Gaz łupkowy: pierwsza krytyczna analiza polskich geologów. Waży się los wód mineralnych w Muszynie i Piwnicznej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Pracownicy naukowi krakowskiej AGH, prof. Andrzej Szczepański i prof. Józef Chowaniec, wydali negatywną opinię na temat projektu poszukiwań gazu łupkowego w dolinie Popradu, która obfituje w wody mineralne (Muszyna, Piwniczna).

Swoją opinię argumentują tym, że nawet mało inwazyjne badania metodą sejsmiczną (wzbudzanie drgań podłoża skalnego) może doprowadzić do zniszczenia źródeł wód mineralnych, uruchomienia osuwisk i pękania budynków.

W ostatniej chwili odwołano zaplanowane na zeszły wtorek spotkanie w Ministerstwie Środowiska dotyczącego pozwolenia na poszukiwanie gazu łupkowego w dolinie Popradu. Spotkanie zostało przełożone na dziś. Od rozmów geologów z inwestorem może zależeć los wniosku koncesyjnego na poszukiwanie złóż gazu łupkowego.

Jan Golba, burmistrz Muszyny, na której terenie inwestor chce szukać gazu, potraktował poważnie ostrzeżenia naukowców i wyraża niezadowolenie z faktu, że pominięto władze Muszyny jako stronę w postępowaniu w sprawie koncesji, jednak zapowiada niezgodę na pracę wydobywcze. Niestety w sprawie samych poszukiwań władze miejscowości mają jedynie głos opiniodawczy.

Istnieją przykłady z Polski i zagranicy, które potwierdzają krytykę naukowców i obawy burmistrzów. W tym roku w Rogowie drgania sejsmiczne doprowadziły do zanieczyszczenia wód gruntowych i popękania ścian domów na etapie poszukiwań. Geofizyka Toruń prowadząca prace dla koncernu Chevron nie przyznała się do winy. Stwierdziła, że "nie ma dowodów, iż woda wcześniej była czysta".

Wydobycie gazu łupkowego zostało zakazane w wielu regionach świata, od amerykańskich stanów Pensylwania i Nowy Jork, przez Francję po RPA. Zakazy motywowano katastrofalnym wpływem na zasoby wodne. Jak się szacuje, Polska ma największe zasoby łupków w Europie.

Źródło: Gazeta Krakowska

73% Polakow jest za

73% Polakow jest za wydobywaniem gazu lupkowego w Polsce; 56% poparloby wydobycie w poblizu swojego miejsca zamieszkania; 42% uwaza wydobycie za nieszkodliwe dla zdrowia ludzi, 43% za nieszkodliwe dla srodowiska naturalnego - http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_112_11.PDF

Gaz-Szwindel, Gaz-Geszeft

Gaz Łupkowy to ZBRODNIA. Postawiona na MEGA - OSZUSTWIE!!!
ZBRODNIA dla ziemi, wody powietrza i wszystkich istot żywych.
Nie tyle sam, gaz co bandycka metoda jego wydobywania (Fracking-Szczelinowanie),która mimo swej niezwyklej toksyczności, inwazyjności fizycznej i chemicznej została w USA- OD SAMEGO POCZĄTKU Ery Przemyslowego Wydobycia tego Gazu - WYŁĄCZONA (jako jedyna gałąź gospodarki USA) - spod KONTROLI amerykańskiego PRAWA (Ustawy o Ochronie Wody Pitnej, Ust. O Czystym Powietrzu, Ust. O Czystej Wodzie, i wielu innych chroniących ludzi przed Skażeniami Przemysłu) .
Frakturing – Proces Wydobywania Gazu Łupkowego stał się tym samym - N I E K O N T R O L O W A L N Y. Czyli a priori – całkowicie BEZKARNY
D L A C Z E G O ? ? ? ! ! !
Owego Wyłączenia spod Kontroli Prawa – dokonała Prezydentura Busha / Cheneya - polityków związanych z gas-nafta lobby (Bush – z rodziny nafciarzy, a Dick Cheney -tuż przed objęciem fotela Vicepr. - BYŁ – u w a g a ! ! ! ! ! - PREZESEM GAS-Mega -KONCERNU HALLIBURTON, właściciela - P A T E N T U na Frakturing - Szczelinowanie (tę właśnie morderczą dla wody, ziemi i wszelkiego życia, hiper toksyczną - Technologię Wydobywania Gazu Łupkowego) .
W efekcie owej „Bush / Cheney/ Loophole” („Luki Prawnej Bush a/ Cheneya") zezwala się gas-koncernom na (uwaga!) -
- WPROWADZANIE - N I E Z A T W I E R D Z O N Y C H - SUBSTANCJI CHEMICZNYCH - B E Z P O Ś R E D N I O (sic!) – I – W – POBLIŻE WÓD GRUNTOWYCH (underground water) !!!!!!
Tak dla prywatnych zysków gaz – koncernów już 10 lat zatruwana jest amerykańska ziemia, woda i miliony Amerykanów, gdyz kolejni decydenci w USA współpracują z Gas-oil lobby (np. Obama , będąc jeszcze Kongresmanem –mimo, że Demokrata, zagłosował ZA tą Antyhumanitarną Republikańską „Bush / Cheney Loophole”). Wydaje się to nieprawdopodobne. A jednak to Prawda.
W 2006 r. J.Kaczyński, wielki orędownik Gazu Łupkowego, w czasie swej rządowej wizyty w USA – spotyka się głównie z Wiceprezydentem Dickiem Cheneyem (byłym Prezesem gas-oil -koncernu Halliburton). http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,4851523.html)
Powiedzmy, że WTEDY – mógł jeszcze nie znać Prawdy o Kulisach Gazu Łupkowego, ale DZIŚ?
O Tusku – szkoda gadać, kiedyś historia – wyjaśni, dlaczego MUSIAŁ oddać USA – polski gaz łupkowy ( za 1% wartości) - http://biznes.onet.pl/zloza-lupkowe-w-prezencie-dla-amerykanow,18567,321...

Od 1 styznia 2012 wchodzi w Zycie Nowa Ust. O Prawie Górniczym i Geologicznym , która wg opinii fachowców – czyni Polske - neokolonią surowcową dla Obcych Koncernów Wydobycie Gazu Łupkowego – wchodzi Wielką Falą jako….Wyższy Interes Publiczny ( przypominam – dla Polaków – 1% zysków ze zlóż!), który uprawnia do MASOWYCH W Y W Ł A S Z C Z E Ń Polaków - własciceli nieruchomości na Gaz-Szlaku.
W/W Ustawa N IE ZABEZPIECZA W NAJMNIEJSZYM STOPNIU - INTERESÓW POSLKI i POLAKÓW. Rolnikom, wlascicielom dzialek, którzy n ie będą chcieli sie zgodzic na zanieczyszczenia, konsekwencjie wierceń i propozycje zlożone im przez gas- koncerny ( a te mogą - D O W O L N I E - dyktować warunki!)- więc milionom Polaków, rolnikom, pechowcom z ojcowiznami na Szlaku Gas-Koncernów i wszystkim, którzy nie beda chcieli potulnie zgodzic sie na Wodę o Niewiadomym Skażeniu ( to już - nie tylko na terenach wierceń, ale - w ogóle w Polsce, gdyż zanieczyszczenia sięgają b. daleko, również przez np. dzikie wylewki Pluczki /w USA - nagminne!/), więc tym wszystkim, czyli - N A M - w.w Ustawa zaleca - sądy cywilne i procesowanie sie z prawnikami Gas-Koncernów)( http://www.polishclub.org/2011/05/13/prof-dr-hab-artur-sliwinski-zamach-...)
Chcąc poczytać sobie (niestety tylko po angielsku) – JAK GAZ-SZWINDEL ZACZĄŁ SIĘ W USA - Wbij w Google: "GASLAND - Dick Cheney poisons Your Drinking Water Too" (GASLAND - Dick Cheney zatruwa również Twoją Wodę Pitną

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.