Czy pracownicy mogą blokować przeprowadzkę firmy?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że działania, które mają skłonić zagranicznego przedsiębiorcę do zawarcia ze związkiem zawodowym układu zbiorowego, ograniczają "swobodę przedsiębiorczości". Jednak ograniczenia te mogą być uzasadnione ochroną pracowników.

Finski firma Viking Line postanowiła zarejestrować statek w Estonii aby zatrudnić estończyków i płacić im mniej niż swoim fińskim pracownikom. Zamiary armatora zakwestionowały związki zawodowe działające na promie, zrzeszone w International Transport Worker’s Federation (ITF). Aby zablokować plany Viking Line, centrala wystosowała okólnik do wszystkich wchodzących w jej skład związków, w którym zobowiązała je pod rygorem sankcji do niepodejmowania rokowań z armatorem. Ponieważ estońskie związki również były zrzeszone w centrali, uniemożliwiło im to rozpoczęcie negocjacji w sprawie warunków przeniesienia firmy.

Jednocześnie fińscy związkowcy z promu wezwali armatora, by zwiększył liczbę członków załogi oraz zawarł układ zbiorowy mówiący, że w razie zmiany przynależności promu Viking Line będzie dalej przestrzegał fińskiego prawa pracy i nie rozwiąże z członkami załogi umów o pracę. Mimo to firma postanowiła doprowadzić do przeprowadzki. Zwrócił się do sądu, by nakazał ITF wycofanie okólnika, a związkowcom ze statku zaprzestania działań, które utrudniają korzystanie z prawa przedsiębiorczości. Sąd zwrócił się do ETS, by zbadał, czy działania międzynarodowej centrali związkowej ograniczały swobodę przepływu osób, a tym samym naruszały unijne normy dotyczące swobody przedsiębiorczości. ETS uznał, że co do zasady związki nie powinny prowadzić działań ograniczających swobodę przedsiębiorcy, z wyjątkiem sytuacji, w których ich poczynania służą ochronie pracowników. A o tym, czy faktycznie chronią, mają rozstrzygać sądy krajowe.

Warto śledzić tą sprawę

Warto śledzić tą sprawę bo to bardzo istotny precedens. Tego typu działania związkowe na poziomie międzynarodowym są jedynym sposobem powstrzymania wyścigu na dno socjalne.

Totalitaryzm. Ktoś chce

Totalitaryzm. Ktoś chce zakończyć współpracę z kimś (bogatszym od zaplanowanego następcy i już rozpuszczonym na tyle, że nie chcącym z nim uczciwie konkurować), a nawiązać z kimś innym (tutaj: biedniejszym chcącym poprawić swój los). I tutaj za pomocą państwowego aparatu przymusu totalniacko im się tego zabrania.

Nie wiesz co oznacza słowo

Nie wiesz co oznacza słowo totalitaryzm. Chodzi o porozumienia zbiorowe, które są normalną formą negocjacji pomiędzy pracownikami a pracodawcami i są standardową drogą do polepszania bytu pracowników. Tą drogą właśnie wypracowano wyższy poziom życia w Irlandii i wielu innych krajach na Zachodzie. Ci biedniejsi, którzy niby mają poprawić swój los - pozostaną biedni jeśli będą akceptować najniższe zarobki. A ci bogatsi, zbiednieją do poziomu biedniejszych.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.