Grecja: Neofaszyści po wyborach pokazują swoje oblicze

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Wybory

Po podliczeniu głosów niedzielnych wyborów do Greckiego parlamentu okazało się, iż neofaszystowska organizacja Złoty Świt uzyskała 7% głosów, w związku z czym przypadnie jej 21 mandatów w parlamencie.

To pierwszy raz w historii, gdy ta skrajnie prawicowa partia o jawnie nietolerancyjnym i autorytarnym charakterze dostała się do parlamentu. Międzynarodowi obserwatorzy z niepokojem przyjmują ostatni wynik wyborczy Złotego Świtu. Tymczasem członkowie tego ugrupowania już dali wyraz swojej buty i poczucia wyniosłości.

Chodzi o incydent podczas konferencji prasowej zwołanej przez lidera partii Nikolaosa Michaloliakosa. Przed pojawieniem się na sali Michaloliakosa, rosły mężczyzna, członek partii, czekającym na lidera reporterom kazał wstać z miejsc „na znak szacunku”. Dziennikarze, którzy odmówili, byli wypraszani z sali.

Oliver Vujovic, sekretarz generalny Organizacji Mediów Europy Południowo-Wschodniej (SEEMO), powiedział, że jest bardzo zaniepokojony rozwojem sytuacji. - Wszystkie partie powinny szanować zasady demokracji i wolność mediów - podkreślił. - Mam nadzieję, że te incydenty pozostaną w odosobnieniu - dodał.

Członkowie Złotego Świtu, wykorzystując rosnące niezadowolenie społeczne, próbują skierować złość obywateli na środowiska imigranckie, w nich upatrują przyczyn pogłębiających się kłopotów finansowych kraju. Złoty Świt wznosił przed wyborami hasła antyimigranckie, m.in. "Grecja dla Greków".

Grecki dziennikarz pracujący dla jednej z polskich rozgłośni radiowych relacjonuje:

- Sukces Złotego Świtu to szok i dla wielu Greków to powód do ogromnego wstydu. Ta partia, oprócz tego, że głosi poglądy neofaszystowskie i wychwala Adolfa Hitlera, przed wyborami rozdawała paczki z żywnością itp. Do tego obiecywała Grekom, że "zrobi porządek" z nielegalnymi imigrantami.

Poniżej nagranie z zajścia przed konferencją Złotego Świtu.
http://www.youtube.com/watch?v=4fTPQK-pDhs&feature=player_embedded

Dobre! Nazizm powraca! I to

Dobre! Nazizm powraca! I to w formie parlamentarnej. Już nie wystarczą potyczki uliczne. Trzeba jeszcze opanować babilon. Nostradamus miał rację z 2012 rokiem. Wiadomo już z czego wybuchnie trzecia wojna światowa. Jakieś naziole będą chcieli opanować świat. Tak samo jak htlerowskie niemcy. Łatwo to sobie wyobrazić. Przecież historia lubi się powtarzać.

Pan z wąsem jest świetny,

Pan z wąsem jest świetny, a logo wcale nie przypomina kubistycznej wersji swastyki.

z tą swastyką to nie

z tą swastyką to nie szalej, bo to jest akurat dość typowy grecki wzorek

Wzór na szarej fladze

Wzór na szarej fladze przypomina meander, który był powszechnym zdobieniem w starożytnej Grecji. Bardziej mnie zastanawia co jest na czerwonej fladze, z tej perspektywy prędzej ten symbol wygląda na jakąś swastykę.

zakładam, że

Opakowanie się zmieniło

Opakowanie się zmieniło

"Dziennikarze, którzy

"Dziennikarze, którzy odmówili, byli wypraszani z sali" - czyli byli tacy co nie odmówili, ciekawe dlaczego?

wstawali żeby zrobić

wstawali żeby zrobić lepsze zdjęcie albo żeby bliżej mikrofon podstawić ;\

to jest chore

czekac tylko jak u nas takie sytuacje beda mialy mijesce!!!

Przecież u nas radykalna

Przecież u nas radykalna endecja weszła kilka lat temu do Sejmu, do Europarlamentu z kilkunastoprocentowym poparciem, a jej przewodniczący został wicepremierem.

Neofaszyści zaczynają sie

Neofaszyści zaczynają sie panoszyć. Zawsze wiedziałam, że ta ideologia zacznie powracać na salony.

Trzeba się organizować. W

Trzeba się organizować. W Polsce będzie to samo, a wtedy Blood & Honor będzie mieć pełne błogosławieństwo państwa na latanie z maczetami po ulicach.

Towarzysze bez paniki

Złoty Świt poprostu zastąpił Ludowe Zgromadzenie Prawosławne. Ci pierwsi gadają o wielkości Hellenów i antycznej Grecji, ci drudzy śnią o odnowie Cesarstwa Bizantyjskiego,ale w gruncie rzeczy to jedna rodzina.

To tak jakby u nas Zadruga zastąpiła NOP

30 dni a może mniej ...

do nastepnych wyborów w Grecji (daje na to 90%).
Wtedy się okaże czy grekom jest wstyd za faszystów w ławach parlamentarnych, czy też odważy to większą grupę wyborców do ich poparcia.

Dla porównania wyniki wyborcze nsdap:
1925 - 7%
1929 - 3% (nie weszła do parlamentu)
1930 - 18%
1932 - 37%
1933 pożar reichstag`u, stan wyjątkowy, powstanie pierwszych dwóch obozów koncentracyjnych głownie dla "wrogów" wewnetrznych.

Dziwne cyfry wynikają z dwuch czynników:
1) Kryzysu światowego
2) pieniedzy od przemysłowców.

Reasumując - Grecja.
Kryzys jest i bedzie jeszcze baaardzo długo. Gdy zaczną otrzymywać regularnie pieniądze od ludzi zaniepokojonych o swój stan posiadania to ........ (obym się pomylił)

Macie racje,

ale przecież niektórzy polscy "anarchiści" twierdzili (i twierdzą), że antyfaszyzm to głupota i najlepiej nie zauważac ich istnienia. A póżniej może byc zdziwko...

W sumie to jeden chuj, a

W sumie to jeden chuj, a nawet lepiej jeśli takie skurwysyńskie, aspołeczne decyzje (rozwiazywanie "kwestii imigrantów", polityka neoliberalna, zaciskanie pasa-na szyi społeczeństwa) wprowadzają jawni faszyści ze znakiem hitlera na fladze - ta druga flaga ewidentnie jest ze swastyką, niż tzw. "socjaliści", czy "liberałowie" (kryptofaszyści). Przynajmniej ludzie nie są wprowadzani w błąd, i będą nienawidzić faszystowskiego rządu, zamiast "socjalistycznego", "demokratycznego" itp. U nas podobną rolę jak ostatni grecki rząd pełniło kiedyś SLD, tak skompromitowali lewicę że nawet anarchiści wstydzili się określenia lewica, a wielu wolało trzymać sztamę z Korwinem. Aczkolwiek ciekaw byłbym zobaczyć "anarcho"kapitalizm w praktyce, jakby szefowie firm zaczęli podpalać sobie nawzajem zakłady, i się zabijać, w końcu robotnicy musieli by wkroczyć by zaprowadzić porządek, zająć fabryki i wprowadzić wolnościowy komunizm.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.