Faszyści w resorcie edukacji

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Rasizm/Nacjonalizm

Mimo że nowy minister edukacji Roman Giertych nie chce mówić o planowanych roszadach w ministerstwie, IAR dowiedziała się nieoficjalnie, że na wszystkie stanowiska wiceministrów zostaną powołane osoby z LPR, związane z Młodzieżą Wszechpolską.

Wszystko wskazuje na to, że z resortu odejdą wszyscy dotychczasowi wiceministrowie. Niemal pewna jest dymisja Jarosława Zielińskiego, głównego ideologa PiS w dziedzinie edukacji. Jego miejsce miałby zająć Wojciech Wierzejski z LPR. Stanowisko straci też zapewne Stanisław Sławiński, a pozostali podsekretarze stanu przejdą razem z dotychczasowym ministrem Michałem Seweryńskim do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

aktualizacja

Z GW
Nikt z Młodzieży Wszechpolskiej nie wejdzie do resortu - oświadczył Roman Giertych. Wczoraj objął Ministerstwo Edukacji i obiecał nauczycielom walkę o podwyżki. Dyrektorzy szkół nie chcą takiego ministra
- Nie chciałbym, by w ramach światopoglądu, który prezentuje Młodzież Wszechpolska, były chowane moje dzieci - tak w Radiu Zet wicepremier Ludwik Dorn (PiS) zareagował na doniesienia, że do MEN przyjdą wszechpolacy.

Wcześniej politycy LPR obstawiali, że wiceministrem zostanie Wojciech Wierzejski, prawa ręka Giertycha i b. szef wszechpolaków. Marek Kotlinowski z LPR mówił: - Roman Giertych chce mieć u boku ludzi, do których ma zaufanie.

Ale wczoraj Giertych ogłosił, że na razie nie wymieni wiceministrów. - I nie planuję nikogo z Młodzieży Wszechpolskiej.

Wszechpolaków w MEN nie chciał PiS. Dorn mówił w "Zetce", że nie życzy sobie "nadania całemu kierownictwu resortu radykalnego wyrazu ideowego" ani "krucjaty" w oświacie.

Wiceszef PiS Adam Lipiński: - Oczekujemy merytorycznych kandydatur, niekoniecznie polityków z pierwszego szeregu.

Inny poseł PiS: - Część poglądów Młodzieży Wszechpolskiej jest nie do zaakceptowania, zwłaszcza w MEN. Nie można z dzieci robić żołnierzy.

Giertych uspokajał: - Nie mam zamiaru wprowadzać ideologii do szkół.

- Chcemy, by szkoła uczyła patriotyzmu. Byśmy pokazywali - jak pisał Jan Paweł II - pamięć i tożsamość - mówił. Zapewnił, że będzie walczył z narkotykami i przemocą w szkołach.

Jako priorytet przedstawił podwyżki dla nauczycieli w przyszłorocznym budżecie. Chce o to "stoczyć walkę na argumenty" z minister finansów Zytą Gilowską. Konkretów unikał.

Sławomir Broniarz, szef ZNP: - To próba uspokojenia wzburzonego środowiska. Nauczyciele czekają na podwyżki. Ale prace nad budżetem są zaawansowane i nie wierzę, że to się uda.

Dziś koalicjanci mają dzielić teki wiceministrów. Także w MEN. Czy wiceministrem pozostanie Jarosław Zieliński z PiS, który odpowiada za szkoły? Zieliński: - Nie wiem, czy będę mógł realizować swoje zamierzenia. Czekają mnie rozmowy z kierownictwem partii i ministrem Giertychem.

Z LPR płyną różne wieści. Gdy ucichło o Wierzejskim, pojawiły się nowe nazwiska: Zbigniewa Jacyny-Onyszkiewicza (w poprzedniej kadencji poseł LPR, teraz wykładowca na UAM, proponuje np. monitoring w szkołach, by utrudnić wstęp dilerom) oraz Mirosława Orzechowskiego (poseł, wcześniej wiceprezydent Łodzi). A Radosław Parda, wszechpolak, wcześniej typowany do MEN, trafi być może do Ministerstwa Sportu.

Przeciw nominacji Giertycha zaprotestowało wczoraj Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, największa organizacja dyrektorów szkół, ma 1700 członków. W liście do prezydenta i premiera wytknęli ministrowi brak kompetencji. I to, że ma "poglądy skrajnie narodowe, antyeuropejskie i niesprzyjające tolerancji".

nazistowska szkoła

Witam.
Co by sie nie rozpisywać za długo.Nie chce by moje dzieci uczyli na polskim Main Kampf jako lektury.Będą bez żadengo wykształcenia ale normalne.Poza tym wszyscy ci cwaniacy z wytatułowanymi swastykami powinni wiedzieć ze za rozpowszechnianie takich rzeczy i obnoszenie sie z nimi grozi wyrok sądowy od 3 lat wiezienia jeśłi sie nie myle.Szkoda że policja bierzez łapówki zamiast zajac sie obowiązkiami!!!!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.