Joel Bakan, Korporacja. Patologiczna pogoń za zyskiem i władzą

Publicystyka | Recenzje

Jedna z najpotężniejszych na Ziemi instytucji, korporacja (czy, jak kto woli, międzynarodowy koncern), dotknięta jest beznadziejnym przypadkiem psychopatii. Kłamie, kradnie i zabija bez cienia skruchy, o ile tylko służy to interesom akcjonariuszy. Przestrzega prawa tylko wtedy, gdy koszty przestępstwa przewyższają płynące z niego korzyści. Społeczna odpowiedzialność korporacji jest niemożliwa – poza przypadkami, w których jest ona nieszczera.

Książka dostępna w Infoszopie ul. Targowa 22 w Warszawie oraz w sklepie internetowym portalu Lepszy Świat.

Nota wydawcy:

Bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że to bardzo ważna książka - zarówno dla ruchu antyglobalistycznego, jak i dla wszystkich myślących i czujących ludzi na świecie.
Mówi ona, ni mniej ni więcej (i naukowo tego dowodzi), iż wiodąca instytucja współczesnego kapitalizmu, tytułowa korporacja (czy jak kto woli koncern międzynarodowy), jest instytucją z natury "psychopatyczną" (jak psychopaci - ludzie) i jako taka stanowi zagrożenie dla jednostek, społeczeństw i dla świata.
W warunkach tzw. "wolnego handlu", do którego od lat konsekwentnie dążą nasi neoliberalni adwersarze, korporacja zamienia się w nowotwór w swojej zachłanności zdolny nawet do samounicestwienia. W książce ten typ zachowań reprezentuje amerykańska korporacja Enron, która swego czasu odchodziła w niebyt jako największe bankructwo w historii, grzebiąc pod swoimi gruzami aspiracje (i emerytury) dziesiątków tysięcy swoich pracowników i akcjonariuszy.
Korporacja pozwala zrozumieć, jak i dlaczego pewien amerykański koncern motoryzacyjny (działający także w Polsce) wyliczył wartość życia ludzkiego na 6 dolarów i 19 centów - i co z tego wynikło. Korporacja pozwala dostrzec, jak i dlaczego bez żadnych ograniczeń szerzy się "reklamowa pedofilia" (określenie moje - RK), czyli bezwzględne wykorzystywanie dzieci do kupowania niepotrzebnych rzeczy przez dorosłych.
Słowem, Korporacja to oczyszczający szok, który musisz przeżyć, by zobaczyć, jaki naprawdę jest świat, który cię otacza. Na szczęście szok ten niesie w sobie nadzieję, która od początku przyświeca także nam, w każdym naszym działaniu - że Lepszy Świat (bez korporacji) jest możliwy.
Romuald Kalicki

Zobacz też recenzję

Zobacz też recenzję Krzysztofa Lewandowskiego: http://lepszyswiat.home.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=339

Jacek Żakowski napisał

Jacek Żakowski napisał swoją książki recenzję dla "Polityki": http://www.polityka.pl/polityka/index.jsp?place=Text01&news_id=182065&ne...

Psychopata w korporacji

polecam książkę Roberta Hare'a i Paula Babiaka: "Węże w garniturach. Gdy psychopaci idą do pracy"

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.