Międzynarodowa akcja solidarnościowa z pracownikami FIAT-a

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

27-30 kwietnia odbyła się seria pikiet solidarnościowych pod fabrykami FIAT-a w Polsce i w Serbii. Akcja była zainspirowana faktem, że FIAT zwolnił ponad 1400 pracowników z fabryki w Tychach i jest w trakcie przenoszenia tych miejsc pracy do Serbii.

FIAT i inne koncerny starają się kontrolować pracowników i nastawiać ich przeciw innym. Gdy grozi im utrata pracy, pracownicy często godzą się pracować więcej za mniejsze wynagrodzenie. Członkowie Związku Syndykalistów Polski oraz Anarchosyndykalistycznej Inicjatywy z Serbii chcieli zwrócić uwagę na ten sposób manipulowania pracownikami i wskazać na to, że jedyną możliwością oporu w świecie globalnego kapitału, to solidarność i organizowanie się na poziomie międzynarodowym.

Członkowie ZSP pikietowali pod zakładami FIAT-a w Tychach oraz w Bielsku-Białej. Podczas akcji rozdano setki ulotek. W tym samym czasie co akcja w Tychach, w Belgradzie odbył się protest przed salonem FIAT-a. Następnego dnia miała miejsce akcja w Kragujevacu, gdzie mieści się fabryka FIAT-a. Sfilmowano tam pozdrowienia dla polskich i dla serbskich pracowników.

Poniżej publikujemy treść ulotki rozdawanej w Tychach:

Międzynarodowa solidarność pracowników wobec ataku międzynarodowych firm

Nie może być żadnej wątpliwości, że FIAT stara się osiągnąć zysk kosztem pracowników. Od lat, standardową praktyką firmy było wykorzystywanie pracowników w jednym kraju przeciwko pracownikom w innym kraju. Pracownicy zawsze słyszeli, że powinni pracować ciężej za mniejsze wynagrodzenie, albo ich miejsca pracy zostaną przeniesione gdzie indziej.

Międzynarodowe firmy zawsze trzymają tego asa w rękawie i jedynym wyjściem, by starać się z tym walczyć, jest wspólne działanie pracowników na całym świecie i pokazanie że są siłą, z którą należy się liczyć.

W podziękowaniu za ciężką pracę i wysoką produktywność w polskiej fabryce, FIAT postanowił przenieść 1400 miejsc pracy do innego kraju, gdzie firma otrzyma dotacje państwowe.

Widać tu jak na dłoni strukturalne problemy światowego ustroju ekonomicznego. Płace są utrzymywane na różnych poziomach, zawsze mieć w odwodzie tanią siłę roboczą, która może być wykorzystana przeciw innym pracownikom. Musimy bardzo uważać, by nie popełnić błędu i nie zacząć winić jedni drugich. Pracownicy z Serbii nie dokonali wyboru, że chcą pracować za mniej, niż Polacy, a Polacy za mniej niż Włosi. Problemem jest podział świata na obszary, w których praca ma różną wartość i dalsze tolerowanie tej sytuacji.

Dziś, akcje solidarnościowe odbędą się w Tychach, Kragujevacu i w Belgradzie. Naszą odpowiedzią na tą sytuację nie do zaakceptowania, jest międzynarodowe porozumienie i silniejsza współpraca pracowników w różnych krajach. Bo to my, pracownicy, wypracowaliśmy wszystko co posiadają wielkie korporacje i ich zarządy muszą sobie o tym przypomnieć.

ZSP-Górny Śląsk, ASI–Serbia

Pracownik wykonuje swoja prace

Pracownik wykonuje swoja prace a politycy ustalaja na wystawnych spotkaniach ksztalt zycia poszczegolnych obszarow Europy.
Jestesmy w UE i jako twor wspolnotowy nie mamy za wiele do powiedzenia.
Gdy panstwo nie moze miec swoich interesow i nie moze bronic interesow swoich obywateli w imie jakiejs "europejskiej wartosci " to wlasciwie nie istnieje
Bruksela ustala poziom zycia w Polsce i to "gora" min miedzynarodowa finansjera oraz Balcerowicza holocaust na Polakach spowodowalo sytuacje jaka mamy na codzien.
By moc trzeba miec swiadomosc ze wspolnymi silami dojdziemy do sukcesu.MY nie mamy ani checi ani mozliwosci w konkurowaniu z innymi.Media dodatkowo drenuja mozgi Polakow,pracownikow trzymaja na glodowym jazmie a gdy wychylamy glowe wkracza system nowoczesnej kontroli i dziesiatki instytucji i sluzb.
TYLKO WSPOLNA -SPOLECZNA DROGA KU ZMIANOM MOZE ZAPOCZATKOWAC DOBROBYT

A jak ma ta droga

A jak ma ta droga wyglądać, bo z Twojego tekstu właściwie nic konkretnego nie wynika.

Spoleczna droga

DO "A JAK MA TA DROGA"
Nie bede wypisywal tu gotowych recept bo kazdy z nas ma na ta droge inne.Priorytet to miejsca pracy i wlasciwe wydawanie pieniedzy min z UE(skoro juz sa powinny byc wydawane na ozywienie gospodarki )
Respektowanie prawa pracy-obecnie pracodawca ma wszystkie karty w reku a ma byc jeszcze gorzej
Mieszkania-inwestycja gmin w mieszkania socjalne i komunalne -czynsze na realnym do plac poziomie
Inwestowanie w ekologie-min geotermia...
Niestety sami Polacy nie chca byc podmiotem w relacji obywatel -wladza wiec PO zrobi co zachce...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.