Demonstracja górników pod kopalnią Halemba-Wirek
W demonstracji w środę 23 czerwca, która trwała przeszło godzinę, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich górniczych związków.
- Nasze przesłanie było jasne: nie ma i nie będzie zgody związków zawodowych na likwidację kopalń, w tym kopalni Halemba-Wirek! - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Wręczono przedstawicielom zarządu Kompanii Węglowej plan ratunkowy dla Halemby-Wirka i teraz ruch jest po stronie zarządu spółki. Czekamy na rozmowy z zarządem o przyszłości Kompanii i poszczególnych kopalń.
Górnicy cały czas obawiają się o miejsca pracy w górnictwie, w tym m.in. o dalszy los kopalni Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej, która może zostać zlikwidowana (w 2009 roku kopalnia ta zatrudniała 4,7 tys. osób).
- Trwają odpowiednie analizy, nie ma jeszcze żadnych decyzji dotyczących kopalni Halemba-Wirek - mówi dla portalu wnp.pl Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. - Tych decyzji można się spodziewać w ciągu najbliższych tygodni.
Sama demonstracja przebiegała w hałasie. Nie brakowało okrzyków i huku petard.
- Jeżeli zarząd Kompanii nie potrafi opracować programu dla kopalni Halemba-Wirek, to wyręczyli go związkowcy - mówi dla portalu wnp.pl Przemysław Skupin z Sierpnia 80. Dziś wszyscy, jako związki, byliśmy razem, bo chodzi o wspólną sprawę, o obronę miejsc pracy i obronę kopalń. Obecny zarząd Kompanii tylko szkodzi tej spółce. Przypomnę, że związki były przeciwne powołaniu centrów wydobywczych, a jednak one powstały, tylko potęgując chaos. Dziś wszyscy widzą, że te centra wydobywcze się nie sprawdziły. Były głosy, by uśpić wydobycie w kopalni Halemba-Wirek. My zatem proponujemy, by to zarząd Kompanii poszedł spać, wówczas przynajmniej niczego nie popsuje.
Związkowcy zgodnie zaznaczają, że jedynym kryterium likwidacji kopalń jest sczerpanie złoża. Wskazują, że w przypadku kopalni Halemba-Wirek koncesja na wydobycie obowiązuje do 2021 roku.
(wnp.pl)