Kalifornia: najazd policji na indiański uniwersytet

Świat

31 marca o 9.45 uzbrojeni funkcjonariusze policji hrabstwa Yolo dokonali nalotu na autonomiczny teren Uniwersytetu D-G - jedynego college'u w Kalifornii kontrolowanego w pełni przez Indian i oferującego kształcenie dla rdzennej ludności i zlokalizowanego poza terenem rezerwatu. W czasie akcji policyjnej zatrzymano 18 osób - studentów i wspierających kampus mieszkańców. W podobnym incydencie 20 lutego szeryf zatrzymał 3 studentów.

Uniwersytet D-Q (Deganawidah-Quetzalcoatl) powstał w 1971 r. po zajęciu opuszczonej bazy wojskowej przez rdzennych mieszkańców i członków indiańskiego ruchu Xican@, biorących wcześniej udział w okupacji wyspy Alcatraz. Celem aktywistów było stworzenie na tym terenie pierwszej szkoły wyższej mogącej zapewnić ludności tubylczej edukację w zgodzie z własną tradycją, ich wartościami i kulturą.

Starania o uniwersytet zakończyły się powodzeniem - po wielu perturbacjach i protestach rząd przekazał teren w ręce Indian. Szkoła funkcjonowała oficjalnie przez 35 lat, jednak po skandalach korupcyjnych w jej radzie nadzorczej i szeregi zaniedbań ze strony zarządu, D-Q stracił akredytację, rada zażądała zamknięcia uczelni a władze obcięły fundusze na jej funkcjonowanie. Mimo tego uniwersytet nadal działa - zajęcia prowadzone są na własną rękę przez zwolenników D-Q, za darmo wykłada tu wielu akredytowanych wykładowców. Część studentów i kadry zamieszkała na terenie kampusu, by chronić szkołę. Wciągu ostatnich 3 lat trwa ciągła walka o utrzymanie D-Q, który pełni bardzo ważną rolę dla lokalnej społeczności i przywrócenie uczelni statusu organizacji non-profit. Mieszkańcy kampusu byli kilkakrotnie eksmitowani.

http://pl.indymedia.org/pl/2008/04/35761.shtml

http://www.indybay.org/newsitems/2008/03/31/18489787.php
http://www.youtube.com/watch?v=HzQYjj4nB3g

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.