Izrael zburzył beduińską wioskę w Palestynie

Świat | Dyskryminacja

Wczoraj w beduińskiej wiosce izraelskie buldożery w towarzystwie wojska i policji wyburzyły położoną na południu Zachodniego Brzegu Jordanu wioskę Rahawa. W wyniku tej akcji zniszczona została także wyremontowana przez Polską Akcję Humanitarną cysterna. Środki na jej odbudowę pochodziły z budżetu polskiego MSZ. Ministerstwo zapewnia, że wyjaśnia tę sprawę. Dziś do ministerstwa wezwany został ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

Wojsko nie ominęło także prowizorycznych toalet i zwierzęcych zagród, o czym informuje najnowszy raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) dotyczący wczorajszych wydarzeń. W konsekwencji akcji strony izraelskiej aż 83 osoby, w tym 48 dzieci, zostały bez dachu nad głową.

PAH za pieniądze polskich podatników wyremontował w ubiegłym roku aż 20 cystern, w tym aż siedem w Rahawie. Zadanie polegało przede wszystkim na oczyszczeniu zawartości cystern, funkcjonujących tutaj od czasów Cesarstwa Rzymskiego. To tradycyjną metodą zbierania wody deszczowej od około dwóch tysięcy lat. Dzięki nim mieszkający na pustyni Beduini codziennie mają zapewniony dostęp do wody. Wcześniej musieli kupować ją po zawyżonych cenach.

Pozostałym cysternom także grozi wyburzenie. To tylko kwestia czasu. Wszystko z powodu podziału Zachodniego Brzegu, którego dokonano w 1993 roku. Obszar C został przyznany izraelskiej administracji, co w praktyce oznacza funkcjonowanie na jego terytorium prawa militarnego. Izrael codziennie dokonuje tu wyburzeń, bo obowiązuje tam przepisy zabraniają budowania czegokolwiek. Według izraelskiej wykładni namioty także są budynkami – prawo określa je jako domy mieszkalne. Zadziwiające jest to, że tzw. rehabilitacją cystern, której dokonują działające tam organizacje pozarządowe działające jest postrzegana jako budowa, a polega o czym na fizycznym oczyszczeniu wnętrza zbiorników. W rzeczywistości Polska Akcja Humanitarna niczego nie buduje.

Według styczniowego raportu ONZ dotyczącego wyburzeń, w 2011 roku, izraelskie władze wyburzyły aż 622 palestyńskie obiekty na Zachodnim Brzegu. Ponad jedną trzecią stanowiły domy mieszkalne. W ciągu poprzedniego roku w wyniku wyburzeń dom straciło ponad tysiąc Palestyńczyków. Ponad połowa z nich to były dzieci. Wyburzenia są także dokonywane we Wschodniej Jerozolimie.

- To rutynowe działania, polityka systematycznego wyburzania. Wyburzenia zdarzają się każdego miesiąca. A w ich wyniku ludzie nie mają dostępu do podstawowego dobra, jakim jest woda. My musimy interweniować, szczególnie że w ostatnim czasie znacznie wzrosły te dotyczące obiektów wodno-sanitarnych, takich jak cysterny.– tłumaczy w rozmowie z Onetem Zijad Lunat z koalicji organizacji pozarządowych EWASH zajmujących się projektami wodno-sanitarnymi.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/izrael-zrownal-z-ziemia-polska-cysterne,1,5026678,wiadomosc.html

znając szanowne

znając szanowne "Ministerstwo" skończy się na "wyrazach ubolewania z powodu zaistniałej sytuacji"...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.