Niemiecki historyk próbuje usunąć z sieci prace Rudolfa Rockera

Świat | Ruch anarchistyczny

Niemiecki historyk Heiner Becker próbuje z pomocą sądów usunąć dzieła znanego anarcho-syndykalisty Rudolfa Rockera (1873-1958) z sieci. Wiele lat temu, Heiner pracował dla różnych pism anarchistycznych w Wielkiej Brytanii i Francji i współpracował z Międzynarodowym Instytutem Historii Społecznej (IISH) w Amsterdamie.

W trakcie swojej pracy poznał Fermina Rockera, syna Rudolfa. Przed swoją śmiercią w 2004 r., Fermin Rocker przekazał prawa autorskie do wszystkich prac swojego ojca Heinerowi Beckerowi.

Niemiecki związek anarchosyndykalistyczny FAU wydał w tej sprawie oświadczenie, którego treść przytaczamy poniżej.

„Rudolf Rocker jest jednym z najbardziej znanych protagonistów w historii anarchosyndykalizmu. Był sekretarzem Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA) i Wolnego Związku Pracowników Niemiec (FAUD) – w tradycji z której wywodzi się FAU. Jako działacz anarcho-syndykalistyczny, Rocker opublikował wiele artykułów, broszur i innych artykułów wspierających ten silny oddolny ruch, m.in. „Zasady rewolucyjnego syndykalizmu”, „Anarchizm i syndykalizm” i „Anarchosyndukalizm”.

Prace Rockera zostały przetłumaczone na wiele języków i zostały szeroko rozpowszechnione. Stanowią poważną część globalnego ruchu o ekonomiczne i polityczne wyzwolenie ze szponów kapitału i państwa. Nigdy dotąd, ani podczas życia Rudolfa Rockera, ani po jego śmierci, nikomu nie przyszło do głowy, by czerpać korzyści materialne z jego idei za pomocą praw autorskich. Sama myśl o tym może jedynie wywołać zdumienie. [...]

FAU – na swoim kongresie – ogłosiło, że FAU, oraz inne związki stowarzyszone w IWA i inne organizacje uważają teksty Rockera za wspólną własność wszystkich tych, którzy walczą przeciwko kapitalistycznemu wyzyskowi i represji państwa, o wolne społeczeństwo oparte na samoorganizacji społeczno-ekonomicznej. Wzywamy Heinera M. Beckera, by wykazał się odpowiedzialnością i zrezygnował z praw autorskich do prac Rudolfa Rockera i Milli Wittkop-Rocker i udostępnił ich dzieła na zasadach licencji Creative Commons. Ponieważ w toku są sprawy sądowe z jego powództwa, domagamy się, by natychmiast je wycofał.”

Dzieła Rudolfa Rockera były również tłumaczone i publikowane w Polsce. Na portalu CIA opublikowaliśmy następujące teksty:

Ideologia anarchizmu | Racjonalizacja przemysłu a klasa pracująca | Tragedia Hiszpanii cz. 1 | Tragedia Hiszpanii cz. 2 | Tragedia Hiszpanii cz. 3

Prostym człowiek jest i do

Prostym człowiek jest i do naukowca mi daleko. Kołacze się jednak we mnie dusza naukowca i tak sobie myślę... nawet jeśli czegoś nie popieram, to nie cenzuruję tego! "Nie zgadzam się z tobą, ale do końca życia będę bronił twego prawa do wypowiadania tego, co myślisz."

Tu chyba nie chodzi o to,

Tu chyba nie chodzi o to, że on się nie zgadza, tylko po prostu chce na tym zarobić.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.