PIOTR KROPOTKIN "POMOC WZAJEMNA JAKO CZYNNIK ROZWOJU"

Publicystyka | Recenzje

Recenzja nowego wydania klasycznego dzieła Piotra Kropotkina "Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju".

Kim był Kropotkin?: http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kropotkin

Klasyczne dzieło Kropotkina zostało opublikowane w 1902 r.. Jego teoria miała wtedy mocny oddźwięk, przeciwstawiała się pewnej popularnej filozofii tamtych czasów – społecznemu Darwinizmowi. To nie Darwin propagował teorie, które stały się znane jako społeczny Darwinizm; to, co znamy pod tą nazwą raczej podchodzi z dzieł T.Huxleya. W przeciwieństwie do Huxleya, Kropotkin, który był słynnym geografem i naukowcem, twierdził że w naturalnym świecie zwierzęta korzystają z różnych form wzajemnej pomocy, żeby przetrać – życie nie jest koniecznie walką, w której wygrywają tylko najsilniejsi. Aby to naukowo udowodnić, Kropotkin korzystał ze swojego doświadczenia w obserwacji zwierząt na Syberii. Wielu innych naukowców potwierdziło jego obserwacje. Oprócz życia zwierząt Kropotkin opisał życie ludzi w różnych społeczeństwach (w tym syberyjskich) którzy praktykowali różne rozdaje pomocy wzajemnej, aby pokazać, że życie nie musi być oparte na konkurencji.

„Pomoc Wzajemna” szybko stała się książką bardzo ważną w historii społecznego myślenia i jest najbardziej znaną ze wszystkich książek Kropotkina. Nie jest jednak to książka, która głęboko opisuje teorię anarchistycznej organizacji ekonomii i społeczeństwa – niektórzy z czytelników tej książki mogą spodziewać się czegoś innego, bo choć to jest klasyka anarchizmu, nie jest to „wstęp do anarchizmu”. Jednak ta książka jest swego rodzaju podstawą teoretyczną dla innych jego dzieł, ponieważ żeby przekonać ludzi, że jego wizja społeczeństwa jest możliwa musiał argumentować przeciw szeroko rozpowszechnionym teoriom, że każde społeczeństwo jest oparte na hierarchii i konkurencji i że taka jest natura człowieka – tak jak natura każdego zwierzęcia. To mu się udało.

„Pomoc Wzajemną” więc możemy więc potraktować jako teoretyczny wstęp do innych dzieł, takich jak „Zdobycie Chleba” (choć to dzieło zostało napisane całe 10 lat wcześniej). Autor mógł wyobrazić sobie sytuację, że kiedyś usłyszy głos krytyki – że społeczeństwo równości, współpracy i samorządności opisane przez niego w „Zdobyciu Chleba” jest „piękne ale nie możliwe” i chciał przekazać wiedzę o tym, że nie tylko jest to możliwe, ale że w wielu społeczeństwach i w różnych sytuacjach w naszym życiu jest to norma.

Znowu możemy nabyć Pomoc Wzajemną dzięki nowemu wydaniu tej książki. Prosimy o recenzje i opinię czytelników! Piszcie swoje uwagi jako komentarze albo jako artykuł na serwisie.

„Pomoc Wzajemną” możecie kupić w:
Poznaniu, Biblioteka Anarchistyczna, ul. Pułaskiego 21 a, w godz. otwarcia
Warszawa, Infoszop, ul. Targowa 22 w godz. otwarcia lub wysyłkowo (fapraga@gmail.com)

Zapewne książka będzie dostępna i w innych punktach: prosimy o dodanie informacji o innych punktach sprzedaży tu w komentarzach.

Więcej o książce: http://republika.pl/klasycy/kropotkin/

POMOC WZAJEMNA

"Pomoc wzajemna" w Szczecinie będzie dostępna w Społecznym Infopunkcie "Alert" za jakiś czas niedługi (koło tygodnia).

ADRES:
ul.Śląska 34, Szczecin
(od pl.Grunwaldzkiego 50m za Pocztą, po lewej stronie, czarne drzwi do piwnicy)

POMOC WZAJEMNA W ŁODZI

Książkę można kupić na spotkaniach Federacji Anarchistycznej. więcej info - czarny-sztandar.pl oraz mail maciek@riseup.net

szukam książki

szukam książki Kropotkina Anarchizm, jego filozofia i ideały możną ją gdzieś znaleźć czy kupić?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.