Jak skutecznie prowadzić strajk czynszowy?

Lokatorzy | Publicystyka | Strajk

Utrudnianie eksmisji za długi

Aby skutecznie prowadzić Strajk Czynszowy, a jak najmniej narażać się na kłopot związany z eksmisją za niepłacenie czynszu, należy wiedzieć o następujących faktach:

Wypowiedzenie najmu przez właściciela (miasto, lub kamienicznika) może nastąpić jeśli lokator zalega trzy pełne okresy płatności i został uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu.

Nawet po wypowiedzeniu umowy najmu nie ma konieczności wyprowadzania się z zajmowanego lokalu. Właściciel musi najpierw uzyskać wyrok eksmisji w sądzie.

W przypadku windykacji należności od lokatora, właściciel musi najpierw przeprowadzić sprawę windykacyjną w sądzie i uzyskać tytuł wykonawczy do konkretnej kwoty zadłużenia. W takim przypadku obroną może być pozew przeciwegzekucyjny, który może wstrzymać ewentualne działania komornika jeśli część lub całość zadłużenia została spłacona.

Tak więc zmniejszenie regularności wpłacania czynszu i zmniejszenie jego wysokości (tzw. "samodzielna obniżka czynszu") będą bardzo trudne do zwalczania dla właścicieli - zwłaszcza jeśli do Strajku Czynszowego przyłączą się wszyscy sąsiedzi.

Należy jednak uważać na możliwość naliczania karnych odsetek i podwyższonego czynszu za bezumowne zajmowanie lokalu, w przypadku gdy zostanie wypowiedziana umowa najmu.

Zajmowanie pustostanów

W przypadku eksmisji lub bezdomności niektórzy lokatorzy wprowadzają się do pustostanów, których listę prowadzą różne organizacje społeczne, np. tutaj: http://lokatorzy.info.pl/zglos-pustostan/#comments

Należy przy tym pamiętać, że przestępstwem jest jedynie włamanie się do lokalu (do czego nikt nie namawia na stronach internetowych, by nie zostać oskarżonym o nawoływanie do popełnienia przestępstwa). Aby czyn był karalny, muszą istnieć tzw. "znamiona" przestępstwa: czyli wyłamany zamek, uszkodzone zawiasy, itp., lub zeznania świadków. Jeśli drzwi do lokalu nie były zamknięte, a nikt w nim nie przebywa - nie może być mowy o "włamaniu".

Samo mieszkanie w lokalu bez umowy najmu nie jest przestępstwem.

Także w przypadku eksmisji z lokalu zajmowanego bez umowy najmu, konieczny jest wyrok sądu orzekający o eksmisji.

http://strajkczynszowy.pl/

Uzasadnienie protestu: http://strajkczynszowy.pl/protest-czynszowy-mieszkancow-warszawy/

"Samo mieszkanie w lokalu

"Samo mieszkanie w lokalu bez umowy najmu nie jest przestępstwem.

Także w przypadku eksmisji z lokalu zajmowanego bez umowy najmu, konieczny jest wyrok sądu orzekający o eksmisji."
jasne..
wjezdza wlasciciel albo policja, patrza, ze ktos mieszka w lokalu do niego/niej nienalezacym i wywala bez zadnego ale. jaki wyrok o eksmisji skoro osoba zajmujaca mieszkanie nie ma zadnego powiazania z tym miejscem.

Ma powiązanie - mieszka w

Ma powiązanie - mieszka w nim. Oczywiście może być dzika eksmisja bez wyroku, ale jest nielegalna.

naprawde to jest nielegalne

naprawde to jest nielegalne i moza za to ciagac sie po sadach? za to, ze wchodzi wlasciciel i wywala ludzi, ktorzy aktualnie tam miekszaja? on nie ma prawa do tego?

Oczywiście. Musi mieć

Oczywiście. Musi mieć wyrok eksmisji.

no to super :)

no to super :)

Jak nie włam to co?

Ciekawe jak chcecie udowodnić,że to nie był włam? Nie piszę tu o ruderach z częściowym brakiem okien itp. Natomiast jeżeli lokal był zamknięty to każde sforsowanie zabezpieczenia jest włamem.
I teraz na komisariacie panu aspirantowi mówimy,że drzwi były już otwarte to sobie zamieszkałem...może być ciężko.

Prosiłbym o wyjaśnienie "Spłata nawet małej części zadłużenia powoduje, że tytuł wykonawczy należy uzyskać od nowa." Bo nie rozumiem.

Przecież to nie na

Przecież to nie na oskarżonym ciąży ciężar udowodnienia swojej niewinności. Aspirant może sobie uważać co chce, ale decydować będzie sędzia na podstawie dowodów lub ich braku.

Co do fragmentu o tytule wykonawczym - było to nie do końca zgodne ze stanem faktycznym. Poprawiłem ten tekst po konsultacji z prawnikiem.

Zgadza się - ciężar

Zgadza się - ciężar udowodnienia spoczywa na oskarżycielu. Chciałbym jednak zaznaczyć,że włamanie zagrożone jest karą pozbawienia do lat 10 i należy bradzo uważać gdzie się "wchodzi" i zamieszkuje.
Drugą kwestią jest z pewnością swobodna ocena dowodów przez sędziego.
Z pewnością nie można w danym lokum doprowadzić do powstania istotnych strat.Jeśli mogę się wymądrzyć - radziłbym przed zasiedleniem pustostanu uwiecznić jego stan techniczny i ewentualne wyposażenie co może okazać się niezmiernie przydatne w uzasadnieniu motywu zasiedlenia.

Odnośnie tytułu wykonawczego i egzekucji to proszę mieć na względzie,że te dwie kwestie powiększają zadłużenie najemcy średnio o 15-25% (z uwagi na koszt uzyskania wyroku i daninę komornika).
W tym momencie stopniowe zmniejszanie zadłużenia przez wpłatę określonych kwot oznaczać będzie,iż pieniądze w pierwszej kolejności przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów uzyskania wyroku,kosztów zastępstwa adwokata/radcy pr. w procesie,a potem w egzekucji oraz na część opłaty komorniczej.
Dlatego przystąpienie do strajku czynszowego (który budzi moje mieszane uczucia) winnno być starannie przygotowane przez najemcę, w sensie stanu majątkowego, a w zasadzie jego braku.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.