prośbą o zainteresowanie naszą sprawą okazało się że wolą umyć ręce od kłopotu. Zarabiamy niewiele, a firma, która nas oficjalnie zatrudnia jako jedna z niewielu w tej branży zlikwidowała fundusz socjalny dzięki któremu my oraz nasze rodziny mogliśmy liczyć na pomoc w przypadku choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Brak zainteresowania ze strony firm takich jak IKEA osobami pracującymi w jej murach powoduje, że firmy ochrony czuja się bezkarne postępując w ten sposób w stosunku do swoich pracowników. IKEA wbrew swojemu wizerunkowi firmy wrażliwej na niesprawiedliwość i wyzysk wykreowanej przez specjalistów od reklamy w rzeczywistości zachowuję się wręcz odwrotnie.

Jest nas 200 tysięcy, pracujemy w firmach ochrony w całej Polsce. Nasza praca nie jest łatwa, ale pracujemy by utrzymać nasze rodziny i zapewnić przyszłość naszym dzieciom. Niektórzy z nas by zarobić na utrzymanie swoje i bliskich muszą pracować nawet po 16 godzin dziennie. Średnia stawka pracownika w tym zawodzie to 5 złotych 60 groszy brutto, czyli o wiele mniej niż nakazuje prawo.

Jesteśmy z Tobą na każdym kroku, w biurowcach, sklepach, centrach handlowych, bankach, na osiedlach czy w instytucjach publicznych. Chcemy wykonywać naszą pracę najlepiej jak potrafimy, bo od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. Chcemy jednak pracować w możliwie dobrych warunkach. Boimy się pokazać nasze twarze by nie stracić pracy, ale nie boimy się walczyć o swoje prawa. Dziś możesz nam w tym pomóc. Wystarczy, że zadasz sobie pytanie czy IKEA jest OK?"

WIĘCEJ O AKCJI: http://czyikeajestok.pl/
FILM Z AKCJI SKŁADANIA PISMA W ZARZĄDZIE IKEA: http://www.youtube.com/watch?v=ZyH21POg5sg

Nasza praca nie jest łatwa,

Nasza praca nie jest łatwa, ale pracujemy by utrzymać nasze rodziny i zapewnić przyszłość naszym dzieciom

Jasne, bo jak ktos juz nie ma dzieci to pewnie moze grosze zarabiac, bo przeciez panowie ochroniarze nie zarabiaja na nowe plazmy czy felgi do 15-letnego audi tylko "na przyszlosc swoich dzieci", no jesli tak, to faktycznie powinni dostac podwyzke, w innym przypadku, gdyby nie daj boze zarobiona kase wydawali na piwo czy ksiazki - w zadnym wypadku!

Jesteśmy z Tobą na każdym kroku, w biurowcach, sklepach, centrach handlowych, bankach, na osiedlach czy w instytucjach publicznych.

I w tym właśnie jest problem, bo jesteście armia prywatnych gliniarzy na uslugach bogatych, chronicie ich wlasnosc, chronicie ich majatek przed takimi samymi biednymi jak wy sami.

Chcemy wykonywać naszą pracę najlepiej jak potrafimy, bo od tego zależy Twoje bezpieczeństwo

Moje bezpieczeństwo nie zalezy od ilości lysych typow dla niepoznaki zwanych ochroniarzami, bezpieczeństwo nie bierze sie z ilosci kamer i detektywów sklepowych. Bezpieczeństwo bierze sie ze stabilnosci i godziwych dochodow, gdyby spoleczenstwo bylo barzdiej egalitarne, dochod rowniej podzielony wsrod tych którzy go wypracowali, mogloby sie okazac ze nie potrzebujemy juz armmi prywatnych glin, bo nie ma czego i przed kim "chronić".

Firmom ochroniarskim (jak i oczywiście policji) wiec jak najbardziej zależy na strachu i niepewności wśród swoich "klientów".

W zwiazku zawodowym IWW jest zakaz przyjmowania ochroniarzy, nie bez kozery.

są ochroniarze i

są ochroniarze i ochroniarze.
większość to bywa że emeryci dorabiający do emerytury, ciecie a nie robokopy z prywatnych firm.
rzeczywistość nie jest czarno-biała.
jak wielu pracowników, ba nadprodukcja studentów tzw. wykształciuchów, w normalnych warunkach jest potrzebna?.
wymienię młodzi dorabiający na rozdawaniu ulotek, przedstawiciele handlowi którzy tylko z ubioru kojarzą się z z kimś lepiej uposażonym,
pracownicy wielu urzędów, pracownicy biur reklamowych, itd.
problemem jest kapitalizm który tworzy taki a nie inny rynek pracy i zapotrzebowanie na niego a nie ludzie którzy potrzebują pracy by żyć.
owszem są przegięcia jak brygady z firm ochroniarskich używane do pacyfikacji protestów pracowniczych. jednak nadal twierdze że rzeczywistość nie jest jednowymiarowa.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.