Daniel Grinberg - Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej 1870-1914 [PL] [PDF]

Świat | Pliki PDF | Ruch anarchistyczny

 Daniel Grinberg - Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej 1870-1914 PL PDFNiniejsza książka powstała na podstawie pracy habilitacyjnej prof. Daniela Grinberga. Ambicją autora, było ukazanie anarchizmu ― w całej złożoności i różnorodności ― takim, jakim był w istocie; we właściwych proporcjach, nie pomijając stron ciemnych czy wstydliwych, ale też nie zapominając o jego teoretycznym i praktycznym dorobku zachowującym do dziś aktualność.

Pobierz: Daniel Grinberg - Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej [PL] [PDF]

Wymaga to wkroczenia na obszary penetrowane przez naukę historyczną stanowczo zbyt rzadko. Ogromna większość dotychczasowej literatury przedmiotu koncentruje się na wątkach ideologicznych okraszonych elementami biografii kilku czołowych teoretyków oraz sugestywnymi opisami zamachów. Podejście tego rodzaju zamazuje całkowicie społeczny wymiar anarchizmu i ― co gorsza ― sprzyja pośrednio zakorzenianiu się fałszywych stereotypów. W odróżnieniu od prac z tego nurtu prezentowana rozprawa dotyczy zasadniczo anarchizmu jako ruchu społecznego, z wszystkimi konsekwencjami takiego wyboru.

Wypada więc z góry uprzedzić czytelników, że nie znajdą tu żelaznych punktów repertuaru wielu innych publikacji: omówienia konfliktu między Marksem a Bakuninem, sprawy Nieczajewa, rozbudowanych opisów krwawych zamachów bombowych, życiorysu Ravachola itp. Co więcej, tradycyjny model historii anarchizmu rozumianej jako chronologiczny wykład wydarzeń zastąpiony został ujęciem problemowym. W ten sposób, za cenę nieuchronnego powtarzania się niektórych wątków występujących w coraz to nowych kontekstach, można było przedstawić sprawy zazwyczaj przez historyków anarchizmu pomijane. Pozwoliło to również uniknąć istotnego przy podejściu diachronicznym niebezpieczeństwa dopatrywania się ciągłości poczynań tam, gdzie jej w rzeczywistości nie było.

Analiza anarchizmu jako ruchu społecznego wymagała zarazem szerszego niż zazwyczaj uwzględniania elementów z zakresu pokrewnych nauk społecznych ― socjologii, politologii czy psychologii. W nowocześnie pojmowanej humanistyce takie łączenie aspektów, sprzyjające zintegrowanemu ujęciu tematu, powinno stanowić regułę.

Przyjęte ramy czasowe, lata 1870 -1914, odpowiadają z grubsza okresowi szczytowego rozkwitu ruchu anarchistycznego w Europie, choć, naturalnie ― nie są wolne od pewnej dozy arbitralności. Tendencje antyautorytarne w ruchach społecznych lat sześćdziesiątych XIX w. zarysowały się stosunkowo wcześnie, lecz ich krystalizacja przeciągnęła się do końca 1872 r. Za wyborem roku 1870 przemawia fakt, że wtedy właśnie uformowała się opozycja antyautorytarna w łonie Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników.

Druga cezura wiąże się bezpośrednio z wybuchem I wojny światowej, która ― wyłączając Płw. Iberyjski ― zadała ludziom spod znaku czarnego sztandaru cios znacznie potężniejszy niż wszystkie dotychczasowe represje razem wzięte. Nigdy już później nie odzyskali po nim dawnego wigoru. Ramy terytorialne ― Europa Zachodnia ― są naturalną konsekwencją skali powiązań łączących aktywistów ruchu z tego obszaru. Pomimo zróżnicowanych warunków istniejących w poszczególnych krajach, anarchizm w całej Europie Zachodniej rozwijał się w zbliżonym rytmie, stykał się z podobnymi problemami i znajdował na nie podobne odpowiedzi. Zupełnie inaczej przedstawiała się natomiast jego sytuacja na terenie Austro-Węgier czy Cesarstwa Rosyjskiego, gdzie na dobrą sprawę rozwinął się dopiero w wieku XX, zaś styl działania grup odbiegał od wzorca z Zachodu. Całościowe ujęcie ruchu anarchistycznego, od Hiszpanii po Niemcy i od Wysp Brytyjskich po Płw. Apeniński, umożliwia spojrzenie porównawcze, którego tak brakuje niektórym monografiom poświęconym wybranym wycinkom terytorialnym...
Podstawą źródłową prezentowanej rozprawy są materiały ze zbiorów Maxa Nattlaua, Elisée Reclusa i Jamesa Guillaume'a przechowywane w Międzynarodowym Instytucie Historii Społecznej w Amsterdamie ― jednej z największych tego rodzaju placówek na świecie ― oraz archiwalia składające się na spuściznę po anarchizmie francuskim czasów belle époque z Archives Nationales w Paryżu. Istotne uzupełnienie tych zasobów stanowiły roczniki czasopism, druki ulotne oraz trudno dostępne książki i broszury ze zbiorów British Museum, Bibliothèque Nationale, Musée Sociale i Maison des Sciences de l'Homme (Paryż). Materiały te, pomimo luk i dysproporcji, pozwalają wyrobić sobie miarodajny pogląd na dokonania anarchistów w całej Europie Zachodniej.

Całość książki składa się z trzech części, kolejno analizujących anarchizm jako przedmiot badań i wyobrażeń, jako ideologię i jako, ruch społeczny. Część pierwsza omawia źródła i literaturę przedmiotu, jak również jego odbicia w twórczości artystycznej. Rozdziały następne poświęcone są zróżnicowaniu i przemianom ideologii libertarnej (anarchistycznej ― w tekście książki oba słowa o prawie identycznym znaczeniu i zbliżonej aurze emocjonalnej używane są wymiennie) na tle ogólnych przemian ruchu. Wreszcie część trzecia ― najważniejsza ― zajmuje się takimi problemami, jak geneza i typologia ruchu anarchistycznego, jego formy organizacyjne, strategia i taktyka działania, metody propagandowe czy kontakty ze światem zewnętrznym; zawiera charakterystykę działaczy na poziomie elit przywódczych oraz przeciętnych aktywistów; omawia typowe dla nich dziedziny aktywności.

Polecamy także:
Naomi Klein - No Logo [PL] [PDF]

Po co się dublujecie, skoro

Po co się dublujecie, skoro to już było na innej stronie: http://www.anarchista.org/node/120 - na marginesie warto podawać źródła jak CIA czerpie teksty i pliki z nieswoich zasobów.

na marginesie, proszę:

na marginesie, proszę: http://torrenty.org/torrent/478032

fajnie, że na anarchista.org było już prawie rok temu, jednak ja na przykład nie wiedziałem...

---
rr

Mozna kupic ta ksiazke w

Mozna kupic ta ksiazke w wersji normalnej (papierowej)?

Na allegro lub w

Na allegro lub w antykwariatach

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

glownie na aukcjach

glownie na aukcjach internetowych

Jestem w stanie zeskanować...

Jestem w stanie zeskanować Książkę "Radosława Antonówa /Pod Czarnym Sztandarem - Anarchizm w Polsce po 1980 roku"
Jeśli ktoś nie czytał.

Pod Czarnym Sztandarem - Anarchizm w Polsce po 1980 roku

Pod Czarnym Sztandarem - Anarchizm w Polsce po 1980 roku

Jak jesteś w stanie to zeskanować to super zaoszczędziłbyś mi sporo czasu. Tak że jak możesz to daj znać gdy skończysz to wrzucę ją na anarchista.org. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, by ta pozycja ukazała się również na CIA, bo tu przecież chodzi o krzewienie wiedzy o anarchizmie a nie jakieś chore zbijanie kapitału politycznego.
Tak więc proszę o kontakt na maila hooltaj83@o2.pl

kiedyś było można na bank

kiedyś było można na bank kupić, poszukaj na allegro lub w najbliższej bibliotece anarchistycznej ;)

Proponowałbym, aby zamiast

Proponowałbym, aby zamiast tracić czas na skanowanie książek już wydanych, zająć się pracą mniej odtwórczą i postarać się wydać coś samemu.

Nie każdy ma dostęp do

Nie każdy ma dostęp do starych książek, których nakład się wyczerpał, więc takie inicjatywy mają sens.

No może miałby gdyby

No może miałby gdyby nowych książek wychodziło dużo i nie było by z tym problemów to miało by sens. Zresztą akurat Grinberg, czy tym bardziej Antonów do ruchu anarchistycznego nie wnoszą zbyt wiele.

Ksiązka ma dużą wartość

Ksiązka ma dużą wartość poznawczą dla młodych anarchistów

A co mają wnosić? :) To

A co mają wnosić? :) To nie anarchiści, nie teoretycy anarchizmu, tylko rzetelni historycy i znawcy ruchu.

Polecam jeszcze: Herman Rappaport, Anarchizm i anarchiści na ziemiach polskich do 1914 roku

Aczkolwiek do tego potrzeba już większej dawki sceptycyzmu.

nie żartuj z Antonowem...

no jak Antonów jest "rzetelnym historykiem i znawcą ruchu" to ja jestem księciem!
książka Antonowa jest słaba, ale ostrzegam wszystkich przed totalną słabizną jaką
jest książka kolejnego "rzetelnego historyka i znawcy ruchu" W. Kołodzieja "Anarchizm"

Książka Grindberga nie

Książka Grindberga nie jest oczywiście pozycją wybitną. Bo taką być nie może. Jest to ogólne opracowanie przeznaczone dla studentów.

Jednak jak na polski grunt i spośród polskich autorów - spośród wszystkich naukowych opracowań - jest bez wątpienia najlepszą pozycją i ogólnie szeroko traktującą anarchizm (jako ideologię i ruch społeczny/polityczny). I naprawdę wielką szkodą jest to, że od momentu wydania pracy nie było jej wznowień (nie jestem na 100% pewny). Jest to po prostu rzetelna i solidna pozycja.

Nie oznacza to oczywiście, że nie istnieją inne dobre pozycje. Np. polecam niewspominanych tutaj "Prekursorów Nowej Lewicy" M. Waldenberga (dostać tego poza bibliotekami naukowymi nie można już).

Odnośnie Kołodzieja to podobnie ostrzegam przed jego pracą. Książka jest po prosta słaba, nie solidna, a w dodatku droga (do nabycia w księgarniach).

Nie ulega to jednak wątpliwości, że w Polsce publikacji poświęconych anarchizmowi jest jak na lekarstwo. Dobrych można wyliczyć na palcach jednej ręki. Ruch, ideologia, etc. jest praktycznie nie opisany. Pod względem naukowym znajdujemy się w czarnej dupie. Zupełne przeciwieństwo Zachodniej Europy. Przykładowo w takich Niemczech, gdzie ruch anarchistyczny był oczywiście znacznie silniejszy niż w Polsce, ale mimo wszystko nie stanowił ogromnej siły politycznej, praktycznie od A do Z jest on opisany na poziomie naukowym (w tym historycznym), publicystycznym (do tego stopnia, że opisane są nawet kierunki migracji niemieckich anarchistów po przejęciu władzy przez nazistów).

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

zgadzam się !

faktycznie książkę Grinberga można uznać za najlepszą-najciekawszą w polsce
jest jeszcze Laskowski i mało znana książka Pawła Malendowicza "Polski ruch
anarchistyczny wobec współczesnych wyzwań politycznych" ( Piła 2007 )
z tego co wiem to Bractwo Trojka posiada dosłownie ostatnie dostępne
egzemplarze tej książki

a "Pod czarnym

a "Pod czarnym sztandarem:
anarchizm w Polsce po 1980 roku" ? ponoć też dobre

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.