Gap wykorzystuje dzieci!

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Ubóstwo

Dzieci w wieku od 10 do 13 lat pracują za darmo po 16 godzin dziennie nad zimową kolekcją odzieżowej firmy Gap - informuje brytyjski "The Observer". Dziesięcioletni chłopiec pracował w obskurnej fabryce, w której produkowano ubrania dla sklepów sieci Gap w Europie i Stanach Zjednoczonych. Inny chłopiec, dwunastolatek, powiedział dziennikarzom, że, by zmusić ich do wyższej wydajności, szefowie stosowali wobec nich przemoc.

Właściciel fabryki kupił dzieci od ich rodziców. Wytłumaczył, że muszą ciężko pracować, żeby spłacić pieniądze, za które je kupiono. Jednak kilkoro dzieci za cztery miesiące pracy nie dostało ani rupii. Szefowie powiedzieli im, że dopiero się uczą.

To nie pierwszy przypadek, kiedy na jaw wychodzą fakty o wykorzystywaniu dzieci w fabrykach podproducentów Gapa. Od 2004 roku, gdy po raz pierwszy opinia publiczna dowiedziała się o tym procederze. Gap nie jest też jedyną firmą, która wykorzystywała dzieci w zakładach podproducentów. Do innych firm należały też Nike, Reebok czy Esprit.

- Większość firm pokroju Gapa jest tnie koszty bez zastanawiania się nad konsekwencjami. - powiedział Bhuwan Ribhu, indyjskiego adwokata i działacza "Global March Against Child Labour" [Globalnego Ruchu Przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci w Pracy] - Powinni już wiedzieć, co oznacza zmawianie produktów u podproducentów w Indiach - mówi prawnik. Dodaje, że konsumenci powinni zadać sobie pytanie, jakim cudem płacą relatywnie niewielkie pieniądze za np. ręcznie wyszywane koszulki i kto zgadza się pracować za tak niską płacę. - Czy ta koszulka nie jest poplamiona potem pracujących nad nią dzieci?. Na takie pytanie powinni sobie odpowiedzieć. - mówi Bhuwan Ribhu.

źódło: gazeta.pl

Oczywiście firma teraz

Oczywiście firma teraz obiecuje, że "już nie będzie", ale za pół roku wróci do tego procederu, jak to wielokrotnie już się zdarzało. Niestety konsumenci nadal będą szukać jak najtańszego towaru, a producenci jak najtańszej siły roboczej. Taka jest logika kapitalizmu. Jedynie zmiany systemowe mogą coś zmienić, obalenie kapitalizmu i oparcie gospodarki na innych zasadach. Żadne bojkoty na dłuższą metę tego nie zmienią niestety.

popieram cie Xavier.Ale same

popieram cie Xavier.Ale same informowanie konsumentow tez jest wazne i jest to jeden z krokow ku zmianie systemowej.
A oprocz bojkotu- mozna takze zastosowac, wedlug mnie skuteczniejsze rzeczy-niszczenie reklam i witryn sklepowych danego producenta, albo po prostu kradzieze ciuchow (dana firma nic na tym nie zarabia a ty masz co zalozyc albo sprzedac i wydac hajsik na kolejne akcje).

akcje bezposrednie na taka

akcje bezposrednie na taka skale niczego nie zmieniaja, jak rozjebiesz witryne to uderzy to po kieszeni ochrone czy kogos kto nie ma z tym nic wspolnego, a jumajouc ciuchy zabuli kasjerka ktorej nie zgadza sie bilans.
Xavier mowisz o obaleniu kapitalizmu nie podajac innego zamiennika gospodarczego, rozjebac mimo ze trudno to i tak najlatwiej, trudno jest poprawic czy podac inne lepsze realne rozwiazania

Nie prawda.Nie uderzasz

Nie prawda.Nie uderzasz ochrony po kieszeni-bo niby dlaczego oni maja placic? Placi firma i dodatkowo szklarz ma zarobek.Pozatym podnoszona jest skladka ubezpieczeniowa na ta szybe, wiec firma znowu placi wiecej.
Ochrona jest od ochorny a nie od wyplacania ubezpieczen...

Podobnie z pania kasjerka-pracowalem w paru sklepach podobnych sieci.Zaden pracownik nie placi za nie z wlasnej kieszeni. Jest to nawet niezgodne z kodeksem pracy.Sam podpieprzalem z tamtad zeczy i nigdy nic nie musialem placic :)

PRAWDA

Ludzie powinni bojkotowac ten sklep i nie tylko ten !!!!Mieszkam w Kanadzie tutaj ludzie to gorzej niz konie ciagna swoje wozki i nikogo nic nie obchodzi niestety sa tak pusci i glupi,ze az wstyd!!!Nie mozna z niczym wyjsc na ulice bo zaraz cie zamkna bo dyskryminacja lub rasizm lub cos innego koszmar!!!!Wspolczuje tym biednym ludziom!!!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.