Grecja: Krach gospodarczy spowodował wzrost popularności alternatywnych walut
W miejscowości Volos, położonej pomiędzy Atenami, a Salonikami, uruchomiony został system wymiany bezpieniężnej oparty na tzw. „alternatywnych jednostkach lokalnych”, po grecku znanych pod skrótem TEM. Do udziału w sieci przystąpiło już około 800 osób.
Dla mieszkańców, to nie tylko sposób rozwiązywania bieżących problemów finansowych, ale też sposób nawiązywania więzi lokalnych. Ludzie nadal mają do zaoferowania swoje usługi i towary, ale nie mają już pieniędzy, by realizować wymianę. W tej sytuacji idealnie sprawdzają się systemy oparte na idei alternatywnych jednostek (znane także w Polsce LETSy).
System został opracowany tak, by zapewnić ciągły obieg jednostek. Dlatego nikt nie może zgromadzić więcej niż 1200 TEMów (musi je wydać na zakup towarów i usług), a nikt nie może być winien więcej niż 300 jednostek (musi zacząć oferować usługi i towary). Firmy również mogą korzystać z tej sieci, oferując rozliczenia częściowo w klasycznym pieniądzu, częściowo w TEMach. Wynika to z faktu, że muszą pokrywać koszta zewnętrzne w Euro.
System działa w oparciu o oprogramowanie Open Source.
http://www.radicalsocialentreps.org/2012/07/open-source-currencies-on-th...