Demonstracja antytarczowa w Słupsku - relacja na żywo
W sobotę 29 marca do Słupska przyjechali demonstranci z całej Polski by protestować przeciwko instalacji elementów amerykańskiej Tarczy Antyrakietowej w Redzikowie.
Fotografie | Ulotka rozdawana na demonstracji
RELACJA NA ŻYWO
19.00 - osoba zatrzymana po g. 17.00 dostała mandat w wysokości 650 zł "za zaśmiecanie i przeklinanie".
18.30 - Nasz reporter otrzymał informację, że pod koniec protestu zatrzymano pod główną bramą w Redzikowie jeszcze dwie osoby. Jedna z nich poniosła w wyniku tego obrażenia. Obie osoby zostały już zwolnione.
17.15 - na ulicy Tuwima w Słupsku zatrzymano jedną osobę, która według świadków zachowywała się spokojnie, pretekstem mogło być trzymane w ręku piwo. Osoba ta została przewieziona na komisariat (nie wiadomo który). Policjanci z nieoznakowanego, siwego samochodu na gdańskich numerach rejestracyjnych dodatkowo grozili znajomym zatrzymanego: "macie się zamknąć bo i was aresztujemy".
16.35 - manifestacja powoli się kończy. Trwają ostatnie rozmowy z mieszkańcami i rozdawanie ulotek. Większość osób zmierza już w kierunku Słupska.
16.20 - nastąpiło kilka symbolicznych prób sforsowania bramy. Kilkudziesięciu policjantów ustawiło się przed nią z tarczami i psami.
16.10 - do demonstracji pod bramą dołącza coraz więcej mieszkańców Redzikowa - teraz jest już kilkadziesiąt osób z tej miejscowości w różnym wieku, także rodzice z dziećmi.
15.55 - manifestacja, po przejściu przez Redzikowo, dotarła do głównej bramy. Kilku mieszkańców Redzikowa przyłączyło się do marszu. Protestujący wieszają transparenty antytarczowe na bramie i skandują "Redzikowa nie oddamy".
15.35 - demonstranci idą w kierunku głównego wejścia do bazy.
15.30 - prewencja z tarczami próbuje usunąć manifestantów z terenu bazy. Protestujący wycofują się powoli na z góry upatrzone pozycje
15.25 - protestujący ominęli barykadę i dostali się na teren bazy
15.20 - protestujący dotarli do bocznego wejścia do bazy, które jest zablokowane drzewami i drutem kolczastym. Za tą barykadą stoją samochody policyjne
15.15 - manifestanci są już w pobliżu Redzikowa i kierują się do wejścia do bazy wojskowej. Na drodze pojawiło się kilkanaście ciężkich wozów policyjnych i polewaczka, które także zmierzają do bazy. Do demonstracji próbowało wmieszać się dwóch tajniaków-prowokatorów, ale zostali zdemaskowani.
15.05 - policjanci zatrzymali na chwilę pochód w celu "poinformowania uczestników jak mają poruszać się w kolumnie na jezdni".
15.00 - nad maszerującymi krąży helikopter policyjny. W pobliżu pojawił się także nieoznakowany mikrobus do nagrywania protestujących
14.35 - manifestanci maszerują w strugach deszczu. Będą w Redzikowie za kilkadziesiąt minut. Część osób dotrze na miejsce samochodami
14.20 - zwarta kolumna ok. 200 protestujących wyruszyła w kierunku Redzikowa, gdzie ma powstać element tarczy antyrakietowej
14.15 - W demonstracji brało udział ok. 1000 osób. Część demonstrantów wybiera się obecnie do Redzikowa, aby kontynuować protest.
14.05 - marsz powrócił do punktu wyjścia, czyli pod Ratusz. Manifestanci skandują: Drogi tato, droga mamo, nie chcę w Słupsku Guantanamo.
13.55 - demonstracja ruszyła spod Dworca PKP. Ludzie maszerują teraz ul. Wojska Polskiego.
13.45 - nasz reporter dowiedział się, że pod Ratuszem pozostała niewielka grupka złożona z członków Młodych Socjalistów i Zielonych 2004, którzy "obrazili się" na organizatorów demonstracji za to że zakazali im eksponować loga partyjne.
13.40 - długi sznur demonstrantów dotarł do Dworca PKP. Kilkudziesięciu policjantów obstawiło dworzec, ale jest na razie spokojnie. Graja połączone siły poznańsko-trójmiejskiej samby. Ludzie skandują: "Nie bushować w Redzikowie".
13.30 - trwa przemarsz ulicami Słupska. Nasz korespondent informuje, że wielu przechodniów w różnym wieku spontanicznie przyłącza się do demonstracji
13.15 - demonstranci przemieszczają się uliczkami centrum, obecnie znajdują się na Starym Rynku. Gra grupa samby, ludzie skandują: Nic o nas bez nas; Bez tarczy bez wojen jesteśmy za pokojem; Tarcza w Słupsku - wrzód na dupsku; USA - Ha, ha, ha. Jedzie także samochód z nagłośnieniem, więc demonstracja zwraca na siebie uwagę.
13.10 - Ruszył marsz ulicami Słupska. Na czele wspomniany Marsz kajdaniarzy w którym na łańcuchu trzymanym przez George W. Busha idą Donald Tusk i Jarosław Kaczyński z tarczą antyrakietową, za którymi przykuci do łańcucha idą robotnicy. Całość konwojowana jest przez Władimira Putina z karabinem
13.00 - trwają przygotowania do "Marszu kajdaniarzy" realizowanego przez osoby ze Stowarzyszenia "Kolektyw Autonomistów"/Federacji Anarchistycznej Toruń
12.45 - rozdawany jest ciepły posiłek w ramach akcji Jedzenie Zamiast Bomb
12.35 - Po napomnieniu ze strony organizatorów Zieloni 2004 zwinęli flagi ze swoim logo, jednak Młodzi Socjaliści nadal trwają przy swoich
12.30 - kolejni przemawiający: Jakub Gawlikowski ze Związku Syndykalistów Polski, Maciej Muskat z Greenpeace, Piotr Ciszewski z Lewicowej Alternatywy, Filip Ilkowski z Inicjatywy Stop Wojnie, a także mieszkańcy Słupska
12.25 - trwają przemówienia, m.in. wystąpił przedstawiciel ruchu antytarczowego z Czech
12.15 - do mikrofonu podszedł zwolennik tarczy antyrakietowej i próbował przekonywać zgromadzonych, ale został "wybuczany"
12.10 - Na transparentach widnieją takie hasła jak: Precz z tarczą, parasole wystarczą; Ani kroku dalej w wyścigu zbrojeń; Wasza tarcza - nasze zagrożenie; Nie chcemy być tarczą USA
12.00 - Grupa 200 aktywistów z dworca dotarła pod Ratusz. Wiec został otwarty. Młodzi Socjaliści i Zieloni 2004 nie uszanowali prośby organizatorów o nie eksponowanie swoich nazw partyjnych ("no logo").
11.55 - Pod słupskim Ratuszem na placu Zwycięstwa zgromadziło się kilkaset osób w dużym stopniu "zwykłych" mieszkańców.
11.50 - Nasz korespondent informuje, że ok. 200 osób przemieszcza się z dworca w kierunku Ratusza, gdzie ma rozpocząć się zgromadzenie. Grają bębniarze.
Według ostatnich sondaży około 60 procent mieszkańców Słupska i okolic jest przeciwko amerykańskiej bazie w Redzikowie.
Pikiety solidarnościowe z polską akcją odbędą się pod polskimi ambasadami w Pradze, Waszyngtonie, Londynie, Dublinie, Berlinie i Hamburgu oraz pod wojskową bazą w Fylingdales w Wielkiej Brytanii.