Grecja - trwa walka z państwowymi represjami

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Rekordowa liczba zatrzymań (277 osób w samych Atenach!) połączona z brutalnością policji (prawnicy informują, że kilkunastu ich klientów zatrzymanych w Heraklionie jest poważnie rannych) to żniwo rocznicy powstania przeciw wojskowej juncie z 17 listopada 1973 roku. Histeria nakręcana przez rząd wywołała kolejne akty sprzeciwu w Grecji. Wczoraj uczniowie z 5 liceów w stołecznej dzielnicy Exarcheia uformowali spontaniczny pochód, który udał się pod komisariat więżący 9 zatrzymanych w starciach oraz 22-latkę bezpodstawnie podejrzana o udział w grupie miejskiej partyzantki Konspiracyjne Komórki Ognia. (Dziewczynę zatrzymano przy wyjściu z imprezy na skłocie). Na miejsce dotarła także grupa starszych aktywistów. Obie grupy otaczała policja w pełnym rynsztunku bojowym. Akcja skończyła się starciami. 22-latka została zwolniona bez zarzutów, co jest kolejnym fiaskiem rządowej polityki antyterrorystycznej.

Tymczasem rektor i trzech prorektorów Politechniki Ateńskiej złożyło rezygnacje w skutek prześladowań ze strony prawicowych parlamentarzystów. Sprawa zaczęła się gdy wyszło na jaw, że ateńskie Indymedia korzystają z serwerów uczelni. Od nagonki na rektorów, którą prowadzą głównie parlamentarzyści ze skrajnie prawicowej partii LAOS, odciął się ostatnio nawet minister edukacji.

Inna walka uczelniana prowadzona jest na Uniwersytecie Nauk Społecznych w Atenach, który zamknięty jest od 13 listopada pod pretekstem zagrożenia epidemią. Rektor zamykając szkołę doskonale wiedział, że na ten dzień planowany jest właśnie wiec studencki. Żacy odpowiedzieli okupacją, która trwa już piąty dzień.

pięciolatki może o tym nie

pięciolatki może o tym nie wiedzą, ale tajemnicze miasto irakleio to po polsku, heraklion :)

poprawione

poprawione

Ja wiem,bo tam byłem i

Ja wiem,bo tam byłem i pamiętam dokąd bilet lotniczy kupowałem...Nie ma jednak nic złego w używaniu nazwy oryginalnej,takiej jaką posługuja się miejscowi i jaka jest rozpoznawalna na całym świecie i łatwiejsza do znalezienia na mapie... A po grecku to jest jednak Iraklio...

aż serce rośnie, jak się

aż serce rośnie, jak się o czymś takim czyta.
I tęsknota, jakby to u nas tak, zjednoczeni przeciwko państwu..

niestety...

niestety u nas młodzież (zdecydowana większość) woli "imprezować".

oraz walczyć przeciwko

oraz walczyć przeciwko homofobii.

na marginesie

samo zdjęcie też wiele mówi o stanie "ducha" polskiej (takze tej) buntujacej sie mlodziezy w roznych wieku. niejednokrotnie spotykalam sie z takim resentymenciarskim stosunkiem do 68 u takich lukrowanych kanapowych lewicowcow wzdychających za 68, zalujacych, ze ich wtedy na swiecie nie bylo (oj, co by wtedy oni robili!). teraz tylko czytanie francuskich filozofów czy kogo tam jeszcze zostało -jest to najradykalniejsza rzecz na jaką ich dzisiaj stać. jeden z przykladów: prosze zwrocic uwage na pierwsza postac http://www.krytykapolityczna.pl/Zespol-KP/menu-id-91.html

Co by o Krytyce nie pisać

Co by o Krytyce nie pisać to jednak organizacja jaką wprowadzają naprawdę jest skuteczna o czym coraz mocniej przypominają. Oczywiści sytuacje mają o tyle łatwą że demokracje liberalną wydają się się traktować jako docelową. (przynajmniej w pewnym stopniu) Trzeba zdać sobie sprawę, że o ile ciężko ich posądzić o jakiś szczególny radykalizm to intelektualnie są naprawdę twardzi. Nietrudno ich sobie wyobrazić za 10 lat jako "lewicowo-demokratycznego" siłacza(w warunkach polskich) więc jak komuś wystarczy finansowanie aborcji, to być może jest rozwiązanie. ;P Z drugiej strony w razie wszelkiego typu kryzysu społecznego czy czy innego zrywu aktywizmu taka siła byłaby w stanie przejąć pałeczkę i pokierować "68'mym".

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.