Miażdżące zainteresowanie polityków kwestią emerytur

Kraj | Tacy są politycy

 Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego... 29 lutego odbyło się w sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę po 40 lub 35 latach pracy.

Projekt jest reakcją na plany podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Ugrupowanie na którego pro-społeczną twarz nabrało się wielu działaczy społecznych, a mianowicie Ruch Palikota złożyło wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Jest to dowód na to jak politycy postrzegają kwestie społeczne. O ich podejściu może świadczyć choćby powalająca na nogi frekwencja podczas czytania.

błąd Wiatraka

Projekt OPZZ ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę po 40 lub 35 latach pracy był przygotowany ze 2 lata temu. Jednak Bronisław Komorowski blokował wniesienie ustwy pod obrady Sejmu.

To zdjęcie zostało

To zdjęcie zostało zamieszczone w sieci przez OPZZ właśnie dzień po pierwszym czytaniu.

Anarchiści chcą OBOWIĄZKU

Anarchiści chcą OBOWIĄZKU ubezpieczenia emerytalnego?

Dopóki ISTNIEJE obowiązek

Dopóki ISTNIEJE obowiązek ubezpieczenia emerytalnego, to anarchiści chcą, żeby ludzie mogli skorzystać z emerytury zanim umrą. Straszne, prawda?

Jaka jest przyczyna tej

Jaka jest przyczyna tej agresji? Czy do anarchii nie pasuje bardziej, by każdy mógł zadecydować o swojej emeryturze?

to się zdecyduj, czy

to się zdecyduj, czy mówisz o anarchizmie czy o kapitalizmie, bo odpowiedzi będa różne. W kapitalizmie to jest kwestia czy ludzie muszą dłużej pracować na pracodawców prywatnych albo państwowych - i odpowiedz jest na nie.

Nie mówię, a pytam- o

Nie mówię, a pytam- o anarchię, a konkretnie o zdanie jej zadeklarowanych zwolenników.
Chyba rozumiem odpowiedź, ale nie jest ona konkretnie na pytanie. Narzekać jest bezpiecznie, bo większość niezależnie od preferencji, w zdecydowanej większości robi to tak samo. Nikt nie opowie się jednoznacznie za lub przeciw?

Pod określeniem "emerytura"

Pod określeniem "emerytura" możemy rozumieć ciut inne pojęcia. Wsparcie dla emerytów, ludzi niesamodzielnych, jest sprawą zdrowej empatii i ludzkiego solidaryzmu. Otóż na co jest przeznaczana emerytura? Na mieszkanie, na jedzenie, na sprawy bytowe i na leki. W anarchizmie te zdobycze cywilizacji uznajemy za prawa człowieka, prawa podstawowe niepodlegające spekulacji. Czyli rezygnując z nadbudowy redystrybucji finansowej, chcemy zaspokoić żywotne potrzeby ludzkie. Wszystkie sfery szczególnego wsparcia seniorów/-ek (dajmy na to, budownictwo przystosowane do osób starszych, kluby seniorskie) da się sfederalizować.

Empatia to instynkt,

Empatia to instynkt, zostańmy przy rozsądku. Jakie wsparcie? Za darmo coś dostają? Całe życie pod przymusem zabierana jest część tego co wypracowane. Nie ma sensu jednym tchem wymieniać "niesamodzielnych" i emerytów. Czas przejścia na emeryturę ma to do siebie, że jest zupełnie przewidywalny, więc czy samo nazywanie jej ubezpieczeniem nie jest naciągane? Chyba, że miałaby być przy dożyciu wieku, którego osiągnięcie jest mało prawdopodobne.
Co do przykładu budownictwa przystosowanego do osób starszych, można tłumaczyć że każdy powinien na nie łożyć, bo inaczej może zaistnieć efekt gapowicza, dlatego skupiam się na ubezpieczeniu emerytalnym, co do którego wytłumaczenia nie widzę. Czy anarchiści jasno stwierdzają, że składki nie mają nic wspólnego z przyszłością osoby je płacącej i jednostka nie ma nic do powiedzenia, ma je płacić, nawet jeśli nie chce tego ubezpieczenia, nie planuje takiego wieku dożyć, itp.? Wiek też ma być sztywno wyznaczony, demokratycznie? Gdzie w tym wolność?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.