Mordowanie dla dobra nauki?!
Japońska flota wielorybnicza opuściła port Shimonoseki, wyruszając na wielkie polowanie, którego celem - mimo protestów ekologów na świecie - po raz pierwszy staną się również pozostające pod ochroną, znane z pięknych pieśni godowych humbaki (długopłetwce).
Japońscy wielorybnicy zamierzają w obecnym sezonie odłowić - oficjalnie dla "celów badań naukowych" - około 850 wielorybów a także odrębnie po 50 humbaków i finwali.
Japonia twierdzi, że wielorybnictwo należy do "kulturowej tradycji" kraju i jakkolwiek pod presją międzynarodową zrezygnowała z masowych polowań na wieloryby, zgodnie z nakazem międzynarodowego moratorium z 1986 roku, już w rok po podpisaniu tego dokumentu przystąpiła do odłowów "w celach naukowych" tych największych ginących morskich ssaków.
Ekologiczna organizacja Greenpeace, protestująca przeciwko połowom, podała, że jej okręt "Esperanza" znajduje się w pobliżu wód japońskich i będzie interweniować w trakcie wielkiego polowania sześciu statków wielorybniczych, które w niedzielę wyruszyły z japońskiego portu.
Mięso odławianych "dla naukowych celów" wielorybów trafia na stoły Japończyków bądź do przerobu na karmę dla zwierząt domowych. Greenpeace podkreśla, że co roku na świecie w sieciach rybackich ginie 300 tys. waleni. Oznacza to, że średnio co 2 minuty wieloryb, morświn lub delfin traci życie w wyniku działalności człowieka.
Nad ochroną waleni czuwać ma Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC), powołana na podstawie Międzynarodowej Konwencji o Regulacji Wielorybnictwa, podpisanej w Waszyngtonie już 2 grudnia 1946 roku. Celem Konwencji jest między innymi "zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń wielkiego przyrodniczego zasobu, jakim jest pogłowie wielorybów".
Zadaniem IWC jest nadzór i korygowanie ograniczeń ustalonych przez terminarz Konwencji, który zarządza przebiegiem polowań na wieloryby na całym świecie. Ograniczenia te polegają między innymi na zapewnieniu całkowitej ochrony pewnym gatunkom, oznaczeniu niektórych akwenów jako rezerwaty waleni, ustaleniu limitów liczby i wielkości poławianych wielorybów, określeniu otwartych i zamkniętych sezonów polowań i zakazaniu połowów karmionych młodych oraz samic, które się nimi opiekują.
źródło: onet.pl